moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czarna Dywizja ruszyła do boju

Zadania podczas ćwiczeń „Anakonda ’20” nie będą dla nas niczym nowym. Ubiegłoroczne ćwiczenia „Dragon” były trudniejszym sprawdzianem, który bez problemu zaliczyliśmy. Różnicą jest, że obecnie działamy w czasie pandemii i musimy zachować ostrożność – mówi gen. bryg. dr Dariusz Parylak, dowódca żagańskich pancerniaków.

Żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania będą odgrywać główną rolę podczas odbywających się co dwa lata ćwiczeń „Anakonda”. W drogę wyruszyło ponad 1500 żołnierzy Dywizji. Z koszar kilku garnizonów zabiorą ze sobą około 500 różnego rodzaju pojazdów. To m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, moździerze Rak, bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz transportery BRDM. Najważniejsze ćwiczące jednostki, czyli 10 Brygadę Kawalerii Pancernej oraz 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, wspomagać będą żołnierze z jednostek wsparcia, m.in. 1 Brzeskiego Pułku Saperów, 23 Śląskiego Pułku Artylerii, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

 

17 Brygada Zmechanizowana na poligonie w Orzyszu weźmie udział w ćwiczeniach „Gepard ’20”, a 10 Brygada na poligonie Nowa Dęba przeprowadzi ćwiczenia pod kryptonimem „Karakal ’20”. Będą one miały charakter defensywny. Żołnierze będą musieli zatrzymać natarcie przeciwnika, przejąć zajęty przez niego teren, zorganizować obronę i przeprowadzić kontrnatarcie. Pojawią się też desanty śmigłowcowe. Planowane są również strzelania z różnego rodzaju uzbrojenia, np. z armat transporterów opancerzonych. W prowadzeniu celnego ognia sprawdzą się także obsługi wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Praktyczne działanie, czyli wyjazd w teren ćwiczeń grup przygotowawczych, rozpoczęło się już w pierwszych dniach czerwca. Na poligon ruszyli logistycy, których zadaniem jest przygotowanie obozowisk oraz miejsc stacjonowania sił głównych swoich brygad. Od dzisiejszego rana, na tzw. kierunki, ruszyły z koszar siły zasadnicze. Od 12 czerwca rozpoczną się działania taktyczne, które potrwają do 18 czerwca, gdy nastąpi podsumowanie i omówienie zajęć.

Jak poinformował nas mjr Artur Pinkowski, rzecznik prasowy Czarnej Dywizji, ćwiczenia zakończą się jednak dopiero koło 25 czerwca. – Dla nas zakończenie ćwiczeń jest dopiero wtedy, kiedy do koszar wjedzie bezpiecznie ostatni żołnierz biorący udział w zajęciach – wyjaśnia major.

Główni aktorzy ćwiczeń

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana ruszyła z koszar w kierunku północno-wschodnim. Dla około 650 żołnierzy „cyfrowej brygady” miejscem ćwiczeń będzie poligon w Orzyszu. Wyjedzie łącznie 10 kolumn wojskowych pojazdów. Znajdą się w nich różnego typu Rosomaki, w tym działa Rak, pojazdy specjalistyczne oraz logistyczne. Łącznie będzie około 170 pojazdów. Pierwsze kolumny logistyczne, tak zwana grupa przygotowawcza, wyruszyły w trasę już 3 i 4 czerwca. Pododdziały zasadniczych sił brygady, czyli batalionowego zgrupowania taktycznego, opuściły jednostkę dzisiaj.

Około 12 czerwca zmotoryzowani wezmą udział w wielu działaniach taktycznych. Ciekawym epizodem podczas ćwiczeń będzie desant śmigłowcowy na teren zajęty przez przeciwnika. Wykonają go szturmowcy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tuż po uchwyceniu przez nich przyczółków w ten teren wejdą pododdziały zmotoryzowane batalionowego zgrupowania taktycznego, aby rozproszyć wrogie pododdziały, powiększyć teren działania i zorganizować linię obrony.

Żołnierze 10 Brygady ze Świętoszowa wyruszyli z koszar w kierunku poligonu w Nowej Dębie. Na drogi wyjechało, lub wyjedzie w ciągu najbliższych godzin, kilkanaście wojskowych kolumn, łącznie około 200 pojazdów. Ponad 600-kilometrową trasę pojazdy samochodowe pokonają na kołach, gąsienicowe bojowe wozy piechoty zaś zostaną przewiezione na przyczepach niskopodwoziowych. Podobnie jak w 17 Brygadzie, tak i w Świętoszowie ćwiczebne działania zaczęły się już w pierwszych dniach czerwca. Siły główne, około blisko 1000 żołnierzy, przede wszystkim z batalionu zmechanizowanego, są właśnie w drodze.

Batalion zmechanizowany odegra najważniejszą rolę podczas ćwiczeń. Na drodze przemieszczania pododdziału znajdzie się rzeka San. Saperzy będą musieli znaleźć odpowiednie miejsce do pokonania przeszkody oraz sprawdzić, czy podejście do wody i dno nie są zaminowane. Jako pierwsi na drugi brzeg przeprawią się zwiadowcy. Gdy uchwycą przyczółki, wodę przepłyną bojowe wozy piechoty oraz pozostałe pododdziały batalionu. – Uważam, że będzie to jeden z trudniejszych epizodów ćwiczeń. Pokonanie przeszkody wodnej odbędzie się z marszu z zachowaniem zasad działania na polu walki w określonym reżimie czasowym – wyjaśnia ppłk Wojciech Strzelecki, szef szkolenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka/ 17 BZ, 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
 
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Afganistan. Czas wracać do domu
Podwodne centrum przyszłości
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Course on Diplomacy
Lufy prosto z Huty
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Misja, która zmieniła polską armię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Psy (w) WOT
Plany WB Group
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze bez testów z WF-u
Grot – rozwojowa konstrukcja
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Afganistan: powrót do domu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Nowe książeczki wojskowe
Kontyngent do zmiany
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
V-2 leci do aliantów
Desantowanie z transportowego giganta
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sukcesy żołnierzy na AFN
Klauzula: ściśle tajne
Kat warszawskiego getta przed sądem
Nagroda nie tylko od dowódcy
Stalowy człowiek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
Wisła i Narew w Sejmie
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Combining Two Worlds
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wiosłują dla Emily
Szczyt NATO już w poniedziałek
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Co ze sprawdzianem z WF?
Rusza PKW Islandia
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Groty dla proobronnych
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO