moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o zmianach w funkcjonowaniu WOT

Łatwiejszy nabór, dłuższy okres służby i rozszerzenie katalogu osób traktowanych preferencyjnie przy przyjmowaniu do WOT-u – to tylko niektóre zmiany, jakie proponuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W MON-ie pracuje już specjalny zespół, który przygotowuje nowe przepisy. O możliwych zmianach debatowali posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej, po czterech latach funkcjonowania wojsk obrony terytorialnej przyszedł czas na modyfikację niektórych rozwiązań prawnych. Resort chce, by przepisy lepiej przystawały do rzeczywistości, były ujednolicone ułatwiały nabór ochotników do tego rodzaju sił zbrojnych. – Działania bieżące, na przykład usuwanie skutków powodzi czy wichur, a także antycovidowe prowadzone od 6 marca przez żołnierzy WOT-u, pokazują, że niektóre kwestie legislacyjne wymagają doprecyzowania i ujednolicenia. Dlatego w MON-ie powstał specjalny zespół, który ma za zadanie przygotowanie zmian przepisów w kluczowych sprawach dotyczących funkcjonowania nowego rodzaju sił zbrojnych – mówił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Propozycje konkretnych zmian przedstawił posłom z sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Chcielibyśmy podnieść wiek, do którego obywatele podlegają obowiązkowi służby wojskowej. W przypadku szeregowych do 60. roku życia, a nie do 55. jak obecnie. W odniesieniu do podoficerów do 63. roku życia – mówił generał. Zaproponował również uzupełnienie katalogu osób, które miałyby preferencje przy przyjmowaniu w szeregi WOT-u. Miałoby to dotyczyć, na przykład, członków organizacji harcerskich. Generał Kukuła chciałby również, by do WOT-u mogli się zaciągać działacze związków zawodowych, radni czy politycy wyższego szczebla. Warunkiem – jak zaznaczył – byłoby zawieszenie aktywności politycznej czy związkowej na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Zdaniem dowódcy WOT, powinno się także zachęcić do wstępowania do obrony terytorialnej byłych funkcjonariuszy służb podległych MSWiA (chodzi m.in. o policję, straż pożarną i graniczną czy ABW). Wprawdzie obecnie mogą oni zostać terytorialsami, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami w WOT nie są uwzględniane ich stopnie służbowe z innych formacji. To zniechęca wiele osób. Dlatego gen. Kukuła proponuje, by prawnie zapewnić zachowanie stopnia z poprzedniej służby.

REKLAMA

Generał Kukuła przyznał, że w obecnych przepisach zbyt mało uwagi zwraca się na zachęty dla pracodawców zatrudniających terytorialsów. Według niego w przyszłości należałoby pomyśleć o pieniężnej formie zadośćuczynienia dla pracodawców za czas nieobecności żołnierzy WOT-u w pracy. – Niestety, Polska jest państwem najsłabiej gratyfikującym przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy – mówił generał.

Wśród innych propozycji należy wymienić: ustanowienie preferencji dla żołnierzy WOT-u przy ubieganiu się przez nich o przyjęcie do służby kandydackiej lub zawodowej; zmiany w procedurze opiniowania żołnierzy (miałby to robić bezpośredni przełożony terytorialsa); likwidację przepisu nakazującego uzyskanie zgody na wyjazd żołnierza za granicę oraz uregulowanie zasad dotyczących powierzenia mienia (dziś terytorialsowi nie można wydać do domu nawet elementów wyposażenia osobistego). – To są propozycje przedstawione przez dowództwo WOT, które wynikają między innymi z doświadczeń bieżących, jak również ze zdobytych podczas wcześniejszych akcji – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

 

JT

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~sp_jan
1604821800
Warto, by nasz karabinek msbs rozszerzyć o układ przeciw odrzutowy ,niwelujące do minimum tzw. kopnięcie przy strzale ! Jak ma ruski sr-1 !! Może jakaś współpraca z Tarnowem ! Zwłaszcza w karabinach o większym kalibrze !! (Chyba , że nad tym już pracują ?!?!)
2E-ED-81-39

Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
 
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Cyborg in MultiCam
Walka z niewidzialnym wrogiem
Wspólny wysiłek
Kurs na dyplomację
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Striking Power of Miecznik
Siła braterstwa
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Afganistan. Czas wracać do domu
Piekło Berlina
Szczepimy się
Course on Diplomacy
Pomoc w walce z dezinformacją
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Nagroda nie tylko od dowódcy
AFN: Oktagon znów zapłonął
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Nowe wozy dla strażaków
Raki w Toruniu
Kuźnie oficerskich kadr
Misje kształtują charakter
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
„Czajka” po udanej operacji
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
To było wyzwanie dla wszystkich
AFN znów w oktagonie
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Kolejne OPW już od września
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Nowe książeczki wojskowe
Tygrysi zlot myśliwców
Jak wojsko walczy z pandemią
Co ze sprawdzianem z WF?
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Enigma – skarb na oceanie
Polska stawia na fregaty Miecznik
Specjalsi lądują w wodzie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Defender” dotarł do Europy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Rumuński „Scorpion Spring”
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
MON robi zakupy amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO