moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
IPN odkrył kolejne ofiary stalinowskich zbrodni

Szczątki dwóch mężczyzn zamordowanych w czasach stalinowskich odnaleźli eksperci z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Spoczywały one na terenie dawnych spacerniaków więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Właśnie zakończył się kolejny etap prac badawczych prowadzonych w tym miejscu od czterech lat.

Pierwszy z mężczyzn miał około 50 lat. Jego ciało zostało wrzucone do płytkiego grobu. – Choć więzienie działało także w czasach niemieckiej okupacji, nie mamy wątpliwości, że to ofiara zbrodni komunistycznej – przyznaje dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Świadczą o tym na przykład znalezione w jamie fragmenty drutu kolczastego, który oplatał biodra ofiary. – Podobną rzecz odkryliśmy prowadząc prace ekshumacyjne w Rzeszowie. Na tamtejszym cmentarzu spoczywali członkowie niepodległościowego podziemia zamordowani w 1949 roku. Oni również mieli ręce skrępowane przy ciele, zaś ciała zostały bezładnie wrzucone do grobu – mówi historyk.

Druga z ofiar znalezionych przy Rakowieckiej to mężczyzna w wieku 30-35 lat. W jego czaszce odkryto wyraźny ślad po kuli. – Strzał padł z bliskiej odległości, a kula weszła przez potylicę. W taki sam sposób egzekucję przeprowadzane były choćby w Katyniu – tłumaczy Szwagrzyk. Przy szczątkach nie było przedmiotów osobistych. W miejscu pochówków członkowie zespołu poszukiwawczego natrafili za to na fragmenty polskiego munduru, m.in. guzik. – Oczywiście mamy przypuszczenia kim są ofiary, ale dopóki nie zostaną przeprowadzone badania genetyczne, nie możemy tego ujawniać – zastrzega.

Film: IPN 

Historia więzienia przy Rakowieckiej sięga początków XX wieku. Założyli je Rosjanie, było też wykorzystywane w czasach II Rzeczpospolitej. Szczególnie ponurą sławę zaczęło zyskiwać jednak dopiero podczas II wojny światowej. Niemcy urządzili wówczas na Rakowieckiej placówkę, która pełniła funkcje pomocnicze wobec Pawiaka. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego rozstrzelali na jej terenie 600 więźniów politycznych. W 1945 roku więzienie na swoje potrzeby zaanektowali komuniści. Na Rakowieckiej funkcjonował areszt śledczy, w którym byli brutalnie przesłuchiwani, torturowani i mordowani przeciwnicy systemu. Na Rakowieckiej zginęli między innymi płk Witold Pilecki, gen. Emil Fieldorf „Nil”, czy płk Hieronim Dekutowski „Zapora”. Ciała żołnierzy AK były grzebane w bezimiennych grobach na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, ale też bezpośrednio na terenie więzienia.

Obecnie w dawnym miejscu kaźni mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Od 2016 roku przy Rakowieckiej zespół IPN prowadzi prace ekshumacyjno-archeologiczne. – Do tej pory przebadaliśmy między innymi teren dawnego szpitala więziennego. Natknęliśmy się na kilkanaście jam grobowych – przypomina Szwagrzyk. Badania odkrytych wówczas szczątków cały czas trwają. ­ – Na Rakowiecką jeszcze wrócimy. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w przyszłym. Do przeszukania mamy jeszcze dwa miejsca – zapowiada szef zespołu IPN.

Tymczasem tego lata jego podwładni intensywnie pracowali również poza Warszawą. – W czerwcu i lipcu prowadziliśmy poszukiwania w miejscowości Liski nieopodal Hrubieszowa. Ekshumowaliśmy tam szczątki trzech osób, które w 1945 roku padły ofiarą członków UPA z sotni „Wowky” – wyjaśnia Krzysztof Szwagrzyk. Dodaje: – Odkrycie dokonane w czasie, gdy po raz kolejny świętowaliśmy pamięć osób pomordowanych podczas rzezi wołyńskiej, ma dla nas znaczenie szczególne. Nasz zespół kojarzy się raczej z poszukiwaniem szczątków ofiar komunizmu. Tymczasem my zajmujemy się także obywatelami polskimi, którzy zginęli z rąk Niemców czy Ukraińców. Robimy wszystko, by ich szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane. To ważne chociażby dla ich rodzin.

Zespół badaczy z IPN odkrył już miejsca pochówku m.in. „Zapory”, czy płk Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Lato w wojskowym klimacie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kontyngent do zmiany
Abrams – czołg z najwyższej półki
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan: powrót do domu
Wiosłują dla Emily
Nowe książeczki wojskowe
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Umowa na Mieczniki podpisana
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Lufy prosto z Huty
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
Rusza PKW Islandia
Podwodne centrum przyszłości
Kat warszawskiego getta przed sądem
Combining Two Worlds
Stalowy człowiek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Co ze sprawdzianem z WF?
Javelin gwarantuje skuteczność
Wisła i Narew w Sejmie
Abramsy dla 1 Brygady
Psy (w) WOT
Course on Diplomacy
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Desantowanie z transportowego giganta
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abrams – czołg niepokonany w walce
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Zginęli, bo byli Polakami”
NATO ćwiczy w Gruzji
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Groty dla proobronnych
V-2 leci do aliantów
Wilki znów na Mazurach
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kurs na dyplomację
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO