moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na WAT nauczą się kierować Dunajem

Studenci i kursanci z WAT-u będą się uczyli obsługi zautomatyzowanego systemu przetwarzania informacji radiolokacyjnej Dunaj II w specjalnym laboratorium. Dunaj II jest obecnie najważniejszym systemem wspomagającym dowodzenie obroną powietrzną Polski. Za jego pomocą Siły Zbrojne RP komunikują się z natowskim zintegrowanym systemem obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATINAMDS.

Dunaj II stanowi jeden z najważniejszych zautomatyzowanych systemów wsparcia dowodzenia, z jakich korzysta Wojsko Polskie. Służy do zbierania danych ze wszystkich środków radiolokacyjnych, czyli różnego typu radarów, jakie są do dyspozycji Sił Zbrojnych RP. Ale to nie jest jedyne zadanie tego sytemu. Używa się go również do dystrybucji tychże danych, i to nie tylko w ramach polskiej sieci dowodzenia, np. od dowódcy skrzydła do podległych mu struktur, lecz także do innych armii NATO.

Dunaj II to brama do łączności z naszymi sojusznikami. Od 2015 roku system jest bowiem połączony z natowskim zintegrowanym systemem obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). Dzięki NATINAMDS nasi partnerzy z Sojuszu Północnoatlantyckiego mają dane o sytuacji powietrznej Polski, my zaś możemy korzystać z informacji zebranych przez ich statki powietrzne oraz środki rozpoznania radiolokacyjnego.

REKLAMA

Do niedawna żołnierze mogli przygotowywać się do obsługi Dunaj II wyłącznie podczas realnych treningów na sprzęcie bojowym. Teraz to się zmieni. Kilka dni temu na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej otwarto pracownię, w której będzie można uczyć się – w laboratoryjnych warunkach – obsługi tego systemu. – Uruchomienie pracowni w sposób jakościowy poprawi kształcenie naszych studentów wojskowych, uczestników studiów podyplomowych oraz słuchaczy kursów prowadzonych w Instytucie Radioelektroniki Wydziału Elektroniki WAT. Szkolenie to pozwoli podnieść kwalifikacje żołnierzy zawodowych sił powietrznych oraz korpusu osobowego przeciwlotniczego – zapowiada dr inż. Bronisław Wajszczyk z Wydziału Elektroniki WAT. Jak podkreśla wykładowca, aby można było dokładnie oceniać postępy użytkowników pracowni, stworzono oprogramowanie do symulowania strumieni radarowych. Ćwiczący studenci muszą wykazać, że potrafią je właściwie zinterpretować, używając systemu.

Przedstawiciele WAT-u zaznaczają, że laboratorium zostało wyposażone także w zaawansowane rozwiązania sprzętowe i technologie firmy Fujitsu: Eternus, Primergy, Celsus, oprogramowanie Oracle Database Enterprise Edition wraz z opcją Real Application Clusters oraz oprogramowanie Data-Diode (firmy Filbico), które zapewnia bezpieczne przesyłanie danych między systemami oraz sieciami teleinformatycznymi. Dzięki temu ćwiczenia w laboratorium będą jak najwierniej odzwierciedlały realne użycie systemu kierowania obroną powietrzną Polski.

Nowe laboratorium zostało stworzone siłami specjalistów WAT-u. Pierwsze zajęcia w pracowni systemu Dunaj II odbędą się na początku kwietnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wydział Elektroniki WAT

dodaj komentarz

komentarze


Striking Power of Miecznik
 
Pomoc w walce z dezinformacją
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Pokonajmy drogę do Bagram!
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Cyborg in MultiCam
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
AFN: Oktagon znów zapłonął
Nowe książeczki wojskowe
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
UE o wspólnym bezpieczeństwie
To było wyzwanie dla wszystkich
Enigma – skarb na oceanie
Rumuński „Scorpion Spring”
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Afganistan. Czas wracać do domu
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Co ze sprawdzianem z WF?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Walka z niewidzialnym wrogiem
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ostatni most
PKW Turcja już działa
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Piekło Berlina
Specjalsi lądują w wodzie
Tygrysi zlot myśliwców
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
MON robi zakupy amunicji
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kolejne OPW już od września
Misje kształtują charakter
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Kuźnie oficerskich kadr
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
AFN znów w oktagonie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Kurs na dyplomację
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Course on Diplomacy
Siła braterstwa
Szczepimy się
Jak wojsko walczy z pandemią
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nowe wozy dla strażaków
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Wspólny wysiłek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO