moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Anakonda ’20 – San nie zatrzymał kawalerii pancernej

Żeby pokonać rwący nurt rzeki, żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej musieli nie tylko wykazać się umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Wymagało to specjalnego przygotowania oraz współpracy z saperami, JTAC-ami, żołnierzami kawalerii powietrznej, a nawet śmigłowcami. Wcale nie mniej wymagającym przedsięwzięciem było dotarcie na miejsce przeprawy.

Na poligonie w Nowej Dębie 10 Brygada Kawalerii Pancernej bierze udział w ćwiczeniach „Karakal ’20”, będących częścią manewrów „Anakonda ’20”. Ćwiczenia mają sprawdzić pododdziały brygady pod kątem planowania i przemieszczenia się na dużą odległość oraz prowadzenia działań defensywnych i ofensywnych. Pierwszym ważnym zadaniem, któremu musieli stawić czoła żołnierze, była przeprawa przez rzekę San. Oprócz bojowych wozów piechoty BWP-1, przeszkodę wodną pokonały także amfibie PTS, które transportowały żołnierzy desantu, pojazdy ciężarowo-terenowe oraz zaopatrzenie.

– W tym miejscu rzeka jest dość szeroka, jednak najbardziej istotna jest prędkość jej nurtu. Teren został wcześniej sprawdzony przez saperów. Ze względu na panujące warunki zadanie należało jednak do wymagających – mówi płk Rafał Kowalik, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Przeprawa przez San przez cały czas była zabezpieczana przez śmigłowce Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu oraz przez zespoły kontrolerów JTAC z Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego w Inowrocławiu. Dzień wcześniej brzeg rzeki został opanowany przez żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

– Po uchwyceniu przyczółków na obu stronach Sanu Szwadronowa Grupa Bojowa wystawiła posterunki obserwacyjne oraz zabezpieczyła ochronę przeciwlotniczą i wsparcie artyleryjskie – tłumaczy mjr Zbigniew Kowalski, szef sekcji szkoleniowej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Po zakończeniu przeprawy kawalerzyści zostali podebrani przez śmigłowce. – Ze względu na swoją aeromobilność 25 Brygada Kawalerii Powietrznej może prowadzić szybkie działania desantowo-szturmowe na dużych odległościach. Daje to dowódcy możliwość szybkiej reakcji na newralgicznych kierunkach. Później odpowiedzialność za daną strefę mogą przejąć pododdziały pancerne – podkreśla mjr Kowalski.

Łącznie w epizodzie wzięło udział blisko 1000 żołnierzy i 600 jednostek sprzętu.

Przygotowania do przeprawy

Kierowcy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej nie po raz pierwszy musieli pokonać przeszkodę wodną. Wymaga to ścisłej współpracy z żołnierzami znajdującymi się również poza pojazdem. – Kierowca obserwuje otoczenie przez peryskop, jednak jego pole widzenia jest ograniczone. To dowódca załogi oraz pomocnik dowódcy punktu przeprawy na drugim brzegu pomagają mu doprowadzić wóz do celu – tłumaczy kpr. Przemysław Terpiński, dowódca załogi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Nim jednak BWP-1 znajdzie się w wodzie, należy pojazd do tego zadania przygotować. – Trzeba sprawdzić stan śrub, uszczelnić włazy desantu oraz wszystkie inne luki pojazdu, sprawdzić działanie falochronów oraz zamontować wyższy peryskop – opowiada kapral Terpiński. Duże znaczenie ma także przygotowanie liny holowniczej. – Jeżeli wóz utknie w rzece i będzie potrzebował pomocy, grupa ewakuacyjna na PTS odholuje go do brzegu – dodaje. Taki scenariusz wydarzeń również znalazł się w planie ćwiczeń.

Kolejne epizody ćwiczeń „Karakal ’20” zostaną przeprowadzone na poligonie w Nowej Dębie, gdzie żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej będą wykonywali zadania bojowe, w tym prowadzili działania w terenie skażonym, dekontaminację pojazdów oraz kierowanie ogniem. Po zakończeniu manewrów ponownie przemieszczą się drogami publicznymi do jednostki macierzystej w Świętoszowie.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Sięgając po oficerskie gwiazdki
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Lider po amerykańsku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Cel: namierzyć okręt podwodny
Medalowy dzień Polaków!
Żeglarki na kursie po medal
Żołnierze bez testów z WF-u
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Poligon na miarę XXI wieku
Pół roku pod egidą ONZ
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nowe książeczki wojskowe
Powstanie było czymś niezwykłym
Szczyt NATO już w poniedziałek
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Kontyngent do zmiany
Umowa na Mieczniki podpisana
Military Doctor 2021
Raki dla 12 Brygady
Course on Diplomacy
NATO ćwiczy w Gruzji
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Kurs na dyplomację
NATO Andersa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abrams – czołg niepokonany w walce
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Co ze sprawdzianem z WF?
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Lecieć między graniami
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afghanistan: Going Back Home
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Psy (w) WOT
GROM, czyli gotowi ratować życie
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Rozkaz: nie brać jeńców
Rusza PKW Islandia
Świętuj razem z żołnierzami!
Javelin gwarantuje skuteczność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO