moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ślady warszawskich walk utrwalone w brązie

Kościół św. Stanisława Kostki, Reduta Banku Polskiego, mur getta – m.in. w tych miejscach widać jeszcze pozostałości po powstańczych walkach sprzed 77 lat. Członkowie Fundacji „Mi Polin / Z Polski” odszukali ślady po kulach i utrwalili je w brązowych odlewach. Projekt powstał dzięki grantowi z Muzeum Historii Polski w ramach kampanii „Patriotyzm Jutra”.

– Chcieliśmy utrwalić ostatnie ślady po powstańczych walkach, które wciąż widać na murach Warszawy – mówi Aleksander Prugar, prezes Fundacji „Mi Polin / Z Polski” o zrealizowanym przez nich projekcie „Ślady Pamięci”. Prezes dodaje, że ślady po kulach to symbole poświęcenia i walki warszawiaków, ich dążenia do niepodległości, a także świadkowie przypominający o tym, ile miasto wycierpiało podczas II wojny światowej. – Niestety takie pamiątki cały czas znikają, wiele już zostało zamurowanych podczas remontów – podkreśla Helena Czernek z Fundacji, autorka m.in. projektu żółtego żonkila upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim. Na szczęście, jak dodaje, część inwestorów zostawia wojenne pozostałości na fasadach budynków np. zabezpieczając je pancernym szkłem.

Z taką dbałością został przeprowadzony remont szkoły przy ul. Czarnieckiego na Żoliborzu, gdzie na odrestaurowanej elewacji pozostawiono przedwojenną cegłę, a na niej ok. trzech tysięcy śladów po powstańczych kulach. – Czujemy się częścią historii Warszawy i nie chcemy o niej zapominać – zaznacza Prugar. Dlatego odszukali dziesięć miejsc w stolicy, w których pozostały ślady po kulach i przygotowali ich odlewy w brązie. – W naszym projekcie połączyliśmy historię, sztukę i design, nadaliśmy śladom rzeźbiarską formę, w rezultacie powstały małe pomniki tamtych dramatycznych wydarzeń – dodają członkowie Fundacji.

REKLAMA

Prace nad projektem, który powstał dzięki grantowi z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, trwały trzy miesiące. Członkowie Fundacji wybrali 10 miejsc w stolicy i zebrali informacje o walkach, jakie się tam toczyły. Następnie odciskali ślady po kulach widoczne na fasadach budynków za pomocą naturalnego silikonu, dzięki czemu nie została naruszona oryginalna powierzchnia muru. Potem tworzyli z nich formę gipsową i silikonową, a w końcu odlew z brązu. Odlewy pochodziły z różnych dzielnic Warszawy. Utrwalono m.in. ślady z fasady kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie podczas powstania zorganizowano szpital polowy i magazyn broni; z Mostu Poniatowskiego, który powstańcy próbowali bezskutecznie zdobyć od pierwszego dnia walk; budynku Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, który był broniony przez powstańców do 1 września czy kamienicy na ul. Żelaznej, gdzie mieściła się część władz powstania, a stacjonujący tu żołnierze blokowali okupantom poruszanie się Alejami Jerozolimskimi. Każdy odlew jest opisany – członkowie Fundacji przygotowali zdjęcia budynków, z których odlewy pochodzą oraz informację o walkach, jakie miały tam miejsce.

– Dla mnie dwa z tych miejsc są najważniejsze – zaznacza Helena Czernek. Jednym z nich jest mur kamienicy przy ul. Waliców, który od 1940 roku stanowił granicę warszawskiego getta, a w czasie powstania warszawskiego był terenem walk batalionu Armii Krajowej „Sowiński”. Uwzględniając go w naszym projekcie chcieliśmy przypomnieć, że Warszawa jest miastem dwóch powstań: w getcie i warszawskiego – mówi Helena.

Drugie miejsce to budynek przy ul. Mazowieckiej, w którym dziś mieści się Dom Artysty Plastyka. W sierpniu 1944 roku ze względu na sąsiedztwo siedziby Arbeitsamtu, czyli okupacyjnego urzędu pracy, było to miejsce zaciętych starć powstańców z Niemcami. – Walczył tam w batalionie AK „Kiliński” mój dziadek Zbigniew Grabowski „Chemik”, który brał udział m.in. w zdobywaniu budynku PAST-y – dodaje projektantka.

Fundacja chciałaby kontynuować projekt. – Marzę, abyśmy zrobili dziesiątki takich odlewów i aby kiedyś powstał z nich pomnik, będący odbiciem historii powstańczej Warszawy – mówi Prugar.

Odlewy stanowiące Kolekcję Pamięci miały być pokazane na wystawie w Muzeum Niepodległości, ale plany te pokrzyżowała pandemia. Na razie kolekcja jest więc dostępna na stronie: sladypamieci.waw.pl.

AD

autor zdjęć: Aleksander Prugar / sladypamieci.waw.pl

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
 
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podwodne centrum przyszłości
Stalowy człowiek
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Nowe książeczki wojskowe
Sukcesy żołnierzy na AFN
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Lufy prosto z Huty
Afganistan. Czas wracać do domu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ankona – bitwa po polsku
Groty dla proobronnych
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Kontyngent do zmiany
Wilki znów na Mazurach
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Desantowanie z transportowego giganta
Podwodne rozpoznanie i ratunek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wisła i Narew w Sejmie
Plany WB Group
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Misja, która zmieniła polską armię
Combining Two Worlds
Grot – rozwojowa konstrukcja
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Co ze sprawdzianem z WF?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rusza PKW Islandia
Psy (w) WOT
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Course on Diplomacy
Afganistan: powrót do domu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kurs na dyplomację
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wiosłują dla Emily
Żołnierze bez testów z WF-u
Klauzula: ściśle tajne
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO