moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce

Walki powietrzne, misje uderzeniowe, loty formacjami kilkudziesięciu myśliwców, tankowanie w powietrzu – m.in. takie wyzwania czekają polskich i amerykańskich pilotów myśliwców podczas wspólnego szkolenia. Do baz w Krzesinach i Łasku przyleciało dziś 20 amerykańskich samolotów F-15 i cztery wielozadaniowe F-16. To kolejna zmiana Aviation Detachment w Polsce.

Dziś po południu, w bazach w Krzesinach i Łasku wylądowały myśliwce F-16 z 52 Skrzydła Myśliwskiego w niemieckim Spangdahlem oraz – po raz pierwszy – samoloty przewagi powietrznej F-15 z 48 Skrzydła Myśliwskiego z Lakenheath w Wielkiej Brytanii. W sumie do Polski przyleciały 24 amerykańskie myśliwce.

Piloci w ramach kolejnej zmiany Aviation Detachment będą stacjonować w jednostkach podległych 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego i przez najbliższe dwa tygodnie trenować z polskimi pilotami F-16. – Będą doskonalić interoperacyjność, wspólne procedury i taktykę podczas misji powietrznych. Ich szkolenie będzie na pewno bardzo intensywne – podkreśla kpt. Anna Issel, oficer prasowy 2 Skrzydła. – Każdego dnia lotnicy będą wykonywać dwie misje powietrzne o różnym stopniu trudności. Polskie i amerykańskie F-16 oraz F-15 będą w powietrzu współdziałać także z naszymi samolotami MiG-29 – dodaje rzeczniczka.

REKLAMA

Dotychczas podczas zmian Av-Det do Łasku lub Krzesin przylatywały bliźniacze samoloty F-16 amerykańskich sił powietrznych. Tym razem wielozadaniowym efom towarzyszą samoloty przewagi powietrznej F-15. – Bardzo cieszymy się z okazji do szkolenia z pilotami F-15. Dzięki temu będziemy mogli poznać możliwości tych samolotów oraz stosowaną przez lotników taktykę – mówi płk pil. Tomasz Jatczak, dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku. – Mam nadzieję, że ta współpraca będzie w przyszłości kontynuowana – dodaje dowódca.

Jak wygląda plan wspólnych treningów? Na początek piloci amerykańscy, którzy jeszcze nigdy nie wykonywali lotów w Polsce, przejdą krótkie przygotowanie naziemne, a dopiero później wzbiją się w powietrze. – Misje powietrzne zaplanowano tak, by poziom trudności wykonywanych zadań stale wzrastał. Zaczniemy od zapoznania ich z przestrzenią powietrzną i lokalnymi procedurami, a potem będziemy ćwiczyć walki powietrzne w różnych konfiguracjach – zapowiada płk Jatczak.

Oficer prasowy 32 Bazy z Łasku, kpt. Michał Kolad, dodaje, że piloci będą wykonywać misje defensywne, związane z obroną przestrzeni powietrznej i terytorium oraz ofensywne, czyli uderzeniowe. – Przećwiczą także tankowanie w przestrzeni powietrznej. Udział w naszych treningach zapowiedział bowiem amerykański KC-135 – mówi kpt. Kolad.

Największym wyzwaniem dla wszystkich lotników z pewnością będą misje COMAO (Composite Air Operation), czyli operacje połączone, w których biorą udział różnego rodzaju statki powietrzne. W tego typu operację zaangażowanych może być nawet kilkadziesiąt samolotów. W czasie takiej misji szkolące się w powietrzu efy będzie wspierał samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS.

Z amerykańskich baz w Niemczech i w Wielkiej Brytanii do Polski na pokładzie transportowców C-17 i C-130 przebazowano także kilkuset żołnierzy z personelu naziemnego, inżynierów i wyposażenie niezbędne do obsługi myśliwców.

Polsko-amerykańskie ćwiczenia Aviation Detachment odbywają się w Polsce kilka razy w roku. To efekt postanowienia, które dziesięć lat temu podpisali przedstawiciele obu państw. Od 2012 roku w Polsce regularnie ćwiczą piloci zarówno myśliwców, jak i samolotów transportowych (ci ostatni najczęściej w Powidzu). Poprzednia zmiana Av-Det wyposażonego w samoloty myśliwskie odbyła się w sierpniu ubiegłego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Michał Kolad

dodaj komentarz

komentarze


MON robi zakupy amunicji
 
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Co ze sprawdzianem z WF?
Siła braterstwa
Specjalsi lądują w wodzie
AFN znów w oktagonie
Pomoc w walce z dezinformacją
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Kuźnie oficerskich kadr
Szczepimy się
Kurs na dyplomację
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Misje kształtują charakter
Jak wojsko walczy z pandemią
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
To było wyzwanie dla wszystkich
Enigma – skarb na oceanie
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Polska stawia na fregaty Miecznik
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Cyborg in MultiCam
AFN: Oktagon znów zapłonął
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Pokonajmy drogę do Bagram!
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Kolejne OPW już od września
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Wspólny wysiłek
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
PKW Turcja już działa
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ostatni most
Nowe wozy dla strażaków
Tygrysi zlot myśliwców
Afganistan. Czas wracać do domu
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Piekło Berlina
Rumuński „Scorpion Spring”
Striking Power of Miecznik
AWR, czyli oczy i uszy Raków
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Course on Diplomacy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Nowe książeczki wojskowe
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO