moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przeciwlotnicy organizują transport środków ochrony

Dziesięć ton środków ochrony osobistej przewieźli w piątek z Warszawy do Zielonej Góry żołnierze 4 Pułku Przeciwlotniczego. Kombinezony, gogle, maseczki i jednorazowe rękawiczki trafią do personelu medycznego szpitali leczących pacjentów z koronawirusem. Wojskowy transport został zorganizowany na prośbę marszałek województwa lubuskiego.

– Do Warszawy wysłaliśmy siedem ciężarówek. Przed południem dotarły na Lotnisko Chopina, gdzie rozpoczął się ich załadunek. W realizacji zadania pomagali żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej – mówi płk Adam Luzyńczyk, dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. Na samochody trafiło dziesięć ton środków ochrony osobistej: kombinezonów, maseczek czy jednorazowych rękawiczek. Materiały przeznaczone są dla personelu medycznego z lubuskich szpitali, a o ich przewiezienie poprosiła wojsko marszałek tamtejszego województwa. – Środki ochrony przywiózł z Chin samolot LOT-u. Zakup zrealizowaliśmy za pośrednictwem prywatnej firmy – wyjaśnia Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Środki zostaną niebawem rozdysponowane pomiędzy lubuskie placówki medyczne. – Trafią między innymi do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, gdzie mieści się jedyny w województwie oddział zakaźny, a także do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, który po wybuchu pandemii został przekształcony w placówkę jednoimienną – informuje Iwanowski. Jak zapewnia, sytuacja w szpitalach jest dobra. Z danych zgromadzonych przez służby marszałka wynika, że liczba zakażonych koronawirusem nie przekroczyła stu osób. Jak dotąd żadna z nich nie zmarła. To najbardziej optymistyczne statystyki w całej Polsce. – Nie zmienia to faktu, że potrzeby personelu medycznego są duże – podkreśla rzecznik.

Dzisiejszy transport jest już drugim tego typu przedsięwzięciem zorganizowanym przez lubuską marszałek, Elżbietę Polak. – Pierwszy dotarł do nas przed świętami. On również zawierał dziesięć ton materiałów z Chin. Na ich zakup i transport przeznaczyliśmy 5,5 miliona złotych. Dodatkowo 800 tysięcy wyasygnowały władze Zielonej Góry – mówi Iwanowski. Środki – podobnie jak dziś – przewieźli żołnierze z Czerwieńska. – Dla nas to proste zadanie. A ponieważ mamy odpowiedni sprzęt, chętnie odpowiadamy na społeczne zapotrzebowanie – podkreśla płk Luzyńczyk.

4 Pułk wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która w walkę z koronawirusem angażuje się od kilku tygodni. – Kilkuset naszych żołnierzy stale patroluje granice z Niemcami i Czechami. Jesteśmy obecni na trzech czynnych przejściach oraz w różnych punktach na tzw. granicy zielonej. Ściśle współpracujemy ze Strażą Graniczną – wyjaśnia mjr Artur Pinkowski, rzecznik jednostki. Dowództwo 11 Dywizji odpowiada za sytuacją w czterech województwach: dolnośląskich, lubuskim, wielkopolskim i dodatkowo opolskim, gdzie operuje 10 Brygada Logistyczna. – Mieliśmy do czynienia z próbami nielegalnego przekroczenia granicy, ale były one nieliczne – przyznaje mjr Pinkowski. Do niedawna żołnierze 11 Dywizji wspólnie z policjantami sprawdzali, czy osoby w kwarantannie przestrzegają jej zasad. Do ich zadań należy też pomoc w transporcie na rzecz szpitali.

Ale lubuscy żołnierze angażują się w walkę z pandemią także w inny, mniej typowy sposób. St. chor. sztab. Przemysław Lisiecki z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przy pomocy drukarek 3D wykonuje ochronne przyłbice i maseczki między innymi dla szpitali, domów pomocy społecznej. – Na pomysł wpadła moja żona. W sumie mamy w domu siedem różnej wielkości drukarek. Nowoczesne technologie zawsze mnie pasjonowały. Wcześniej na drukarkach wykonywałem między innymi części do modeli samolotów. Po wybuchu pandemii postanowiliśmy wykorzystać je inaczej – opowiada podoficer. Do tej pory wspólnie z żoną rozprowadził około 500 wykonanych w domu przyłbic i 30 maseczek. – Tych drugich jest niewiele, bo szybko zarzuciliśmy ich produkcję na rzecz przyłbic właśnie – tłumaczy. Materiałów dostarczają wolontariusze i sponsorzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 4pplot

dodaj komentarz

komentarze


AFN znów w oktagonie
 
Co ze sprawdzianem z WF?
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Jak wojsko walczy z pandemią
Nowe książeczki wojskowe
Misje kształtują charakter
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Enigma – skarb na oceanie
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Polska stawia na fregaty Miecznik
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Kuźnie oficerskich kadr
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Wspólny wysiłek
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Kolejne OPW już od września
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kwalifikacja? Może w czerwcu
AFN: Oktagon znów zapłonął
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Piekło Berlina
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
„Defender” dotarł do Europy
Raki w Toruniu
„Czajka” po udanej operacji
Tygrysi zlot myśliwców
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Rumuński „Scorpion Spring”
Striking Power of Miecznik
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Cyborg in MultiCam
Specjalsi lądują w wodzie
Course on Diplomacy
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Walka z niewidzialnym wrogiem
To było wyzwanie dla wszystkich
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Pomoc w walce z dezinformacją
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
MON robi zakupy amunicji
Afganistan. Czas wracać do domu
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Siła braterstwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
Nowe wozy dla strażaków
Szczepimy się
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO