moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko gotowe do walki z koronawirusem

W każdym z województw powołano wojskowe zgrupowania zadaniowe, które mogą wesprzeć publiczną służbę zdrowia w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia jest m.in. kilkadziesiąt karetek i busów wojskowych, zespoły dezynfekcyjne oraz mobilne zespoły medyczne, w skład których wchodzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. We Wrocławiu zbudowano także kontenerowy szpital polowy.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że wojsko jest przygotowane do działania w różnych sytuacjach związanych z występowaniem koronawirusa na terenie Polski. Chodzi tu głównie o wsparcie cywilnej służby zdrowia. – Współdziałamy z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć zagrożenie dla obywateli i żołnierzy. W sztabie kryzysowym resortu zdrowia są oddelegowani w trybie dwudziestoczterogodzinnym oficerowie łącznikowi Dowództwa Generalnego RSZ – podaje Centrum Operacyjne MON. Ministerstwo Obrony informuje ponadto, że zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego WP, w jednostkach wojskowych prowadzone są działania profilaktyczne dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa wśród żołnierzy i pracowników. Odwołano m.in. podróże służbowe żołnierzy. Żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy wracający do kraju zza granicy wypełniają formularze wywiadu epidemiologicznego i są objęci nadzorem lub kwarantanną.

Do walki z koronawirusem skierowane zostały specjalistyczne siły i środki podległe pod Dowództwo Generalnego RSZ, dyrektora departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W działania zaangażowane jest także Dowództwo Operacyjne RSZ, gdzie funkcjonuje Centrum Zarządzania Kryzysowego MON.

Z informacji, jaką wczoraj podało Ministerstwo Obrony Narodowej wynika, że w stałej gotowości jest 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazywany jest sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych.

– Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa – informuje Centrum Operacyjne MON. Służby prasowe resortu dodają również, że w Puławach zatrudnionych jest około 20 specjalistów, którzy posiadają wiedzę oraz materiały potrzebne do prowadzenia analiz związanych z koronawirusem oraz innymi zagrożeniami mikrobiologicznymi. Wyniki badań zawsze są potwierdzane co najmniej trzykrotnie. Ośrodek uczestniczył w natowskich programach badań biologicznych, współpracował także z ośrodkami badawczymi i laboratoriami innych państw Sojuszu.

To nie wszystko. W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które mogą być wsparciem dla Ministerstwa Zdrowia. Cywilna służba zdrowia może skorzystać m.in. z kilkudziesięciu pojazdów sanitarnych i busów wojskowych, 10 zespołów dezynfekcyjnych oraz z pomocy mobilnych zespołów medycznych, które tworzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Ponadto w szpitalu we Wrocławiu do dyspozycji pozostaje budynek wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzenia kwarantanny. W stolicy Dolnego Śląska zbudowano także kontenerowy szpital polowy wyposażony w sto łóżek. W nagłych przypadkach do dyspozycji pozostają także siły lotnictwa – samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

By przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, prezydent RP przełożył termin dorocznej odprawy kierowniczej SZ. Kierownictwo MON zawiesiło także czasowo spotkania rekrutacyjne związane z akcją „Zostań żołnierzem RP”. Wczoraj szef SG WP decydował o natychmiastowym przerwaniu ćwiczeń rezerwistów i odłożył planowane szkolenia rezerwy na drugie półrocze 2020.

Wojsko zaangażowało się w działania związane z koronawirusem w lutym 2020. Wówczas wojskowe samoloty transportowe przywiozły do kraju Polaków z ogarniętego epidemią chińskiego Wuhan. Ewakuowani byli następnie badani i skierowani na kwarantannę we wrocławskim szpitalu wojskowym.

Dotychczas w Polsce u 51 osób (stan na godz. 20.) wykryto zarażenie koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

MKS

autor zdjęć: 1 Wojskowy Szpital Polowy

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojna w świętym mieście, epilog
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Gry wojenne w szkoleniu
Uwaga, transformacja!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
I zdobyliśmy!
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO