moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień pamięci o poległych na misjach

Żołnierze, którzy oddali życie za bezpieczną Polskę, są naszymi bohaterami. Pamiętamy o nich! – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas obchodów Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Szef MON złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wojskowych, którzy zginęli służąc ojczyźnie.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie została odprawiona msza święta w intencji poległych żołnierzy, ich rodzin oraz wojskowych, którzy zostali poszkodowani podczas misji. O godzinie 12.00 w Centrum Weterana, przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbył się Apel Pamięci. Złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych oraz rodzajów sił zbrojnych, weterani i rodziny tych, którzy zginęli pełniąc służbę na misjach.

– Żołnierze Wojska Polskiego, którzy oddali życie za bezpieczną Polskę, są naszymi bohaterami. Pamięć o nich będzie wieczna – zapewniał minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak wspominał o poświęceniu ponad 120 wojskowych, którzy oddali życie służąc ojczyźnie. Szef MON przypomniał też, że Wojsko Polskie bierze udział w misjach NATO i UE, a od tego roku także w misji organizowanej przez ONZ. – W ten sposób dbamy o nasze bezpieczeństwo. Jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, a więc oczekujemy solidarności w sytuacji, gdybyśmy musielibyśmy takiego wsparcia oczekiwać. To jest mechanizm zapewniający nam bezpieczeństwo, zapewniający bezpieczeństwo nasze ojczyźnie – tłumaczył minister Błaszczak.

Rodziny poległych żołnierzy otrzymały od ministra obrony Mariusza Błaszczaka srebrne medale „Zasłużeni dla obronności kraju” oraz statuetki przedstawiające pomnik poległych. – Cieszymy się, że jest taki dzień w kalendarzu, w którym możemy poczuć, że ktoś pamięta o naszych bliskich, którzy oddali życie służąc ojczyźnie – mówi Małgorzata Wilczyńska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”.

W uroczystości uczestniczyli także weterani. – Wielu z nas służyło w Iraku i w Afganistanie razem z żołnierzami, którzy zginęli podczas tych operacji. W ten wyjątkowy dzień chcemy oddać im hołd i pokazać, że o nich nie zapomnieliśmy - podkreśla Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Żołnierze 18 bielskiego batalionu powietrzno-desantowego przekazali tablicę epitafijną poświęconą kapralowi Arturowi Pycowi, który w 2009 roku zginął na misji w Afganistanie. Została ona umieszczona na Ścianie Pamięci przy Centrum Weterana.

Dzień Pamięci Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2015 roku w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii zagranicznych operacji. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Polegli wówczas mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Nie jest to państwowe święto, ale dla wojska to dzień zadumy, czas wspomnień kolegów, którzy zginęli na misji. Od 1953 r., gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, ponad 120 z nich nie wróciło do domu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Uwaga, transformacja!
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Armia Andersa w operacji „Honker”
Mobilne dowodzenie
Zapraszamy na Festiwal
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO