moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mazurski test mobilności i współdziałania

Wojskowe kolumny pokonywały dziesiątki kilometrów po drogach publicznych, jednocześnie żołnierze prowadzili działania taktyczne. W ćwiczeniach „Bull Run” brały udział pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Sojusznicy zaprosili do współdziałania także saperów z Kazunia i artylerzystów z Węgorzewa, wspierało ich lotnictwo.

„Bull Run” to ćwiczenia, które regularnie odbywają się na Mazurach. Uczestniczą w nich żołnierze ze stacjonującej w regionie Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a także z 15 Brygady Zmechanizowanej. Celem szkolenia jest integracja sojuszniczych pododdziałów, a także test mobilności wojsk.

Działania wojska tradycyjnie rozpoczął alarm. Z koszar wyjechały amerykańskie czołgi Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal, samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji oraz system obrony przeciwlotniczej Oerlikon rumuńskich sił zbrojnych. Razem z wojskami NATO ćwiczył 1 Batalion Zmechanizowany 15 Brygady wyposażony m.in. w samobieżne moździerze Rak i bojowe wozy piechoty, a także stacjonująca na Mazurach kompania czołgów Leopard 2A5 z 1 Brygady Pancernej.

Tuż po zajęciu rejonu ześrodkowania żołnierze przegrupowali się. Część z nich, w liczących po kilkanaście pojazdów kolumnach, udała się na wyznaczone wcześniej pozycje w rejonie Ełku, Orzysza czy Olecka. Aby do nich dotrzeć, każda z kolumn musiała pokonać od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów po drogach publicznych i bezdrożach. Po raz pierwszy do działania zaangażowano także żołnierzy z 2 Pułku Saperów z Kazunia. Przywieźli oni na Mazury most MS-20 Daglezja, który umożliwił sojusznikom pokonanie przeszkody wodnej.

– Tego typu działania ćwiczymy regularnie. Chodzi o to, aby sprawdzić możliwości przemieszczania się ciężkiego sprzętu po wąskich mazurskich drogach – mówi mjr Piotr Półbratek, zastępca dowódcy 1 Batalionu Zmechanizowanego 15BZ. – Ważnym elementem jest także współpraca z władzami lokalnymi. Aby ciężkie pojazdy mogły przemieszczać się po drogach publicznych, trzeba wcześniej ustalić w porozumieniu z samorządem trasę ich przejazdu, uwzględniając przy tym nośność dróg i mostów – dodaje.

Jednak zajęcie wcześniej wyznaczonych pozycji to był dopiero początek. Żołnierze spędzili bowiem w terenie kilkanaście godzin. – Każdy pododdział realizował przydzielone zadania taktyczne wynikające z przyjętego wariantu działania dostosowanego do specyfiki prowadzenia działań w różnego rodzaju terenie – przyznaje mjr Półbratek.

Kiedy żołnierze operowali w terenie, dużo działo się także na poligonie. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, część pododdziałów otrzymała rozkaz, aby zabezpieczyć działanie wojsk i prowadzić działania przeciwhybrydowe. Wówczas razem z sojusznikami na poligon wyjechali wojskowi z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii i ich armatohaubice Krab. Działania artylerzystów wspierało lotnictwo.

Ćwiczenia „Bull Run” zakończyły się w nocy. – W tego typu działaniach zawsze najtrudniejsza jest synchronizacja. Mamy do czynienia z różnego rodzaju sprzętem, w dodatku z pięciu armii NATO – relacjonuje major. – Trzeba naprawdę nie lada wysiłku, aby wszystko odbyło się dokładnie tak, jak to wcześniej zaplanowaliśmy, aby każdy pojazd zaangażowany do działania znalazł się w określonym miejscu o odpowiednim czasie. Ale mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z tego, jak przebiegła ta edycja ćwiczenia „Bull Run”, wszystkie zadania postawione przez gen. bryg. Norberta Iwanowskiego, dowódcę brygady, zostały wykonane – podsumowuje mjr Półbratek.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 GBZ

dodaj komentarz

komentarze


Czekamy na pierwszy medal w Tokio
 
Ankona – bitwa po polsku
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wisła i Narew w Sejmie
V-2 leci do aliantów
Lato w wojskowym klimacie
Sukcesy żołnierzy na AFN
Javelin gwarantuje skuteczność
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Abramsy dla 1 Brygady
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Combining Two Worlds
Wiosłują dla Emily
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polak najlepszym podoficerem NATO
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Desantowanie z transportowego giganta
Groty dla proobronnych
Rusza PKW Islandia
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kontyngent do zmiany
„Zginęli, bo byli Polakami”
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podwodne centrum przyszłości
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wilki znów na Mazurach
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Psy (w) WOT
Afganistan: powrót do domu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Stalowy człowiek
Lufy prosto z Huty
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO