moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstańcy styczniowi spoczęli na wileńskiej Rossie

My, współcześni, stajemy tu, aby uczcić heroizm i ofiarę naszych poprzedników – mówił prezydent Andrzej Duda w Wilnie. W stolicy Litwy odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe 20 powstańców styczniowych, których szczątki zostały odnalezione. Bohaterów zrywu sprzed 156 laty żegnali przedstawiciele Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Trumny ze szczątkami 20 powstańców zostały wystawione na Placu Katedralnym w Wilnie już o ósmej rano. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej litewskich sił zbrojnych odprawili zmianę warty honorowej. W południe w Katedrze Wileńskiej rozpoczęła się uroczysta msza pogrzebowa.


Film: prezydent.pl

– Oddajemy ostatnie honory 20 bohaterom powstania styczniowego, wśród nich generałowi Zygmuntowi Sierakowskiemu „Dołędze” – przywódcy powstania na Kowieńszczyźnie i Żmudzi – oraz Wincentemu Konstantemu Kalinowskiemu – przywódcy powstańczej Grodzieńszczyzny, budzicielowi ludu białoruskiego do wspólnej z Polakami i Litwinami walki o zrzucenie moskiewskiego jarzma – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości. Na ceremonii w katedrze zebrali się przedstawiciele najwyższych władz Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy – krajów, których ziemie tworzyły niegdyś wspólną Rzeczypospolitą, i których mieszkańcy wzięli udział we wspólnej walce „Za wolność naszą i waszą”.

W imię wspólnej przyszłości

Nabożeństwo żałobne odprawiano w trzech językach. Mszę świętą celebrował arcybiskup metropolita wileński Gintaras Grušas, a także biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz arcybiskup metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz. Tę bliskość trzech narodów, podejmujących niegdyś wspólną walkę, akcentował również prezydent Andrzej Duda: – Upamiętniamy dzisiaj naszych historycznych bohaterów. Ale robimy to nie z myślą o przeszłości, lecz ze względu na wspólną przyszłość. Łączy nas wspólnota doświadczeń i wartości, z których najważniejszą jest dla nas wszystkich wolność – mówił zwierzchnik sił zbrojnych RP.

Prezydent Litwy, Gitanas Nausėda, zaznaczał, że więzi z uczestnikami powstania 1863 r. oraz ich ideałami nigdy nie były tak mocne jak dzisiaj. – Teraz lepiej rozumiemy, że idee obywatelskie, religijne, wolności słowa i sumienia szerzone przez liderów zrywu, oznaczają otwarcie narodu na współczesność. Dzisiaj możemy powiedzieć, że tematy patriotyzmu, wierności, honoru i odwagi nie należą do jednego narodu czy okresu historycznego – mówił Nausėda. Również premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w uroczystościach, podkreślał, że powstańcy styczniowi są bohaterami, którzy łączą narody Polski i Litwy.

Hołd bohaterom oddali dziś także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis, wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenka oraz politycy z Ukrainy i Łotwy.

Po zakończonym nabożeństwie trumny w kondukcie żałobnym zostały przewiezione na Cmentarz na Rossie i złożone w tamtejszej kaplicy w asyście oddziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego i wojsk litewskich.

Odnalezieni bohaterowie

Długie lata miejsce pochówku straconych w Wilnie przywódców powstania z 1863 r. pozostawało nieznane. W odnalezieniu pomógł przypadek: ulewne deszcze trzy lata temu doprowadziły do osunięcia się ziemi na Górze Zamkowej (Górze Giedymina). Podczas podjętych wówczas badań archeologicznych odkryto nieoznaczone groby. Dalsze poszukiwania ujawniały kolejne pochówki. Znajdowały się w nich szczątki kilkunastu osób, złożone do ziemi bez trumien, ze związanymi rękami oraz przysypane wapnem. Odnaleziono fragmenty ubrań i obuwia, guziki oraz drobną biżuterię, jak medaliki oraz obrączkę z wygrawerowanym napisem: „Zygmunt Apolonia 11 sierpnia/30 lipca 1862 r.”. Właśnie ten napis podsunął archeologom rozwiązanie zagadki: ustalono, iż właścicielem obrączki był Zygmunt Sierakowski, jeden z przywódców powstania na Litwie, skazany i powieszony na polecenie władz carskich 27 czerwca 1863 r. W sumie podczas prowadzonych poszukiwań odnaleziono na Górze Zamkowej szczątki 20 osób uczestników powstania styczniowego.

W latach 1863 i 1864 w wyniku carskich represji na Placu Łukiskim w centrum Wilna stracono 21 powstańców. Ich ciała pochowano w tajemnicy przed rodzinami i mieszkańcami miasta. Dość szybko pojawiły się przypuszczenia, iż powstańcy spoczywają na Górze Zamkowej, jednak dopiero teraz udało się uzyskać na to dowody. Ustalono przy tym, że w odnalezionych grobach brakuje szczątków księdza Stanisława Iszory, który został rozstrzelany 3 czerwca, jako pierwszy spośród 21 skazanych powstańców. Przypuszcza się, iż ks. Iszora musiał został pochowany w innym miejscu.

Robert Sendek

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Rzetelna informacja w cenie!
 
Pomnik prawdy o Katyniu
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Defendery w komplecie
Żołnierze wrócili do Polski
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Symulator skoków ze spadochronem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czołgi do ataku!
Srebro dla wytrwałych
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Oczy specjalsów
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Srebrna strzała na wschodniej flance
NATO na tropie dezinformacji
Kosmiczne technologie na MSPO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Współpraca i wspólna pamięć
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Misja, w której stawką było życie
Course on Diplomacy
Szczyt NATO już w poniedziałek
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Symulator dla kierowców ciężarówek
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
W walce na dwa fronty – bez szans
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
MSPO 2021 - serwis specjalny
Wybierz się na wojskowe studia
Techniki linowe dla wybranych
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Emerytura wypłacana w … karmie
Ziemia z misji na pamiątkę
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Przez sport do wojska!
Do broni!
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Śladami walk 2 Korpusu
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze bez testów z WF-u
Skok na głęboką wodę
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO