moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze usuwają skutki powodzi

Żołnierze walczą ze skutkami gwałtownych burz i podtopień, jakie przeszły przez Podkarpacie. Oczyszczają rowy melioracyjne i koryta rzek. Z wody wyciągają konary, gałęzie i połamane drzewa. Naprawiają nawierzchnię i wzmacniają mosty. – Pracujemy po kilkanaście godzin na dobę. Skala zniszczeń jest ogromna – mówi ppor. Sylwester Dul z 16 Batalionu Saperów.

Do pierwszych większych podtopień na południu Polski doszło w połowie czerwca. Nawałnice przeszły przez Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę. Z powodu gwałtownych opadów deszczu podtopionych zostało wiele gospodarstw, szpitale, szkoły, doszło do zerwania dróg. Powodzianom z pomocą ruszyli w pierwszej kolejności strażacy, a wkrótce i żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Terytorialsi wzmacniali m.in. wały powodziowe, układali worki z piaskiem i pomagali mieszkańcom podtopionych domów.

Kilka dni później nastąpiło kolejne załamanie pogody. Szef MON, na wniosek wojewody podkarpackiego, skierował do akcji przeciwpowodziowej kolejnych żołnierzy. Na pomoc mieszkańcom Podkarpacia w weekend ruszyli żołnierze jednostek inżynieryjnych. Są to m.in. wojskowi z 3 Batalionu Inżynieryjnego, 1 Batalionu Drogowo-Mostowego i 16 Batalionu Saperów. Jak informuje Dowództwo Operacyjne RSZ, do walki ze skutkami podtopień i powodzi skierowano około 700 żołnierzy – w tym WOT i wojska operacyjne oraz 100 różnego rodzaju jednostek sprzętu wojskowego. – Od 27 czerwca żołnierze wspierają administrację publiczną przede wszystkim w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przemyskim i przeworskim. Codziennie jest tam około 350 żołnierzy – podaje płk Paweł Lewandowski, szef Oddziału Komunikacji Społecznej DORSZ.

Żołnierze działają m.in. w powiecie przemyskim w miejscowościach: Huta Brzuska, Piątkowa, Krzywcza, Handzlówka, Tarnawka, Jasło i Bircza. Udrażniają przepusty drogowe i rowy melioracyjne, odbudowują wały przeciwpowodziowe i wzmacniają zbiornik retencyjny. Są także w gotowości do ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów. To nie wszystko. Wojskowi usuwają zatory powstałe na rzekach, naprawiają mosty i nawierzchnię drogową.

– Nie mogliśmy uwierzyć w to, że zaledwie w kilka godzin mały potok płynący przez tę miejscowość zamienił się w rwącą rzekę. Woda zabrała tu nie tylko kilkudziesięcioletnie drzewa, gruz, konary i gałęzie. Zabrała także drogi i odcięła ludzi od świata – opowiada ppor. Sylwester Dul z 16 Batalionu Saperów. Oficer przyznaje, że siła wody była tak duża, że został zerwany niewielki most, a także droga. – Wyrwa w ziemi ma 30 metrów długości i 6 metrów głębokości. Do tego wszędzie są osuwiska – dodaje ppor. Dul.

Żołnierze pracują kilkanaście godzin na dobę. Podczas działań wykorzystują specjalistyczny sprzęt, m.in. transportery pływające PTS, spycharko-ładowarki, maszyny inżynieryjne, wywrotki, koparki, piły spalinowe. – Szczególnie muszą uważać operatorzy tego sprzętu. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza w takich warunkach. Pracujemy na podmokłym terenie, gdzie co chwile powstają nowe urwiska – dopowiada dowódca zgrupowania w Hucie Brzuskiej.

Od tygodnia poszkodowanym na Podkarpaciu pomagają także żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Początkowo w rejon powodzi wysłano 30 terytorialsów, dziś jest już ponad 330 żołnierzy z 5 batalionów lekkiej piechoty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Jaki będzie nowy rok akademicki?
 
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Symulator skoków ze spadochronem
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Course on Diplomacy
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Czołgi do ataku!
Skok na głęboką wodę
Ziemia z misji na pamiątkę
Wybierz się na wojskowe studia
Do broni!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Kosmiczne technologie na MSPO
Żołnierze wrócili do Polski
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Misja, w której stawką było życie
Srebro dla wytrwałych
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
W jedynym słusznym kierunku
Oczy specjalsów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
NATO na tropie dezinformacji
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Defendery w komplecie
Techniki linowe dla wybranych
Srebrna strzała na wschodniej flance
Przez sport do wojska!
Rzetelna informacja w cenie!
MSPO 2021 - serwis specjalny
Żołnierze bez testów z WF-u
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Afganistan. Czas wracać do domu
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Śladami walk 2 Korpusu
Pomnik prawdy o Katyniu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
W walce na dwa fronty – bez szans
Współpraca i wspólna pamięć
Szczyt NATO już w poniedziałek
Emerytura wypłacana w … karmie
Symulator dla kierowców ciężarówek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO