moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko dla Filipa

6-letni Filip ma skomplikowaną wadę serca. Kosztowną operację ratującą życie zdecydowali się przeprowadzić lekarze z Bostonu. W zbiórkę pieniędzy na ten cel zaangażowały się tysiące osób. Okazało się jednak, że chłopiec nie może podróżować rejsowym samolotem. Wtedy pomoc zadeklarowało MON. Dziś Filip wyleciał na Bostonu na pokładzie rządowego Gulfstreama.

 

Sześciolatek z Brwinowa od urodzenia zmaga się ze skomplikowaną wadą serca. Dzielny malec ma za sobą już siedem operacji na otwartym sercu. Potrzebna jest kolejna, ratująca życie. Jej przeprowadzenia podjęli się lekarze z Boston’s Children Hospital. Potrzebną kwotę rodzina uzbierała na portalu crowdfundingowym.

Termin operacji lekarze wyznaczyli na 7 października. Okazało się jednak, że ze względu na swój stan zdrowia Filip nie może lecieć za ocean rejsowym samolotem. Wtedy swoją pomoc zadeklarowało wojsko. Gdy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej dowiedział się z mediów o sytuacji chłopca, postanowił zaangażować się w organizację specjalistycznego, medycznego przelotu do USA.

Dziś rano Filip razem ze swoimi rodzicami poleciał do Bostonu rządowym Gulfstreamem. Razem z nim na pokładzie są lekarze, pielęgniarka anestezjologiczna i ratownik medyczny z Wojskowego Zespołu Ewakuacji Medycznej z Krakowa. Dzięki temu w trakcie lotu chłopiec ma zapewnioną najlepszą, fachową opiekę medyczną.

Maszynę pilotują woskowi piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. – Samolot służy na co dzień do przewozu dorosłych pasażerów. Dziś, specjalnie dla Filipa jeden z foteli wyposażyliśmy w specjalną matę, dzięki której nasz mały pasażer może czuć się wygodnie i bezpiecznie – mówi płk pil. Stanisław Kondrat, dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Ale to nie jedyne, co zrobili piloci, by uprzyjemnić Filipowi lot. By zmniejszyć jego niegodności związane z długą podróżą, rządowa maszyna leci na niższym niż zazwyczaj pułapie. – Dla zdrowego człowieka dyskomfort związany z panującym w kabinie ciśnieniem nie jest aż tak bardzo odczuwalny. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pasażerem jest osoba chora. By Filip jak najmniej odczuwał te niegodności, dziś piloci lecą na wysokości 11-12 tysięcy metrów – dodaje płk Kondrat.

Lot za ocean ma potrwać około 9 godzin. Według planu maszyna powinna wylądować w Bostonie o 12.15 czasu miejscowego (w Polsce będzie wtedy 16.15). Po operacji Filip tym samym samolotem wróci do Polski.

– Chcę wszystkim podziękować za zaangażowanie, wsparcie, tysiące dobrych słów. Dzięki Wam największe marzenie Filipka o zdrowiu, już niebawem się spełni. W tym wypadku każde dziękuję to za mało. Uratowaliście życie mojego dziecka! – napisała na stronie zbiórki mama Filipa.

Wojsko pomaga w różnych sytuacjach, nie tylko tych związanych stricte z obronnością. Żołnierze chętnie wspierają społeczne akcje i współpracują z fundacjami pomagającymi małym pacjentom. Angażują się też w oddawanie krwi, akcje rejestracji dawców szpiku kostnego, zbiórki środków pieniężnych na rehabilitację czy specjalistyczne leczenie. Od wielu lat wojskowi lotnicy wykonują loty na rzecz polskiej transplantologii, pełniąc dyżury w ramach „Akcji Serce”. Ostatnio, dzięki decyzji premiera Mateusza Morawickiego piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego mogli zapewnić przelot siatkarzy polskiej reprezentacji na półfinał Mistrzostw Europy do Lublany.

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Pamiętamy o Niezłomnych
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Leopardy jadą na poligon
Eurofightery znowu w Polsce
Priorytety dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Telefon zaufania dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Rusza morski „Dragon”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Air Show ’25 – do zobaczenia
W Jachrance o skokach spadochronowych
Będzie za co kupić koreańską broń
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Podoficer pies
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Tajna misja polskiej agentki
Przerwany lot „Orlika”
Lotnictwo i kobiety
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Carl-Gustaf w polskiej armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ferie w mundurze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO