moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kraków” z norweskimi logistykami

Norwescy żołnierze zostaną przerzuceni do Polski na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP „Kraków”. Ich celem jest drawski poligon, na którym trwają międzynarodowe ćwiczenia „Capable Logistician”. Wczoraj okręt wyruszył ze Świnoujścia do Oslo. Pod koniec tygodnia powinien zameldować się w Szczecinie.

Przejście ze Świnoujścia do Oslo powinno zająć okrętowi nie więcej niż dwa dni. Trasa jednak, choć niezbyt długa, wiedzie przez trudne nawigacyjnie akweny. Aby dotrzeć do stolicy Norwegii, należy przepłynąć Cieśniny Duńskie, gdzie panuje intensywny ruch, zaś na dnie morza znajduje się sporo podwodnej infrastruktury. Samo Oslo leży w głębi upstrzonego wysepkami fiordu. – Jednostki, które tam zmierzają, zwykle biorą na pokład miejscowego pilota, by pomógł im bezpiecznie dotrzeć do portu – tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Dla naszych marynarzy taki rejs to doskonała okazja do szkolenia – dodaje. Ale to nie jedyny cel. Już na miejscu na ORP „Kraków” zostaną zaokrętowani norwescy logistycy wraz ze sprzętem. – Na pokład wjadą cztery specjalistyczne ciężarówki, trzy jeepy, zostaną rozmieszczone cztery kontenery ze sprzętem. Do tego dojdzie jeszcze 19 żołnierzy – wylicza kmdr ppor. Lewandowski. Okręt przerzuci ich do Polski. Nie zatrzyma się jednak w macierzystym Świnoujściu. Przez Świnę i Kanał Piastowski dotrze na Zalew Szczeciński, a następnie dobije do portu w Szczecinie. Tam transport zostanie rozładowany, a żołnierze wyruszą w kierunku Drawska.

Na tamtejszym poligonie na początku czerwca rozpocznie się międzynarodowe ćwiczenie wojsk logistycznych pod kryptonimem „Capable Logistician 2019”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Wielonarodowe Centrum Koordynacji i Logistyki w Pradze. To już trzecia jego edycja. Poprzednie odbyły się na Słowacji i Węgrzech. – Tegoroczne ćwiczenia są największe. Zgromadzą żołnierzy z 29 krajów w łącznej liczbie około 3500, w tym ponad 2500 żołnierzy Wojska Polskiego. Przewiduje się, że zostanie w nie zaangażowanych około 950 jednostek sprzętowych – zapowiada mjr Krystian Boryń z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, jednego ze współorganizatorów „Capable Logistician 2019”. Na manewry swoich przedstawicieli wysłały przede wszystkim państwa NATO, ale również Bośnia i Hercegowina, Gruzja czy Jordania. W roli wojsk operacyjnych obsadzone zostały pododdziały 10 Brygady Kawalerii Pancernej. To właśnie one są wspierane na polu walki przez wielonarodowe jednostki logistyczne.

Tymczasem przerzut norweskiego oddziału z Oslo do Szczecina wpisuje się w szeroki kontekst ostatnich działań NATO. Państwa Sojuszu w różnych konfiguracjach ćwiczą przemieszczanie żołnierzy i sprzętu na duże odległości i rozmieszczanie ich na tzw. wschodniej flance. Tak działo się np. na początku maja, kiedy to natowscy żołnierze wyruszyli do Estonii, gdzie prowadzone było ćwiczenie „Spring Storm 2019”. W przedsięwzięcie również zaangażowany został jeden z okrętów transportowo-minowych (OTRM) ze Świnoujścia – ORP „Gniezno”. Na jego pokładzie na estoński poligon przetransportowane zostały wyrzutnie i pojazdy Morskiej Jednostki Rakietowej. Dla MJR były to pierwsze ćwiczenia poza krajem.

Ale załogi OTRM-ów podobne doświadczenia zdobywały już wcześniej. W 2011 roku ORP „Lublin” przerzucił na „Pashtun Dagger” do Wielkiej Brytanii 50 żołnierzy i samochody należące do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dwa lata później na pokładzie tego samego okrętu do Estonii wyruszyli Niemcy z 610 Batalionu Łączności w Prenzlau. Po dotarciu na miejsce wzięli udział w manewrach „Saber Strike”. Z kolei w latach 2015 i 2018 z pokładu OTRM-ów podczas ćwiczenia „Baltops” desantowali się żołnierze piechoty morskiej z Finlandii, Szwecji oraz USA.

W 8 Flotylli Obrony Wybrzeża służy pięć okrętów typu Lublin. Wszystkie zostały zbudowane w gdańskiej Stoczni Północnej (obecnie Remontowa Shipbuilding S.A). Do linii wchodziły w latach 1989–1991. – To okręty bardzo wszechstronne – przyznaje kmdr ppor. Lewandowski. – Na pokład każdego z nich może wjechać 17 ciężarówek albo dziewięć czołgów. Jest też miejsce dla żołnierzy – dodaje. Dzięki specyficznej konstrukcji okręt może podejść bardzo blisko plaży. Wysadza tam desant albo zabiera sprzęt. Na taką operację pozwalają mu płaskie dno, zbiorniki balastowe i kotwica na długim łańcuchu. Kiedy jednostka zamierza odejść od brzegu, zbiorniki są opróżniane, zaś ona po prostu ześlizguje się na głębszą wodę. Dodatkowo, podczas zwijania łańcucha ciężar kotwicy w znacznej odległości „wyciąga” okręt na pełne morze. OTRM-y zabierają na pokład od 50 do 80 min. Mogą ustawiać zagrody minowe albo też torować przejście w zagrodach ustawionych przez przeciwnika. Załogi robią to za pomocą wystrzeliwanych z pokładu ładunków wydłużonych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. szt. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
 
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Lato w wojskowym klimacie
Psy (w) WOT
Kontyngent do zmiany
Żołnierze bez testów z WF-u
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podwodne centrum przyszłości
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ankona – bitwa po polsku
Rusza PKW Islandia
Wilki znów na Mazurach
Abramsy dla 1 Brygady
NATO ćwiczy w Gruzji
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Abrams – czołg z najwyższej półki
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Combining Two Worlds
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Afganistan: powrót do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wiosłują dla Emily
Wisła i Narew w Sejmie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Course on Diplomacy
Umowa na Mieczniki podpisana
Polak najlepszym podoficerem NATO
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lufy prosto z Huty
V-2 leci do aliantów
Co ze sprawdzianem z WF?
Groty dla proobronnych
Kurs na dyplomację
Abrams – czołg niepokonany w walce
Szczyt NATO już w poniedziałek
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Javelin gwarantuje skuteczność
Stalowy człowiek
Desantowanie z transportowego giganta
Pałac Saski znów stanie w stolicy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO