moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzyczna pasja uczniów z „Lotnika”

Występowali przed prezydentem, śpiewali podczas kilkudziesięciu imprez lotniczych oraz uroczystości cywilnych i wojskowych. Teraz zespół „Dywizjon” z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie chce wydać debiutancką płytę z piosenkami lotniczymi i patriotycznymi. Niestety, szkoła nie posiada środków na ten cel. Dlatego młodzież prosi o wsparcie.

Zespół wokalny „Dywizjon” działa w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym w Dęblinie od 2015 roku. Pomysłodawcą jego utworzenia był Andrzej Królikowski, absolwent tej placówki. Od wielu lat angażuje się w organizację lotniczych imprez, eventów i koncertów, muzycznych nocy organizowanych w Muzeum Sił Powietrznych w Europejską Noc Muzeów czy realizowanego przez Klub Dowództwa Generalnego Festiwalu Piosenki Lotniczej.

– Z propozycją założenia zespołu zgłosił się do mnie pięć lat temu. Pomysł bardzo mi się spodobał, co więcej z czasem okazał się strzałem w dziesiątkę. Wielu uczniów, którzy przyszli do naszej szkoły z zamiarem latania, odkryło w sobie miłość do śpiewania. A wszystko dzięki Andrzejowi, który zaraża młodzież pasją do muzyki – mówi ppłk rez. Andrzej Jaworski, dyrektor liceum lotniczego.

Zespół cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów. Tylko w tym roku, we wrześniu zgłosiło się 46 chętnych, a skład zespołu rozrósł się do ponad 60 osób. – To oczywiście cieszy, ale niekiedy bywa też problemem. Zdarza się, że na koncerty latamy wojskową Casą. Zbyt liczny zespół nie zmieściłby się na pokład. Podobnie, gdy w trasę jedziemy autobusem – mówi Andrzej Jaworski. Dlatego po raz pierwszy w historii zespołu zostały przeprowadzone eliminacje wśród ochotników. – Dziś w zespole jest 39 osób, niemal jedna czwarta wszystkich uczniów szkoły – mówi Andrzej Królikowski. Od tego roku, w prowadzeniu zespołu bierze też udział Luiza Borkowska-Ziółkowska, autorka książek dla dzieci, poetka oraz muzyk, prywatnie żona pilota.

Oryginalne aranżacje

W reperaturze zespołu znajduje się kilkadziesiąt piosenek i pieśni. Wśród nich są: wykonywany klasycznie „Marsz Lotników”, zaaranżowana nowatorsko pieśń żołnierska z XVI wieku „Idzie żołnierz” w stylu reggae, „Rota" w wersji heavy rockowej lub patriotyczna pieśń „Widziałam ja orła”, która po zmianach w tekście nabrała charakteru pieśni lotniczej. Młodzież śpiewa też polskie szlagiery muzyki pop, takie jak „Smak i zapach pomarańczy” Tadeusza Woźniaka, a także kolędy i piosenki świąteczne. – Występujemy w różnych miejscach, więc repertuar musi być różnorodny – tłumaczy Andrzej Królikowski. Dzięki uprzejmości – dziś już nieżyjącego – Romualda Lipko, „Dywizjon” otrzymał zgodę na włączenie do swojego repertuaru skomponowanej przez niego, do słów Marka Dutkiewicza, piosenki „Mamy święta".

Choć zespół działa zaledwie pięć lat, jego członkowie mają na koncie wiele występów. Od 2015 roku biorą udział we wszystkich koncertach, które odbywają się na terenie Muzeum Sił Powietrznych podczas Europejskich Nocy Muzeów. Uczestniczyli też w czterech edycjach imprezy promującej polskie lotnictwo „Skrzydła nad..." (trzy razy w Kazimierzu, raz w Sandomierzu). „Dywizjonu” nie zabrakło na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie, gdzie odbył się polsko-amerykański piknik wojskowy zorganizowany z okazji wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.

– Największe wrażenie na uczniach zrobił koncert w Sali Kolumnowej Zamku Królewskiego, który wykonali podczas otwarcia wystawy z okazji stulecia odzyskania niepodległości. We wrześniu ubiegłego roku uczestniczyli w opartym na muzyce Józefa Skrzeka i pod jego kierunkiem projekcie „Requiem dla Janki” – poświęconym zamordowanej w Katyniu Janinie Lewandowskiej, kobiecie pilotowi, córce dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Dowbor Muśnickiego – opowiada Andrzej Królikowski.

Na swoim koncie mają ponad 20 koncertów świątecznych, w tym charytatywny na rzecz hospicjum oraz występ podczas żołnierskiej wigilii z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Śpiewali dla weteranów misji pokojowych, a także dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Uczniowie regularnie też odwiedzają jednostki sił powietrznych.

Jak podkreśla Andrzej Królikowski, śpiewanie w zespole jest dla uczniów wielką przyjemnością. – Nie jestem nauczycielem, więc nie mogę im wystawiać ocen czy przyznawać wyróżnień. Jedyne co mogę im zaproponować to wspólne śpiewanie, granie oraz, od czasu do czasu, wyjazd na koncert. Mimo to uczniowie angażują się. Co więcej, na spotkania zespołu znajdują czas w natłoku codziennych, wcale niemałych i niełatwych, obowiązków. Ostatnio nawet jeden z nich przyznał, że poniedziałkowe próby dają mu pozytywną energię aż do czwartku. A od piątku czeka na kolejny poniedziałek. To mnie bardzo cieszy – mówi Andrzej Królikowski.

Płyta na pięciolecie

W tym roku zespół obchodzi piątą rocznicę utworzenia. Z tej okazji uczniowie postanowili wydać debiutancką płytę z 20 piosenkami. – Chcemy to zrobić porządnie, więc producentem płyty będzie jeden z najlepszych polskich gitarzystów Radek Chwieralski, lider projektu „Rock loves Chopin”. Do nagrań w profesjonalnym studio chcemy też zaprosić innych, polskich muzyków – mówi Andrzej Królikowski.

Zakładając jednak, że godzina w studio kosztuje 150 zł, a do nagrania jednej piosenki potrzeba dziesięciu godzin, szacunkowy koszt nagrania płyty to 30 tysięcy zł. Niestety, szkoła w swoim budżecie nie posiada środków, które mogłaby przeznaczyć na taki cel. Dlatego zespół postanowił zwrócić się do wszystkich fanów zespołu, sympatyków liceum i lotnictwa o finansowe wsparcie tej muzycznej inicjatywy. – Młodzież wspaniale nas reprezentuje w kraju i zagranicą, więc „Dywizjon” stał się wizytówką szkoły. Wierzymy, że uzbierane fundusze pomogą uczniom osiągnąć cel i spełnić ich marzenia. Zresztą pojawiły się już pierwsze wpłaty – mówi dyrektor placówki.

Kiedy płyta mogłaby zostać wydana? Jak przyznaje Andrzej Królikowski, wszystko zależy od funduszy. – Nie mamy zbyt wiele czasu, bo już pod koniec roku szkolnego uczniowie zaczynają obozy spadochronowe i szybowcowe, związane z profilem nauki. Do tego czasu musimy nagrać wersje instrumentalne, potem dograć wokale uczniów. Dobrze, gdyby udało się to zrobić do czerwca – mówi opiekun „Dywizjonu”.

Ale plany zespołu są szersze. „Dywizjon” szykuje się bowiem do wrześniowego wyjazdu do Wielkiej Brytanii, na 80. rocznicę bitwy o Anglię. Pierwszym punktem wizyty będzie złożenie wieńca z biało-czerwoną szachownicą pod pomnikiem polskich lotników walczących w tej bitwie i odśpiewanie Marsza Lotników. W planie są też koncerty dla uczniów szkoły im. Lotników Polskich, udział w festiwalu kultury Europy Centralnej i Wschodniej w Luton, a także dla środowiska polonijnego. W reperaturze koncertowym, poza piosenkami lotniczymi, mają się też znaleźć piosenki Beatlesów czy Abby.

Ci, którzy chcą wesprzeć projekt muzyczny, mogą wpłacać dowolne kwoty na konto Rady Rodziców OLL 41 8736 0006 2005 1600 0390 0001 z dopiskiem „Dywizjon” .

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. zespołu „Dywizjon”

dodaj komentarz

komentarze


Więcej miejsc na studiach w LAW
 
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Litwini kupią zestawy Grom
Amunicja dla artylerzystów
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Słowa jak pociski
Przysięga dobrowolsów
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko poza schematem
Pół wieku w zespole
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Śladem profesjonalistów
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Maszerowali, lecz nie ginęli
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Polska potrzebna od zaraz
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Piekielny ogień dla polskiej armii
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Gotowi na dyżur w SON
Do końca walczył z tyranią
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Nowy wymiar wojska
B9 stawia na solidarność
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Nowy regulamin dla żołnierzy
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
„Nasze granice w Monte Cassino”
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Finlandia w NATO
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Włosi na straży polskiego nieba
WOT i „Anakonda”
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Razem gotowi na wszystko
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Topaz dla Bułgarii
Najsprawniejsi wieloboiści
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Anakonda na Bałtyku
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Polska wśród światowych liderów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO