moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Tobruq Legacy-19”: Manewry przeciwlotników

Niemal 5 tysięcy żołnierzy z 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz przeszło 1200 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w „Tobruq Legacy-19” – największych natowskich manewrach przeciwlotników. Żołnierze, wykorzystując różnego rodzaju systemy i uzbrojenie, muszą udowodnić, że są gotowi do wspólnego działania zgodnie z procedurami NATO.

Międzynarodowe ćwiczenie jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotniczych „Tobruq Legacy-19” to test gotowości do wspólnego działania dla 20 krajów Sojuszu. Jednostki mają się sprawdzić w jednej operacji prowadzonej według standardów NATO. – Sprawdzimy konfigurację systemów teleinformatycznych oraz łączności, przeprowadzimy rakietowe strzelania bojowe ponad 160 rakietami przy wsparciu powietrznego systemu wczesnego ostrzegania AWACS – powiedział podczas inauguracji ćwiczenia w Ustce gen. bryg. Stefan Mordacz, zastępca inspektora rodzajów wojsk Dowództwa Generalnego RSZ.

Manewry rozgrywane będą na poziomie sztabowym w Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie, 22 Ośrodku Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy oraz w poznańskiej Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Polaków wspierać będą także instytucje znajdujące się poza granicami kraju, m.in. Dowództwo Sił Powietrznych NATO, Centrum Operacji Powietrznych Unii Europejskiej czy natowskie Centrum Wczesnego Wykrywania i Naprowadzania. Natomiast część taktyczna manewrów odbędzie się na czterech polskich poligonach: w Wędrzynie, Orzyszu, Ustce i Nadarzycach.

Właśnie nad Bałtykiem, na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych, rozegra się najważniejsza część manewrów. Żołnierze jednostek naziemnych systemów obrony powietrznej i przeciwlotnicy z 10 krajów: Słowacji, Rumunii, Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Litwy, Francji, Czech, Stanów Zjednoczonych i Polski wykonają bojowe strzelania. Nasze siły zbrojne reprezentować będą żołnierze 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz trzech pułków przeciwlotniczych (4, 8 i 15). – Strzelania bojowe odbędą się 17 i 18 czerwca. Żołnierze wykonają je wykorzystując różne systemy przeciwlotnicze. Będą mierzyć do celów bezpilotowych – wyjaśnia mjr Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Z jakich systemów będą korzystać przeciwlotnicy? Polacy i Czesi wykonają strzelania z przeciwlotniczych zestawów rakietowych KUB, Słowacy strzelą z SA-18, Węgrzy z zestawów Kub i Mistral, a niemiecko-holenderski zespół ogniowy wykorzysta zestaw Stinger i BSTF. Amerykanie natomiast użyją systemu obrony powietrznej Avenger i Stinger.

Wojskowi szkolić się będą także w Wędrzynie, Orzyszu i Nadarzycach. Na Mazurach, gdzie rozstawiono amerykańskie baterie systemów rakietowych Patriot, nie odbędą się strzelania bojowe.

Przeciwlotników biorących udział w manewrach na terenie Polski wspierać będzie także samolot wczesnego ostrzegania i reagowania AWACS.

Natowskie ćwiczenie „Tobruq Legacy-19” zakończy się 19 czerwca. Jest to piąta edycja ćwiczeń wojsk obrony przeciwlotniczej NATO. Wcześniej „Tobruq Legacy” prowadzone były na Słowacji, Litwie, Węgrzech, w Rumunii i w Czechach.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wisła i Narew w Sejmie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Co ze sprawdzianem z WF?
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wiosłują dla Emily
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Plany WB Group
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Kurs na dyplomację
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Kontyngent do zmiany
„Zginęli, bo byli Polakami”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Klauzula: ściśle tajne
Combining Two Worlds
Misja, która zmieniła polską armię
Grot – rozwojowa konstrukcja
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Ankona – bitwa po polsku
Żołnierze bez testów z WF-u
Nowe książeczki wojskowe
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lufy prosto z Huty
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Desantowanie z transportowego giganta
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Psy (w) WOT
Stalowy człowiek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wilki znów na Mazurach
Afganistan: powrót do domu
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO