moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żelazne Konie jadą do Europy

60 czołgów Abrams, 20 haubic Paladin, 120 bojowych wozów Bradley – to tylko część wyposażenia, którym będą dysponować żołnierze 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Hood w Teksasie. Pomimo pandemii właśnie wyruszyli do Europy, by zastąpić kolegów biorących udział w misji „Atlantic Resolve”.

– Misja ma pomóc w zachowaniu pokoju, a jednocześnie pokazać, że nasze wojska są zdolne do prowadzenia działań w każdym zakątku świata. Udział w niej to dla nas wielki zaszczyt. Nie możemy się już doczekać wspólnych ćwiczeń z naszymi sojusznikami, bo to najlepszy sposób na wzmacnianie interoperacyjności – podkreśla płk Michael Schoenfeldt, dowódca 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie. Żołnierze Iron Horse Brigade wkrótce zameldują się w Europie, gdzie rozpoczną działania w ramach misji „Atlantic Resolve”. Żelazne Konie wejdą w skład siódmej rotacji wojsk pancernych US Army.

Jak podaje amerykańskie dowództwo w Europie, sami żołnierze trasę pomiędzy kontynentami pokonają na pokładach samolotów. Będą lądować w Niemczech, Polsce i Rumunii. W sumie w Europie ma się pojawić 3 tys. pancerniaków oraz tysiąc logistyków. Brygada z Teksasu zluzuje żołnierzy 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3 Dywizji Kawalerii. Jednocześnie do portu w Antwerpii dotrze ciężki sprzęt, z którego skorzystają Teksańczycy. To m.in. 60 czołgów Abrams, 20 samobieżnych haubic Paladin i 120 bojowych wozów Bradley.

REKLAMA

Kolejna rotacja wojsk pancernych dołączy do komponentu lotniczego, który składa się z 2 tys. żołnierzy, śmigłowców Apache, Black Hawk i Chinook. Łącznie w ramach „Atlantic Resolve” w Europie służy 6 tys. żołnierzy. Spora ich część stacjonuje na zachodzie Polski, całość zaś podlega Wysuniętemu Dowództwu Dywizyjnemu Stanów Zjednoczonych w Poznaniu.

Rozpoczęta właśnie rotacja przebiega w wyjątkowych warunkach. Świat zmaga się z drugą falą pandemii koronawirusa. Europejskie państwa niemal każdego dnia notują kolejne rekordy zakażeń. Przemieszczający się pomiędzy kontynentami żołnierze będą więc musieli zachować szczególną ostrożność i zadbać o środki bezpieczeństwa. Kilka dni temu, jeszcze w macierzystej jednostce, zostały od nich pobrane wymazy, na podstawie których laboratoria przeprowadziły badania na obecność COVID-19. Jak informuje biuro prasowe US Army Europe, podczas podróży na Stary Kontynent wszyscy żołnierze przez cały czas będą musieli zakrywać twarze maskami, a na miejscu przejść dwutygodniową kwarantannę i poddać się kolejnemu badaniu. Przerzut do Polski pododdziałów siódmej zmiany powinien się zakończyć jeszcze w listopadzie. Na początku grudnia planowane jest przekazanie obowiązków pomiędzy rotacjami.

Dla Żelaznych Koni służba na wschodniej flance NATO to nie nowość. Żołnierze z Teksasu stacjonowali już w Polsce od czerwca 2018 roku przez kolejnych dziewięć miesięcy. Prócz tego w lipcu tego roku wzięli udział w ćwiczeniach EDRE (z ang. Emergency Deployment Readiness Exercise), czyli swego rodzaju dogrywce „Defendera”. Chodziło o przetestowanie możliwości szybkiego przerzutu wojsk ze Stanów Zjednoczonych i dozbrojenia ich na miejscu w sprzęt na co dzień przechowywany w magazynach US Army na terenie zachodniej Europy. Niemal 500 pancerniaków wylądowało w Poznaniu, by przez ponad miesiąc ćwiczyć wspólnie z polskimi oddziałami na poligonie w Drawsku.

Z kolei żołnierze 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którzy ciągle jeszcze stacjonują na wschodniej flance, w ostatnich miesiącach m.in. brali udział w manewrach „Combined Resolve” na niemieckim poligonie Hohenfels. W przedsięwzięciu uczestniczyły pododdziały z kilku państw NATO oraz Ukrainy.

Operacja „Atlantic Resolve” rozpoczęła się w 2014 roku. Stanowiła reakcję na rosyjską aneksję Krymu i coraz bardziej agresywną politykę Rosji. W początkach 2017 roku w Polsce zaczęła stacjonować pierwsza zmiana wojsk US Army. Amerykanie zostali rozlokowani w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu oraz Skwierzynie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
 
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Siła braterstwa
AFN: Oktagon znów zapłonął
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nowe książeczki wojskowe
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Nagroda nie tylko od dowódcy
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Polska stawia na fregaty Miecznik
Afganistan. Czas wracać do domu
Jak wojsko walczy z pandemią
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
MON robi zakupy amunicji
Striking Power of Miecznik
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Piekło Berlina
„Czajka” po udanej operacji
Specjalsi lądują w wodzie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Misje kształtują charakter
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Pomoc w walce z dezinformacją
Kolejne OPW już od września
Kurs na dyplomację
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Walka z niewidzialnym wrogiem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Rumuński „Scorpion Spring”
Co ze sprawdzianem z WF?
To było wyzwanie dla wszystkich
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Enigma – skarb na oceanie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Szczepimy się
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Cyborg in MultiCam
AFN znów w oktagonie
„Defender” dotarł do Europy
Kuźnie oficerskich kadr
Wspólny wysiłek
Raki w Toruniu
Nowe wozy dla strażaków
Tygrysi zlot myśliwców
Course on Diplomacy
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO