moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowódca generalny rozpoczyna drugą kadencję

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. Jarosława Mikę na kolejną kadencję na stanowisku dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych - poinformowało dziś Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akt mianowania generał Mika odbierze jutro w Belwederze z rąk zwierzchnika sił zbrojnych.

Generał Jarosław Mika pełni swoją funkcję od 2017 roku. W listopadzie ubiegłego roku na wniosek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, otrzymał czwartą generalską gwiazdkę, czyli został awansowany do najwyższego stopnia w polskiej armii. Już od pewnego czasu pojawiały się nieoficjalne informacje, że po upływie trzyletniej kadencji generał pozostanie na stanowisku dowódcy generalnego. Dziś przed południem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oficjalnie potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. Akt mianowania gen. Mika odbierze jutro w Belwederze. Wręczy go prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Obecny dowódca generalny ma 58 lat. Do armii wstąpił w 1981 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademię Obrony Narodowej oraz międzynarodowe kursy w Holandii i Wielkiej Brytanii. W latach 90. pełnił służbę m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i Dowództwie Wojsk Lądowych. Potem kierował brygadą wsparcia dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, 20 Bartoszycką Brygadą Zmechanizowaną, a także 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Służył na misji w Iraku oraz Afganistanie, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych. Został odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Złotym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku oraz Afganistanu.

Gen. Jarosław Mika dowódcą generalnym został w lutym 2017 roku, zastępując gen. Mirosława Różańskiego. Nie wiadomo jednak, jak długo pozostanie na stanowisku. Przedstawiciele rządu już kilkakrotnie zapowiadali, że DGRSZ zostanie wkrótce zlikwidowane.

Dowództwo Generalne rozpoczęło działalność 1 stycznia 2014 roku. Zastąpiło odrębnie działające dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. W swojej strukturze ma inspektoraty wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i szkolenia. Do 2018 roku istniał także inspektorat wojsk specjalnych, który jednak został połączony z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych. Ono także podlega dowódcy generalnemu.

DGRSZ odpowiada za dowodzenie jednostkami wojskowymi w czasie pokoju i kryzysu. Spoczywa na nim obowiązek szkolenia dowództw, sztabów wojsk i rezerw osobowych. System ten jest jednak powoli zmieniany. 10 listopada 2018 prezydent Duda złożył podpis pod ustawą, według której najważniejszym dowódcą w siłach zbrojnych został Szef Sztabu Generalnego WP. Podlegają mu: dowódca generalny, operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zgodnie z intencją rządzących to pierwszy krok do uproszczenia i uporządkowania systemu kierowania polską armią. Kolejnym ma być właśnie likwidacja DGRSZ i przywrócenie odrębnych dowództw wojsk lądowych, specjalnych, marynarki wojennej i sił powietrznych. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. W styczniu szef BBN Paweł Soloch w wywiadzie dla PAP stwierdził, że dokończenie reformy dowodzenia to jedno z zadań przewidzianych do realizacji w 2020 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Więcej miejsc na studiach w LAW
 
Najsprawniejsi wieloboiści
Topaz dla Bułgarii
Maszerowali, lecz nie ginęli
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Gotowi na dyżur w SON
Pół wieku w zespole
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
„Nasze granice w Monte Cassino”
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Włosi na straży polskiego nieba
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Finlandia w NATO
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Słowa jak pociski
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Litwini kupią zestawy Grom
Polska wśród światowych liderów
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Amunicja dla artylerzystów
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Wojsko poza schematem
Nowy wymiar wojska
Śladem profesjonalistów
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Do końca walczył z tyranią
B9 stawia na solidarność
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Polska potrzebna od zaraz
Razem gotowi na wszystko
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
WOT i „Anakonda”
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Nowy regulamin dla żołnierzy
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Przysięga dobrowolsów
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Piekielny ogień dla polskiej armii
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Anakonda na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO