moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walki maczkowców o Küstenkanal

15 kwietnia 1945 roku 1 Dywizja Pancerna ruszyła do natarcia na Kanał Nadbrzeżny na terenie Niemiec. Przeszkoda okazała się bardzo silnie broniona. Dopiero po kilku dniach ciężkich walk, dzięki silnemu wsparciu lotnictwa i artylerii, Dywizja sforsowała kanał. Żołnierzom gen. Stanisława Maczka zostało jeszcze zdobycie bazy marynarki w Wilhelmshaven.


Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu z prawej od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki. Fot.: Datka Czesław / NAC

„Polacy weszli do akcji na wszystkich frontach, 2 Korpus rozpoczął ofensywę, Dywizja Pancerna idzie naprzód, Amerykanie za Łabą – o 65 mil od Berlina. Żołnierz polski na ziemi niemieckiej” – napisał 13 kwietnia 1945 roku wydawany w Wielkiej Brytanii „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”.

Kilka dni wcześniej rozpoczęła się wiosenna ofensywa aliantów na północnym odcinku frontu zachodniego. Brała w nim udział 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. W 1944 roku polska jednostka po przebyciu szlaku bojowego we Francji, Belgii i Holandii, stoczeniu m.in. bitwy pod Falaise i wyzwoleniu wielu miejscowości, w tym Gandawy i Bredy, zatrzymała się w listopadzie nad rzeką Mozą. – Pancerniacy zajęli stanowiska na zimę, z zadaniami obrony zdobytych terenów, dozbrojenia się i szkolenia – mówi Marcin Lewicki, historyk II wojny.

Z początkiem kwietnia 1945 roku 1 Dywizja wchodząca w skład 2 Korpusu Kanadyjskiego wyruszyła w kierunku Niemiec i wkroczyła na terytorium III Rzeszy. Niedługo po przekroczeniu granicy maczkowcy otrzymali zadanie zdobycia niemieckiej bazy morskiej w Wilhelmshaven. Bezpośredni atak na bazę miała przeprowadzić nacierająca po prawej stronie Polaków 4 Dywizja Kanadyjska, natomiast pancerniacy dostali zadanie natarcia w kierunku miejscowości Emden.

Pierwszą poważną przeszkodą na drodze do zwycięstwa okazał się Kanał Nadbrzeżny (Küstenkanal), łączący rzekę Hunte z Kanałem Dortmund – Ems. Żołnierzom gen. Maczka nie udało się sforsować go z marszu. – Szerokiej na 20 metrów przeszkody bronili dobrze okopani na północnym brzegu niemieccy strzelcy, którzy nacierających Polaków przywitali ogniem z broni maszynowej, moździerzy i armat – opowiada historyk. Natarcie utrudniał też bagnisty i grząski teren. „Nie byłoby przesadą określić, że topiliśmy się w błocie, szczególnie czołgi i działa samobieżne, zrywające gąsienicami cienką warstwę torfu i zagłębiające się w ciemną maź błota”, zapisał gen. Maczek we wspomnieniach „Od podwody do czołga”.

Pancerniacy ruszyli do ataku na kanał 15 kwietnia. Natarcie utknęło jednak pod ogniem niemieckich jednostek piechoty, które podjęły zażartą walkę. Wówczas gen. Maczek przerwał operację. Dla wzmocnienia natarcia dowódca ściągnął dodatkowe jednostki artylerii, strzelców i wojsk pancernych. Wsparcia Polakom miało udzielić też alianckie lotnictwo.

19 kwietnia 1 Dywizja ponowiła atak w kierunku kanału. Zaczęto od ostrzału pozycji wroga z broni maszynowej i artylerii. Potem Niemców ostrzelały alianckie myśliwce. – Po kilkudziesięciu minutach walk z udziałem m.in. czołgów i miotaczy ognia, Polakom udało się przełamać niemiecką obronę – podaje Lewicki. Po zdobyciu kanału pancerniacy ruszyli w kierunku bazy Kriegsmarine. W tym czasie zmieniło się zadanie dywizji. Zgodnie z nowym rozkazem kierunek na Emden przekazano oddziałom kanadyjskim, natomiast 1 Dywizji miały atakować Wilhelmshaven.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Datka Czesław / NAC

dodaj komentarz

komentarze


„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON-u w Forcie Sill
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Kraby dla podhalańczyków
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ogień na alpejskich szczytach
Ciemne strony Facebooka
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Afganistan. Czas wracać do domu
Wilk na poligonie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Time for Miecznik
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Wybierz się na wojskowe studia
Advantages of Efficient Organization
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Duch Invictus jest, czas na formę
Eto, pies na misje
Emerytura wypłacana w … karmie
Ostatnie dni kampanii 1939
Na granicy stratosfery
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Dron z LAW-u
Przeprawa przez Narew
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Sztandar dla krakowskich żandarmów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
JWK to test siły i motywacji
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polsko-tureckie obrady
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
W jedynym słusznym kierunku
Polityka nie znosi próżni
Szef MON odwiedził USA
Współpraca i wspólna pamięć
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Test mobilności 12 Dywizji
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO