Żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, strażacy, pogranicznicy oraz pracownicy służby zdrowia – m.in. te grupy zawodowe ujęto w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. Zgodnie z dokumentem żołnierze będą także pomagać w transporcie ludzi na szczepienia i organizować mobilne punkty. Szczepić będzie też personel 13 wojskowych szpitali.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Podczas konferencji prasowej szef rządu podkreślił, że tym samym Polska dołącza do grona państw w ramach Unii Europejskiej, które już w styczniu rozpoczną szczepienia swoich obywateli. – Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób – powiedział premier. Szef rządu zapewnił też, że szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dostępne dla wszystkich – także dla osób niemobilnych: starszych, chorych, niepełnosprawnych. – Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów, dzisiaj to jedyne remedium, żeby pozbyć się koronawirusa raz na zawsze – podkreślił Morawiecki. Powołał się także na opinie specjalistów, którzy ostrzegają, że styczeń i luty mogą przynieść jeszcze większy wzrost zachorowań niż ten, który odnotowaliśmy w Polsce w październiku i listopadzie. – W wielu krajach mówi się o trzeciej fali. Zwalczmy koronawirusa, bo razem możemy tego dokonać – dodał szef rządu.
W rządowym dokumencie zapisano, kto w pierwszej kolejności dostanie szczepionkę. W tzw. etapie zero szczepienia na COVID-19 otrzymają pracownicy służby zdrowia, personel domów pomocy społecznej i ośrodków opiekuńczych, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach zdrowia oraz stacjach sanepidu.
W kolejnym, pierwszym etapie szczepień programem będą objęci żołnierze Wojska Polskiego, w tym także terytorialsi pełniący służbę wojskową. W tej grupie szczepienia otrzymają również pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia oraz funkcjonariusze Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej i Straży Miejskiej, pracownicy TOPR-u i GOPR-u, którzy biorą udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
W ogłoszonym dziś dokumencie zapisano także, gdzie będzie można się zaszczepić. Stworzona zostanie ogólnopolska sieć punktów w różnego rodzaju placówkach służby zdrowia, a zespoły mobilne, organizowane m.in. przez Wojsko Polskie, będą prowadzić szczepienia w miejscu przebywania pacjenta.
Ponadto minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił w mediach społecznościowych, że w ogólnopolski program szczepienia przeciwko COVID-19 włączą się także wojskowi medycy. – Wojskowa służba zdrowia będzie zaangażowana w akcję szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W 13 szpitalach wojskowych będą przeprowadzane szczepienia dla wszystkich grup wskazanych w przyjętym dziś przez Radę Ministrów programie – informuje minister Błaszczak.
Więcej informacji na temat szczepień będzie można zasięgnąć pod numerem telefonu 989. Infolinia zostanie uruchomiona jutro.
autor zdjęć: Willfried Wende/ Pixabay
komentarze