moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na misję

Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej do żołnierzy tworzących VI zmianę PKW Rumunia. Na półroczną misję wyjedzie 200 wojskowych, głównie z 17 Brygady. Dziś odbyło się ich uroczyste pożegnanie.

– Za wami szkolenie i intensywne przygotowania, ale tak naprawdę to dopiero początek drogi, początek misji, a tym samym kolejna okazja do doskonalenia i poszerzania żołnierskiego rzemiosła – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Oficer podkreślił, że mimo iż obowiązkiem Wojska Polskiego jest obrona polskich granic, równie ważne jest wywiązywanie się z sojuszniczych zobowiązań. Dodał, że polscy żołnierze cieszą się bardzo dobrą opinią poza granicami kraju, są uznawani za świetnie wyszkolonych i godnych zaufania partnerów. – To powód do dumy dla każdego dowódcy. Dbajcie w Rumunii o nasze barwy, tradycje i honor żołnierza polskiego. Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – powiedział.

Kontyngent, który dziś pożegnano tworzą żołnierze z 35 jednostek wojskowych z całego kraju, ale – jak w przypadku poprzednich zmian PKW Rumunia – najliczniejszą grupę stanowią wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Na miejscu Polacy będą współpracować z wojskowymi z Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. – Do tej pory polski kontyngent współdziałał głównie z 26 batalionem rumuńskich sił zbrojnych. Teraz tych jednostek ma być więcej. Będziemy brali udział m.in. w ćwiczeniu certyfikującym rumuński 20 batalion – mówi mjr. Mariusz Dłubała, dowódca VI zmiany PKW Rumunia.

Jednak to nie jedyne zadanie, które czeka żołnierzy na misji – ich grafik jest wypełniony po brzegi. – Oprócz codziennych szkoleń, będziemy także zaangażowani w ćwiczenie „Scorpion Legacy” czy „Justice Eagle” – wyjaśnia oficer.
Dowódca kontyngentu zapewnia, że żołnierze są dobrze przygotowani do działania z sojusznikami. – Formowanie kontyngentu rozpoczęło się w lutym, następnie odbyły się ćwiczenia zgrywające drużyny, plutony oraz kompanię. Wzięliśmy także udział w ćwiczeniu „Dragon-19” czy w łotewskim „Silver Arrow” – wylicza. Każdy z żołnierzy musiał odbyć także wiele szkoleń, między innymi z SERE B, podstaw języka rumuńskiego, a także w zależności od zajmowanego stanowiska – z udzielania pierwszej pomocy, jazdy w górach czy obsługi specjalistycznego sprzętu logistycznego. – Ostatecznym sprawdzianem była jednak certyfikacja, która odbyła się w październiku. Zdaliśmy ten egzamin na piątkę – podkreśla major Dłubała.

Żołnierze rozpoczną misję w styczniu. W Rumunii będą korzystali z kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Sprzęt już czeka na nich na miejscu. Korzystali z niego bowiem żołnierze z poprzednich zmian. Dzięki temu wojskowi pojadą na misję, tylko z wyposażeniem podstawowym.

Misja polskich żołnierzy w Rumunii rozpoczęła się w czerwcu 2017 roku. Decyzja o jej rozpoczęciu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku obradował w Warszawie. Równolegle ulokowano cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO – w Polsce, Estonii, a także na Litwie i Łotwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Course on Diplomacy
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Wojsko kupiło symulatory pola walki
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Borsuk pokazał swoje możliwości
Pierwszy dzień do zwycięstwa
PKW Turcja już działa
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kurs na dyplomację
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Grupy niszczycieli czołgów
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
W drodze do Ameryki
Marynarz na „Korfantym”
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Krwiodawcy w mundurach
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Jacht i menażki od wojska
Afganistan. Czas wracać do domu
Moździerze dla WOT-u
Podoficer, czyli lider
A Multi-Front Operation
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Żandarmeria świętuje
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Albatros” wyszedł na morze
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kask Weterana do zdobycia!
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Specjaliści od wsparcia
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Co ze sprawdzianem z WF?
Gorzka parada zwycięstwa
„Dragon” wskazał cel
Nowe książeczki wojskowe
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Siła braterstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
CBW świętuje
Tygrysy grasowały także nocą!
Misje kształtują charakter
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Szczyt NATO już w poniedziałek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO