moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ogniowy debiut zmodyfikowanych czołgów T72

To nie było zwykłe szkolenie. Na poligonie w Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej przygotowujący się do służby na stanowisku działonowych, a także… zmodyfikowane czołgi T72M1R. Punktem kulminacyjnym dwutygodniowego ćwiczenia było strzelanie ostrą amunicją do celów oddalonych nawet o 1400 metrów.

W zakładach należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej trwa modyfikacja czołgów T-72. Zgodnie z umową, jaką zawarto w 2019 roku, pojazdy są wyposażane w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w łączność cyfrową. Szesnaście zmodyfikowanych czołgów dotarło już do 19 Brygady Zmechanizowanej, a konkretniej formującego się w Lublinie batalionu czołgów. W Nowej Dębie chrzest bojowy przeszli właśnie działonowi załóg T72M1R. – Podczas pobytu na poligonie koncentrowaliśmy się na prowadzeniu działań taktycznych, ale główny nacisk był położony na działania ogniowe. Żołnierze wykonywali strzelania z czołgów m.in. do celów ukazujących się i ruchomych oddalonych o 1200–1400 metrów – mówi mjr Marcin Wawro, pełniący obowiązki dowódcy batalionu. Dodaje, że ten element wojsko ćwiczyło zarówno w dzień, jak i w nocy.

Podczas prowadzenia działań, czołgiści z 19 Brygady korzystali z rad bardziej doświadczonych kolegów z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy, który podlega 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Pancerniacy, którzy na co dzień także korzystają z czołgów T-72, od kilku lat stają na podium wojskowych zawodów użyteczno-bojowych. – Jak się uczyć, to od najlepszych – mówi gen. bryg. Michał Rohde, dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

A jakie są efekty wspólnego szkolenia pancerniaków? – Muszę przyznać, że żołnierze pozytywnie mnie zaskoczyli. Większość z nich służy w wojsku od niedawna, a mimo tego radzili sobie bardzo dobrze – mówi mjr Wawro.

W sumie wojsko spędziło na poligonie dwa tygodnie. Jednak zanim żołnierze rozpoczęli szkolenie, każdy z nich musiał przejść szereg szkoleń indywidualnych, m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Nie obyło się bez zajęć taktycznych. Te odbywały się na przykoszarowym placu ćwiczeń, a także na poligonach w Drawsku i Orzyszu. Teraz przed pancerniakami najważniejszy sprawdzian. To, że są dobrze przygotowani do wykonywania obowiązków muszą udowodnić przed komisją z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania. Dopiero po zdaniu tego egzaminu będą mogli mianować się działonowymi czołgów T72M1R.

Natomiast w kwietniu na poligon w Nowej Dębie ruszą kolejni pancerniacy z 19 Brygady. Tym razem nacisk zostanie położony na szkolenie kierowców czołgów.

Batalion czołgów 19 Brygady Zmechanizowanej stacjonuje w Lublinie. Jego formowanie rozpoczęło się w ubiegłym roku, a gotowość operacyjną ma osiągnąć w roku 2022 roku. – Cały czas przyjmujemy żołnierzy, tworzymy też kolejne pododdziały. To dlatego, że aby taka jednostka mogła funkcjonować, musi powstać także kompania dowodzenia czy kompania logistyczna – tłumaczy gen. Rohde. Dodaje także, że na przełomie 2023 i 2024 roku czołgistów z Lublina czeka pierwsze bojowe wyzwanie – to właśnie oni będą stanowić trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie. – Mamy trochę czasu na przygotowania, ale zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele pracy. Dlatego wykorzystujemy każdą okazję do podnoszenia kwalifikacji żołnierzy i zgrywania załóg – zaznacza dowódca brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz/18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
 
Co ze sprawdzianem z WF?
Umowa na Mieczniki podpisana
Abramsy dla 1 Brygady
Kurs na dyplomację
Stalowy człowiek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wiosłują dla Emily
Course on Diplomacy
Kontyngent do zmiany
Rusza PKW Islandia
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Lato w wojskowym klimacie
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wilki znów na Mazurach
V-2 leci do aliantów
Psy (w) WOT
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Javelin gwarantuje skuteczność
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Abrams – czołg niepokonany w walce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Afganistan: powrót do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Nowe książeczki wojskowe
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Ankona – bitwa po polsku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Desantowanie z transportowego giganta
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Podwodne centrum przyszłości
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Groty dla proobronnych
Combining Two Worlds
Wisła i Narew w Sejmie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
NATO ćwiczy w Gruzji
Żołnierze bez testów z WF-u
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Lufy prosto z Huty
Kat warszawskiego getta przed sądem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO