moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o tych, którzy odeszli

Groby kilkudziesięciu zasłużonych dowódców, bohaterów wojennych, dawnych komendantów odwiedzili przed Wielkanocą podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Zapalili znicze, oddali honory, a tam gdzie zaszła taka potrzeba – przeprowadzili prace porządkowe. W gdyńskiej uczelni to kultywowana od lat tradycja.

W ciągu dwóch dni podchorążowie wraz z opiekunem pojechali na siedem trójmiejskich nekropolii. Pojawili się m.in. na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie spoczywają przedwojenny dowódca Floty i obrony Wybrzeża, adm. Józef Unrug, dawny komendant Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej kadm. Adam Mohuczy czy dawny dowódca marynarki wojennej i minister obrony narodowej wiceadm. Piotr Kołodziejczyk. Na cmentarzu parafialnym w Gdyni-Oksywiu studenci odwiedzili miejsca pochówku bohaterów walk w obronie Wybrzeża, a na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku – groby ppłk. Feliksa Selmanowicza, „Zagończyka” i ppor. Danuty Siedzikówny, „Inki”, działaczy antykomunistycznego podziemia, straconych w czasach stalinowskich. – Podchorążowie zapalili znicze, oddali zmarłym honory, a tam gdzie zaistniała taka potrzeba, przeprowadzili prace porządkowe – informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

W akcji wzięli udział ochotnicy z różnych roczników. Wśród nich znalazł się pchor. Maciej Hamera, student pierwszego roku nawigacji i uzbrojenia okrętowego. – Dla mnie to siłą rzeczy pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Zgłosiłem się z kilku powodów. Przede wszystkim zawsze interesowała mnie historia. Poza tym pamięć o poprzednikach ma ogromne znaczenie, ponieważ buduje tak ważną dla wojska tożsamość – podkreśla pchor. Hamera.

REKLAMA

Odwiedzanie grobów zasłużonych marynarzy i bohaterów wojennych ma w AMW długoletnią tradycję. – Robimy to trzy, czasem cztery razy w roku, przede wszystkim w przededniu Wszystkich Świętych czy Wielkanocy – wyjaśnia kmdr por. Mundt. – Łącznie mamy pod opieką ponad 50 grobów. Większość z nich jest zadbana, ale w przeszłości mieliśmy też do czynienia z nagrobkami nieco zapomnianymi. Wymagały one nieco większej troski – przyznaje rzecznik.

W 2016 roku gdyńska uczelnia wymieniła dwa uszkodzone pomniki w miejscach pochówku sierż. rez. Franciszka Toporowicza oraz kpt. mar. Zdzisława Ficka. Pierwszy ze zmarłych to bohater walk o Westerplatte, spoczywający na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Drugi w czasie walk 1939 roku dowodził działonem na Helu, za co został uhonorowany orderem Virtuti Militari. Po wojnie wrócił do służby w marynarce wojennej, jednak komuniści zarzucili mu zdradę i postawili przed sądem. Został skazany na karę śmierci i stracony. Jego grób znajdował się na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni, potem jednak szczątki oficera zostały przeniesione na cmentarz Marynarki Wojennej.

– W tym roku groby dawnych dowódców i bohaterów podchorążowie odwiedzali w wyjątkowej sytuacji. Pandemia wymogła liczne ograniczenia. Dlatego też wizyty odbywały się z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego – zapewnia kmdr por. Mundt.

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce uczelnia kształcąca przyszłych oficerów sił morskich. Jej historia sięga pierwszych lat II RP.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Nowe wozy dla strażaków
MON robi zakupy amunicji
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Misje kształtują charakter
Tygrysi zlot myśliwców
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Jak wojsko walczy z pandemią
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Kuźnie oficerskich kadr
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Raki w Toruniu
Co ze sprawdzianem z WF?
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Ostatni most
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Specjalsi lądują w wodzie
Nowe książeczki wojskowe
AWR, czyli oczy i uszy Raków
To było wyzwanie dla wszystkich
Afganistan. Czas wracać do domu
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Cyborg in MultiCam
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Wspólny wysiłek
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kurs na dyplomację
Rumuński „Scorpion Spring”
AFN znów w oktagonie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Striking Power of Miecznik
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Pomoc w walce z dezinformacją
Piekło Berlina
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Enigma – skarb na oceanie
Course on Diplomacy
„Czajka” po udanej operacji
Siła braterstwa
Szczepimy się
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
AFN: Oktagon znów zapłonął
Kolejne OPW już od września

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO