moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy strzelały w dzień i w nocy

Natarcie przeciwnika załamało się. Jego pododdziały zaczęły się cofać. W ślad za nimi ruszył kontratak kompanii Leopardów 2A4. Taki był zarys scenariusza, który stał się podstawą do treningu kierowania ogniem. Na poligonie w Świętoszowie ćwiczyli żołnierze z 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

– Taki sprawdzian przechodzimy średnio raz w roku. Testujemy, czy jesteśmy gotowi szybko i skutecznie przejść od obrony do kontrnatarcia – tłumaczy ppłk Krzysztof Kacperek, dowódca 1 Batalionu Czołgów, który wchodzi w skład 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Na poligon w Świętoszowie wyjechała kompania Leopardów 2A4. Żołnierze rozmieścili również stanowisko dowodzenia batalionu. Czołgistów wspomagali wojskowi z kompanii logistycznej, odpowiedzialni między innymi za transport amunicji, a także pododdział remontowy – to na wypadek, gdyby któryś z czołgów został uszkodzony, wymagał naprawy lub ewakuacji.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że batalion został zaatakowany przez nieprzyjacielskie czołgi. W pewnym momencie natarcie zostało jednak zatrzymane. Przeciwnik nie mógł przełamać obrony 1 Batalionu, poniósł bardzo duże straty i zaczął się wycofywać. Przyszedł więc odpowiedni moment, by przeprowadzić kontrnatarcie. – Zgodnie ze sztuką wojenną zadanie spoczęło na kompanii czołgów, która do tej pory stanowiła odwód sił odpierających natarcie przeciwnika – wyjaśnia ppłk Kacperek. Tak właśnie rozpoczęła się najważniejsza część ćwiczenia.

– Do natarcia ruszyliśmy w dzień. Nasze załogi strzelały ostrą amunicją do celów rozmieszczonych na trzech różnych dystansach – informuje kpt. Jacek Sobański, dowódca kompanii czołgów. Pierwsze znajdowały się w odległości 12001300 metrów i imitowały czołgi, transportery opancerzone przeciwnika oraz pododdziały piechoty. Kolejne cele, mniej więcej 3,5 kilometra od prowadzących ogień Leopardów, pełniły rolę wyrzutni przeciwpancernych. Najdalsze obiekty rozmieszczone zostały w odległości 3,8 kilometra. One również imitowały czołgi. – Cele były bardzo różnorodne. Strzelaliśmy do podnoszonych pól tarczowych, ale też okopanych pojazdów – wyjaśnia kpt. Sobański.

Po wykonaniu pierwszych zadań, ogłoszona została przerwa. – Wówczas mogliśmy sprawdzić skuteczność prowadzonego przez nas ognia, omówić rezultaty samego strzelania, a także odtworzyć gotowość bojową: uzupełnić amunicję i przygotować sprzęt do dalszych działań – wymienia dowódca kompanii czołgów.

Niedługo potem Leopardy znów przystąpiły do natarcia. – Tym razem zadanie było dużo trudniejsze, ponieważ prowadziliśmy ogień w nocy. Ten element ćwiczony jest stosunkowo rzadko. Zmienił się też układ celów – wyjaśnia kpt. Sobański. W sumie trening trwał kilkanaście godzin. – Z rezultatów jesteśmy zadowoleni – zapewnia ppłk Kacperek. Podkreśla, że na poligonie żołnierze sprawdzili różne warianty prowadzenia kontrnatarcia.

1 Batalion Czołgów to jeden z trzech pododdziałów bojowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Jako pierwszy w polskiej armii zaczął korzystać z czołgów Leopard 2A4. Pojazdy wyprodukowane w Niemczech dotarły do Polski w latach 20022003. Podstawowym uzbrojeniem czołgów są 120 milimetrowe armaty gładkolufowe. Załoga każdego Leoparda 2A4 składa się z czterech żołnierzy. Ostatnio Leopardy z 10 Brygady brały udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Combined Resolve XIII”, które odbyło się na poligonie w Hohenfels w Bawarii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak, kpt. Monika Wywiórka

dodaj komentarz

komentarze


V-2 leci do aliantów
 
Podwodne centrum przyszłości
Wiosłują dla Emily
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Desantowanie z transportowego giganta
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Misja, która zmieniła polską armię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Klauzula: ściśle tajne
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ankona – bitwa po polsku
Psy (w) WOT
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kontyngent do zmiany
Plany WB Group
Stalowy człowiek
Nowe książeczki wojskowe
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wisła i Narew w Sejmie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Rusza PKW Islandia
Course on Diplomacy
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Nagroda nie tylko od dowódcy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kat warszawskiego getta przed sądem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Żołnierze bez testów z WF-u
Combining Two Worlds
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Co ze sprawdzianem z WF?
Kurs na dyplomację
Lufy prosto z Huty
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Groty dla proobronnych
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Abrams – czołg z najwyższej półki
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Grot – rozwojowa konstrukcja
Afganistan: powrót do domu
Wilki znów na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO