moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Otwarte niebo nad Ustką

Firmy z sektora kosmicznego będą miały łatwiejszy dostęp do poligonów w Ustce i Drawsku Pomorskim. Na początku marca br. minister infrastruktury wydał rozporządzenie znacząco skracające formalności, jakie musi spełnić firma chcąca wystrzelić np. z Ustki rakietę suborbitalną. – Skrócą się one z trzech miesięcy do około tygodnia – wyjaśnia płk Marcin Górka z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Od lipca znacząco zmienią się zasady, na jakich firmy i podmioty naukowo-badawcze mogą korzystać z wojskowych poligonów w Ustce (a dokładniej z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim) oraz Drawsku Pomorskim. 2 kwietnia opublikowane zostało bowiem rozporządzenie ministra infrastruktury z 5 marca 2019 roku „W sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące”, które określa warunki, na jakich można na tych obiektach korzystać z przestrzeni powietrznej.

Jak wyjaśnia płk Marcin Górka, p.o. wiceprezesa ds. Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, do nowej regulacji udało się wprowadzić zapisy, które są bardzo korzystne dla rodzimego sektora kosmicznego. – Dzięki współpracy ze Służbą Ruchu Lotniczego SZ RP, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a także Urzędem Lotnictwa Cywilnego udało nam się opracować wspólne stanowisko, które w sposób znaczący skróci formalności, jakie muszą spełnić firmy lub instytucje badawczo-rozwojowe chcące np. wystrzelić zbudowaną przez siebie rakietę na wojskowych poligonach w Ustce oraz Drawsku Pomorskim. Po wejściu w życie rozporządzenia, co nastąpi w lipcu tego roku, formalności skrócą się z trzech miesięcy do około tygodnia – wyjaśnia.

Obecnie, aby firma czy podmiot badawczy mogła przeprowadzić na poligonach testy swoich rakiet, musi przejść przez przysłowiową biurokratyczną „ścieżkę zdrowia”. – Do Inspektoratu Szkolenia DGRSZ trzeba wysłać wniosek o udostępnienie obiektów Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. Potem trzeba uzgodnić z CP SP Ustka termin i program badawczy. Niezbędne jest zawarcie umowy z Urzędem Morskim w Słupsku na udostępnienie nieruchomości w trwałym zarządzie Urzędu Morskiego, uzgodnienie z Rejonowym Zarządem Infrastruktury Gdynia warunków użyczenia nieruchomości w trwałym zarządzie RZI, a z zarządem Lasów Państwowych udostępnienia ich nieruchomości – wylicza ppłk Adam Szreiber z Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dodaje przy tym, że przy strzelaniach rakietowych akwen morski zawsze musi być zabezpieczony przez Okrętowe Siły Ochrony Rejonu Strzelań.

Choć powyższa lista wydaje się przeraźliwie długa, a jej przejście czasochłonne, to jak przekonują przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, zdobycie wszystkich wymienionych pozwoleń – w czym pośredniczy PAK – nie zabiera aż tyle czasu jak mogłoby się wydawać. O wiele poważniejszą przeszkodą jest uzyskanie zgody na lot z Ministerstwa Infrastruktury, które zarządza przestrzenią powietrzną nad naszym krajem. Teraz trwa to nawet trzy miesiące. Od lipca jednak (na mocy wspomnianego już rozporządzenia) firmy i instytucje badawcze, będą korzystać z mocno skróconej procedury uzyskiwania takiej zgody.

Płk Marcin Górka podkreśla, że to nie jedyna dobra wiadomość dla podmiotów z sektora kosmicznego, jaką przynosi wspomniane rozporządzenie. – Minister zdjął limit wysokości lotów nad poligonem w Ustce oraz znacząco, bo do 20 tysięcy metrów, podwyższył limit nad poligonem w Drawsku Pomorskim. Oznacza to, że z Wicka Morskiego będą mogły bez problemu startować rakiety zdolne do przekroczenia linii Karmana, czyli umownej granicy kosmosu. Z Drawska natomiast rakiety będą latać na wysokość, która zaspokoi podstawowe potrzeby związane z rozwojem projektów rakietowych – wyjaśnia. – Ustka stanie się pierwszym miejscem w Polsce, z którego będzie można wystrzeliwać rakiety bez limitu wysokości lotu, nie zapominając jednak o procedurach bezpieczeństwa, bez zachowania których żadne działania nie będą w dalszym ciągu możliwe – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Obraz SpaceX Imagery z Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
 
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Polak najlepszym podoficerem NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nowe książeczki wojskowe
Kontyngent do zmiany
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Abrams – czołg z najwyższej półki
Ankona – bitwa po polsku
Żołnierze bez testów z WF-u
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Lufy prosto z Huty
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Podwodne centrum przyszłości
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Stalowy człowiek
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan: powrót do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Psy (w) WOT
Rusza PKW Islandia
Kurs na dyplomację
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
V-2 leci do aliantów
Groty dla proobronnych
Wiosłują dla Emily
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Klauzula: ściśle tajne
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Course on Diplomacy
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Grot – rozwojowa konstrukcja
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wilki znów na Mazurach
Plany WB Group
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Misja, która zmieniła polską armię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Sukcesy żołnierzy na AFN
Combining Two Worlds
Wisła i Narew w Sejmie
„Zginęli, bo byli Polakami”
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Desantowanie z transportowego giganta
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Afganistan. Czas wracać do domu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Co ze sprawdzianem z WF?
Kat warszawskiego getta przed sądem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO