moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czernicki” wrócił ze stoczni

Nowy ster strumieniowy, system sterowania i monitoringu siłowni, wymiana elementów poszycia kadłuba – to zaledwie część prac, które stoczniowcy z Gdyni wykonali na okręcie dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Po 22 miesiącach nieobecności jednostka wróciła do portu w Świnoujściu.

ORP „Czernicki” to jeden z najmłodszych i najbardziej „zapracowanych” okrętów polskiej marynarki wojennej. W ostatnich latach regularnie brał udział w zagranicznych misjach. W marcu 2019 roku został przekazany Stoczni Wojennej w Gdyni na planowaną wcześniej naprawę główną – pierwszą odkąd znalazł się w służbie. Raz na pewien czas musi ją przejść każda z jednostek.

Zgodnie z pierwotnym planem prace miały potrwać 16 miesięcy. Ostatecznie przedłużyły się o pół roku. – Było to spowodowane znacznym rozszerzeniem ich zakresu, ale także obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 – wyjaśnia Antoni Pieńkos, rzecznik gdyńskiej stoczni. Ekipy remontowe przeprowadziły gruntowny remont silników i mechanizmów pokładowych. Na okręcie wymienione zostało całe okablowanie o łącznej długości stu kilometrów, przede wszystkim jednak ster strumieniowy. Nowo zamontowane urządzenie jest znacznie efektywniejsze. Stoczniowcy naprawili bądź wymienili także zużyte elementy poszycia kadłuba. – Otrzymaliśmy również nowy system monitorowania i sterowania okrętową siłownią, który usprawnia pracę napędu – tłumaczy kmdr ppor. Michał Bumbul, dowódca „Czernickiego”. Jednostka wzbogaciła się o dodatkową stację odwróconej osmozy, która pomaga w uzdatnianiu morskiej wody. Do tego doszedł remont kabin i wymiana systemu klimatyzacji. Takie udogodnienia mają duże znaczenie choćby podczas zagranicznych misji, kiedy okręt długo przebywa na morzu i często zapuszcza się w rejony, gdzie temperatury są wyższe niż te na północy Europy.

REKLAMA

– Załoga brała czynny udział w remoncie. Przez długi czas mieszkaliśmy na okręcie i nadzorowaliśmy prace. Obsługiwaliśmy też jednostkę podczas prób morskich – wspomina kmdr ppor. Bumbul. Kilka dni temu „Czernicki” został przekazany 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i wyruszył w rejs z Gdyni do Świnoujścia. W macierzystym porcie zameldował się w czwartek. Niebawem okręt wyruszy na poligon demagnetyzacyjny. Tam specjalistyczne urządzenia pozwolą zredukować wartości emitowanych przez niego pól fizycznych. Zabieg zwiększy bezpieczeństwo okrętu – dziś wiele rodzajów min jest wzbudzanych właśnie przez odpowiednio silne pola. – Potem czekają nas przygotowania do zadań programowych O1 i O2. Pierwsze potwierdza gotowość okrętu do opuszczenia macierzystego portu, drugie gotowość do samodzielnego operowania na morzu – przypomina kmdr ppor. Bumbul. Terminy testów nie są jednak znane. Niebawem okręt powinien jednak wrócić do regularnego szkolenia.

ORP „Czernicki” do służby wszedł w 2001 roku. Jest to okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi, wyposażony w rozbudowane systemy łączności. Ma też możliwość zaopatrywania innych jednostek w żywność, paliwo, amunicję, a także przeprowadzania drobnych remontów w swoich warsztatach i gaszenia pożarów. Na jego rufie znajduje się lądowisko da śmigłowców.

„Czernicki” brał udział w operacjach „Enduring Freedom” (inwazja na Afganistan) oraz „Iraqi Freedom” (II wojna w Zatoce Perskiej). Trzykrotnie był jednostką flagową pierwszego ze Stałych Zespołów Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Działał wówczas na Bałtyku, Morzu Północnym i północnej części Atlantyku. Raz stał na czele SNMCMG2, operując na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jednostka należy do 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, który stanowi część 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
NATO na tropie dezinformacji
Szczyt NATO już w poniedziałek
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Wybierz się na wojskowe studia
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Skok na głęboką wodę
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Defendery w komplecie
Srebrna strzała na wschodniej flance
Misja, w której stawką było życie
Kosmiczne technologie na MSPO
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Współpraca i wspólna pamięć
Przez sport do wojska!
Pomnik prawdy o Katyniu
Techniki linowe dla wybranych
Rzetelna informacja w cenie!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
MSPO 2021 - serwis specjalny
W walce na dwa fronty – bez szans
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Srebro dla wytrwałych
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Śladami walk 2 Korpusu
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Czołgi do ataku!
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Żołnierze bez testów z WF-u
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Emerytura wypłacana w … karmie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Symulator dla kierowców ciężarówek
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Oczy specjalsów
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Symulator skoków ze spadochronem
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Do broni!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Ziemia z misji na pamiątkę
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Żołnierze wrócili do Polski
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO