moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legia Akademicka czeka na studentów

Uczelnie wyższe zainteresowane udziałem w programie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów mogą zgłaszać się do MEiN-u. Listę placówek biorących udział w IV edycji Legii Akademickiej poznamy za niespełna miesiąc. Do końca lutego studenci mogą zgłaszać się także do organizowanego po raz pierwszy modułu oficerskiego.

IV edycja Legii Akademickiej – programu wojskowego ochotniczego szkolenia studentów – będzie realizowana na mocy zawartego kilka dni temu porozumienia ministrów obrony narodowej oraz edukacji i nauki. Aby zgłosić się do programu uczelnie wyższe mają czas do 5 lutego. 28 lutego poznamy listę placówek, które wezmą w nim udział.

Zostań żołnierzem rezerwy

Z kolei w marcu zainteresowani przeszkoleniem studenci będą mogli składać wnioski do uczelnianego koordynatora programu. – Jeśli np. dana uczelnia nie będzie w nim uczestniczyła, to jej student, który chce wziąć udział w szkoleniu, może zgłosić się do innej uczelni prowadzącej Legię na terenie województwa – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Studentów, którzy zapiszą się do programu, najpierw czeka szkolenie teoretyczne na uczelni. W ciągu 30 godzin zajęć poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła, w tym: zagadnienia dyscypliny wojskowej i musztry, łączności oraz obrony przed bronią masowego rażenia. Jeśli będą chcieli uzupełnić swoją wiedzę, mogą skorzystać z materiałów zamieszczonych na platformie e-learningowej, przygotowanej specjalnie na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

Część programu prowadzona na uczelniach potrwa do 30 maja. Studenci, którzy ukończą ją z pozytywnym wynikiem, będą mogli złożyć wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe. Ten praktyczny etap Legii Akademickiej odbędzie się w np. jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Studenci przejdą najpierw szkolenie ogólne, a po jego zaliczeniu i złożeniu przysięgi uzyskają stopień szeregowego rezerwy. Zainteresowani będą mogli kontynuować szkolenie w ramach tzw. modułu podoficerskiego, który potrwa trzy tygodnie. Ten etap zakończy się mianowaniem na kaprala rezerwy.

Za radą Wergiliusza

To jednak nie jedyne tegoroczne szkolenia wojskowe dla studentów. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, w tym roku, po raz pierwszy w historii programu, zostanie przeprowadzony moduł oficerski. Będą mogli wziąć w nim udział ci, którzy w ramach Legii zdobyli stopień kaprala, a także studenci, którzy zostali podoficerami rezerwy, kończąc inne kursy.

O oficerskich gwiazdkach marzy m.in. Fabian Rynkowicz, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował na kierunkach: kompozycji oraz dyrygentury symfonicznej i operowej. Ma też certyfikat z kwalifikowanej pierwszej pomocy, patent sternika motorowodnego, jest instruktorem ratownictwa i działa jako wolontariusz. Za Fabianem już dwa szkolenia w ramach Legii Akademickiej: w 2019 roku odbył podstawowe w 100 Batalionie Łączności w Wałczu oraz podoficerskie w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. – Jeśli udałoby mi się dostać, a potem ukończyć moduł oficerski, mógłbym jako oficer zostać dyrygentem wojskowej orkiestry. Moi koledzy muzycy rozważają wstąpienie jako podoficerowie do którejś z wojskowych orkiestr – mówi Fabian Rynkowicz, który jednocześnie studiuje też bezpieczeństwo wewnętrzne w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. – Rzymski poeta Wergiliusz zauważył, że odważnych szczęście wspiera. Myślę dokładnie tak samo, dlatego nie zamykam się w jednym świecie. Zależy mi na rozwoju, a wiedza, którą zdobędę na studiach, z pewnością przyda mi się w wojsku – mówi.

Wnioski do końca lutego

Studenci, którzy chcą wziąć w udział w module oficerskim, muszą do końca lutego wysłać wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami (m.in. dokumenty poświadczające zdobyte kwalifikacje i uprawnienia) na adres Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” (ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa).

– 70 najlepszych zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną przed komisją powołaną przez dyrektora Biura. To jej członkowie będą decydować o tym, kto ostatecznie zostanie przyjęty na szkolenie. Na pewno atutem będą dodatkowe kwalifikacje, ukończone kursy czy działalność w organizacjach proobronnych – mówi ppłk Krzyżanowski. Dodaje, że już teraz zainteresowanie studentów szkoleniem oficerskim jest bardzo duże. – W tym roku będzie to szkolenie pilotażowe, przewidziano na nim jedynie 50 miejsc. Z pewnością więc konkurencja będzie spora – przyznaje oficer.

Ochotnicy, którzy się dostaną, w wakacje rozpoczną trwające 47 dni szkolenie. Pierwsze trzy tygodnie spędzą w Akademii Wojsk Lądowych, a potem będą ćwiczyć w wytypowanych jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Ostatnim elementem będzie egzamin na oficera we wrocławskiej AWL. Jednak na stopień podporuczników rezerwy zostaną mianowani dopiero po obronie pracy i uzyskaniu tytułu magistra. Wyższe wykształcenie jest bowiem jednym z wymagań stawianych kandydatom na oficerów.

Program Legii Akademickiej rozpoczął się w 2017 roku. Każdego roku uczestniczy w nim ok. 70 publicznych i niepublicznych uczelni wyższych. Do trzech dotychczasowych edycji przystąpiło prawie 13 000 studentów. 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową, a na pierwszy stopień podoficerski zostało mianowanych 5848 studentów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze

~Patriota
1612183560
Super oficerowie po kursie. Jak widać 9 miesięcy to za długo.
FA-01-F9-19

Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
 
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W Brukseli o przyszłości NATO
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Przesiadka do klasy premium
Walka, która poruszyła Europę
Nowa Rada przy prezydencie
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Saperzy rozminowują Kłaj
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Zima, skały i kawalerzyści
Misja nie tylko wojskowa
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Legionowski szpital niemal gotowy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Nauka kruszenia lodu
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Survival w Kosowie
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Na granicy (na razie) spokojniej
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Na wolność przez dwa mury
Nowe garaże dla Leopardów
Bez AK, ale nadal w walce
Polska członkiem Eurokorpusu
Pierwszy krok do zawodowców
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Rodzeństwo na medal
Jak Perun z Piratem
Nominacje dla ośmiu oficerów
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Konkurs pamięci o Katyniu
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Oczy na wschodnią flankę
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
W BBN o sytuacji na granicy
WOT na granicy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Zielony, żółty czy czerwony?
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Spędź ferie z WOT
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
PKW Rumunia po raz dziesiąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO