moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błękitni po raz trzeci w Libanie

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczynają trzecią zmianę PKW UNIFIL. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy do ich zadań w Libanie będzie należało prowadzenie patroli na tzw. niebieskiej linii oraz ochrona bazy Shamrock. Tak jak w ostatnich latach, Polacy zaangażują się również w akcje pomocowe dla lokalnej ludności.

Ze względu na pandemię rotacja trzeciej zmiany PKW UNIFIL odbyła się w dwóch turach i trwała od końca stycznia do połowy lutego. Obecnie w bazie Shamrock, w której stacjonują polscy żołnierze, trwa przejęcie obowiązków w ramach batalionu irlandzko-polskiego (IRISHPOLBATT). – Rotacja przebiegła zgodnie z przyjętym harmonogramem. Plan uwzględniał sytuację związaną z pandemią COVID-19 zarówno w kraju, jak i w rejonie misji – zapewnia mjr Sławomir Herbich, oficer prasowy PKW UNIFIL. Przerzut polskich żołnierzy odbywał się dwuetapowo właśnie ze względu na lokalne wymogi związane z pandemią. – Ponieważ działamy w Republice Libańskiej i pod flagą ONZ, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania lokalnego prawa, obostrzeń oraz przepisów sanitarnych. Należy przy tym zaznaczyć, że wykonywanie zadań mandatowych ONZ nie było i nie jest zagrożone – podkreśla mjr Herbich.

Do najważniejszych obowiązków żołnierzy stacjonujących w ramach misji PKW UNIFIL w Libanie należy ochrona bazy wojskowej, prowadzenie dziennych i nocnych patroli oraz zabezpieczenie konwojów logistycznych. Celem jest utrzymanie bezpieczeństwa na tzw. niebieskiej linii, czyli w strefie buforowej utworzonej przez ONZ na granicy libańsko-izraelskiej. – Do naszych zadań należy także wsparcie lokalnej ludności. To m.in. element budowania pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego – dodaje mjr Sławomir Herbich. Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej nie tylko współpracują z organizacjami humanitarnymi, m.in. przy dystrybucji żywności, leków, artykułów higienicznych czy odzieży, lecz także realizują własne programy pomocowe.

REKLAMA

Do tej pory Polacy wyposażyli jedną ze szkół w sprzęt multimedialny oraz zorganizowali solarne oświetlenie uliczne. Prowadzili także zajęcia z pierwszej pomocy i wychowania fizycznego. – Przy realizacji tych projektów współpracujemy z wojskowymi ze wszystkich krajów, które uczestniczą w misji UNIFIL. Tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi można osiągnąć założone cele – zaznacza mjr Herbich. Głównym partnerem Polaków są jednak żołnierze irlandzcy oraz węgierscy. – Spotkaliśmy się z przyjacielskim przyjęciem i obecnie przygotowujemy się do współdziałania. Prawdopodobnie od połowy marca rozpoczniemy samodzielne działania w ramach IRISHPOLBATT – podsumowuje major.

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej realizują mandat misji UNIFIL od listopada 2019 roku. Główną siłę III zmiany PKW stanowią wojskowi z 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. To oni zmienią swoich kolegów z 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej ze Stargardu. Natomiast dowództwo nad trzecią zmianą objął ppłk Daniel Kowalewski, oficer 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia.

Głównym celem misji ONZ jest monitorowanie zawieszenia broni między Libanem a Izraelem w rejonie tzw. niebieskiej linii oraz ochrona lokalnej ludności. 

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. chor. szt. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1617582180
rozumie że jak zajdzie konieczność to my możemy liczyć na ich pomoc
D4-E9-3B-6E

„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
 
Tygrysi zlot myśliwców
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Kurs na dyplomację
Nowe wozy dla strażaków
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Walka z niewidzialnym wrogiem
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Rumuński „Scorpion Spring”
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Co ze sprawdzianem z WF?
Polska stawia na fregaty Miecznik
Pokonajmy drogę do Bagram!
Kolejne OPW już od września
Jak wojsko walczy z pandemią
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
AFN znów w oktagonie
Ostatni most
PKW Turcja już działa
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
To było wyzwanie dla wszystkich
Afganistan. Czas wracać do domu
Piekło Berlina
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Misje kształtują charakter
AFN: Oktagon znów zapłonął
Siła braterstwa
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Specjalsi lądują w wodzie
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Enigma – skarb na oceanie
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kuźnie oficerskich kadr
Course on Diplomacy
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
MON robi zakupy amunicji
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Striking Power of Miecznik
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pomoc w walce z dezinformacją
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wspólny wysiłek
Szczepimy się
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Cyborg in MultiCam

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO