moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mężny duch dla ratowników

Za męstwo dla ratownika, a dla instytucji za działania pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie – w takich kategoriach przyznawana jest nagroda dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego Animus Fortis. Kandydatów do wyróżnienia, także z Wojska Polskiego, można zgłaszać do 10 maja. Laureatów poznamy w połowie czerwca.

– Chcemy honorować wyjątkowych ratowników oraz osoby i instytucje, których działania pozytywnie wpływają na kształtowanie wizerunku służb ratowniczych w Polsce – mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, inicjator nagrody Animus Fortis (z łac. mężny duch).

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz dla instytucji. Pierwszą medycy otrzymują za męstwo i poświęcenie podczas akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź pracująca w instytucji związanej z ratownictwem, w wojsku, Policji, Straży Pożarnej, służbie zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym czy Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Natomiast w kategorii „instytucja” uhonorować można firmę lub instytucję wprowadzającą zmiany w systemie ochrony zdrowia, dzięki którym można skuteczniej ratować ludzkie życie.

REKLAMA

Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in.: kpt. Anita Podlasin, oficer Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i ratownik na XII zmianie PKW w Afganistanie; Grzegorz Ramotowski, koordynator ratownictwa medycznego, który uratował matkę i tonące niemowlę; Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe; Uliczny Patrol Medyczny pomagający bezdomnym; z kolei wyróżnienie otrzymał płk dr n. med. Robert Ryczek z WIM, uczestnik akcji humanitarnej „Kardiolog w Afryce” i współtwórca systemu konsultacji telemedycznych w Tanzanii.

Kandydatury także z szeregów Wojska Polskiego, do tegorocznej, czwartej edycji konkursu mogą zgłaszać osoby indywidualne i instytucje. Wystarczy wysłać pisemny wniosek do dyrektora WIM-u. – Na zgłoszenia czekamy do 10 maja – mówią w szpitalu na Szaserów. Zwycięzców wybierze kapituła pod przewodnictwem gen. Gieleraka, w której zasiadają m.in. przedstawiciele premiera, ministra obrony, ministra spraw wewnętrznych, ministra zdrowia oraz WIM-u.

Laureatów poznamy 14 czerwca podczas gali wieńczącej pierwszy dzień VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Otrzymają oni statuetkę „Pomnik sanitariusza”. Przypomina ona monument upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, który miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej oraz gen. Stanisław Rouppert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych. Zaś pomnik przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym, który podtrzymuje za ramiona rannego żołnierza, zaprojektował jeden z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy Edward Wittig, autor m.in. warszawskiego pomnika Lotnika. W 1937 roku rozpoczęto prace nad brązowym odlewem monumentu, jednak autorzy nie zdążyli ich ukończyć przed wybuchem II wojny światowej.

Więcej informacji o nagrodzie, wnioski do zgłoszenia kandydatów oraz regulamin znajdziemy na stronie: wim.mil.pl.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz, WIM

dodaj komentarz

komentarze


Walka z niewidzialnym wrogiem
 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Specjalsi lądują w wodzie
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Striking Power of Miecznik
Cyborg in MultiCam
Nowe książeczki wojskowe
PKW Turcja już działa
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Pomoc w walce z dezinformacją
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Co ze sprawdzianem z WF?
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kurs na dyplomację
Ostatni most
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Enigma – skarb na oceanie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
AFN znów w oktagonie
AFN: Oktagon znów zapłonął
Piekło Berlina
Kuźnie oficerskich kadr
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
MON robi zakupy amunicji
Tygrysi zlot myśliwców
Nowe wozy dla strażaków
Jak wojsko walczy z pandemią
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
To było wyzwanie dla wszystkich
Kolejne OPW już od września
Pokonajmy drogę do Bagram!
Rumuński „Scorpion Spring”
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Siła braterstwa
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Szczepimy się
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
Misje kształtują charakter
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Afganistan. Czas wracać do domu
Wspólny wysiłek
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Cyberbadacze, to konkurs dla was!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO