moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych

Wzorem cywilnej służby zdrowia, wojskowi ratownicy medyczni zyskają uprawnienia do samodzielnego pobierania wymazów oraz wykonywania testów antygenowych na obecność koronawirusa. Oznacza to skrócenie procedury związanej z wydaniem zlecenia przez lekarza. Nowe przepisy dotyczą ok. 2 tys. ratowników medycznych w mundurach.

Wojskowi ratownicy medyczni od wybuchu epidemii są zaangażowani w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wspierając publiczną służbę zdrowia pomagają m.in. w transporcie chorych, opiece nad pacjentami niesamodzielnymi. Wspierają także cywilnych medyków pobierając wymazy oraz wykonując testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Te dwa ostatnie zadania w 2020 roku mogli wykonywać jedynie na zlecenie lekarza. Jednak wkrótce to się zmieni. MON wprowadza bowiem rozwiązania analogiczne do tych, które niedawno wprowadził minister zdrowia. Obowiązujące od 28 listopada 2020 roku rozporządzenie MZ poszerzyło uprawnienia cywilnych ratowników medycznych i obecnie mają prawo, by samodzielnie decydować o konieczności pobrania wymazu i przeprowadzenia testu na obecność przeciwciał. To ważne, bo jeżdżąc na co dzień w karetkach, muszą mieć możliwość szybkiej diagnostyki pacjentów, jeszcze na etapie przedszpitalnym.

REKLAMA

– Mając na uwadze doświadczenia ostatnich miesięcy oraz zaangażowanie wojskowego personelu medycznego w walkę z epidemią, w tym także szerokie wsparcie cywilnej służby zdrowia, uznaliśmy, że niezbędne jest ujednolicenie zakresu uprawnień naszego personelu medycznego z uprawnieniami pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego – mówi kpt. Anna Aleksandrzak-Heiducka z Zespołu Pielęgniarstwa i Ratownictwa Medycznego w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Projekt zmian poszerzający uprawnienia wojskowych ratowników medycznych został już podpisany przez ministra obrony narodowej. Zgodnie z zapisami dokumentu będą oni mogli – podczas ogłoszonego stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego – samodzielnie pobierać wymaz od pacjenta oraz wykonywać testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2.

– Oczywiście takie czynności ratownicy wykonują już od wielu miesięcy, teraz jednak będą mogli robić to samodzielnie. To ważne z punktu widzenia realizowania przez nich zadań w miejscach, gdzie nie ma lekarza. Bo o ile w ambulatoriach podmiotów leczniczych, w tym baz lotniczych, komend portów wojennych czy wojskowych oddziałów gospodarczych lekarze są, to w wielu jednostkach wojskowych lub organizowanych doraźnie punktach wymazowych już nie – wyjaśnia kpt. Aleksandrzak-Heiducka.

Nowe rozwiązania mają nie tylko ułatwić wykonywanie tego rodzaju zadań i zapewnić swobodę działań, ale także ograniczyć formalności, w tym konieczność wydania zlecenia przez lekarza.

Wojskowi ratownicy medyczni, podobnie jak cywilni, mogą pobierać wymazy i robić testy po odpowiednim szkoleniu. Są one – od niemal początku epidemii – organizowane na podstawie odrębnej decyzji MON. Ci, którzy takiego przeszkolenia jeszcze nie przeszli, będą mogli je odbyć pod okiem medyków np. z wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej czy Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Znowelizowane przepisy dotyczą około 2 tys. wojskowych ratowników medycznych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Siła braterstwa
 
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Course on Diplomacy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Piekło Berlina
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rumuński „Scorpion Spring”
Jak wojsko walczy z pandemią
Specjalsi lądują w wodzie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Nowe wozy dla strażaków
Enigma – skarb na oceanie
PKW Turcja już działa
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Cyborg in MultiCam
Kurs na dyplomację
Kolejne OPW już od września
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Striking Power of Miecznik
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kuźnie oficerskich kadr
Pomoc w walce z dezinformacją
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Tygrysi zlot myśliwców
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Ostatni most
Walka z niewidzialnym wrogiem
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Polska stawia na fregaty Miecznik
Pokonajmy drogę do Bagram!
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
AFN znów w oktagonie
To było wyzwanie dla wszystkich
Nowe książeczki wojskowe
Wspólny wysiłek
Misje kształtują charakter
AFN: Oktagon znów zapłonął
Szczepimy się
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Afganistan. Czas wracać do domu
MON robi zakupy amunicji
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO