moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BME pod znakiem „Miecznika”

Jak dobrze i szybko wprowadzić do polskiej floty okręty typu Miecznik? Z kim powinno współpracować MON przy jego budowie? Jaki ma być udział partnerów z zagranicy? Program budowy okrętów obrony wybrzeża zdominował tegoroczne targi zbrojeniowe Balt Military Expo. Impreza, w tym roku zorganizowana online, zakończyła się dzisiaj.

Już po raz 16. eksperci od techniki morskiej oraz producenci sprzętu wojskowego dla jednostek specjalnych prowadzących działania w środowisku wodnym spotkali się na targach zbrojeniowych Balt Military Expo. Trzydniowa, zakończona dzisiaj impreza miała wyjątkowy charakter, gdyż z powodu pandemii, odbyła się w formule online. Firmy, które wzięły w niej udział, miały na portalu targowym wirtualne stoiska, na których prezentowały swoje najnowsze rozwiązania i produkty oraz prowadziły e-spotkania z kontrahentami zainteresowanymi współpracą.

Formę webinariów przyjęły również imprezy towarzyszące targom, czyli przede wszystkim IX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa NATCON”. Organizatorami konferencji były Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA, Akademia Marynarki Wojennej oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

REKLAMA

Tematem, który zdominował Balt Military Expo oraz konferencję NATCON, był program budowy okrętów obrony wybrzeża o kryptonimie „Miecznik”, który zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka będzie w najbliższym czasie najważniejszym projektem modernizacyjnym polskiej floty wojennej. Uczestnicy targów zastanawiali się przede wszystkim, jak sprawnie zrealizować program „Miecznik”. – Naszym narodowym interesem jest, abyśmy przy „Mieczniku” nie popełnili tych samych błędów co przy „Gawronie” – podkreślał dr hab. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego.

W panelu dyskusyjnym pt. „Program Miecznik jako pochodna Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP szansą na rozwój polskiego przemysłu stoczniowego i ośrodków naukowych” wziął udział m.in. wiceadm. Jarosław Ziemiański. Inspektor Marynarki Wojennej w DGRSZ podkreślał, że marynarka wojenna potrzebuje wielozadaniowych fregat, aby móc w pełni realizować stawiane jej zadania, w tym w zakresie bezpieczeństwa szlaków komunikacyjnych państwa. Szczególnie cenne będą ich zdolności przeciwlotnicze. – Potrzebny jest nam okręt z silnym systemem przeciwlotniczym, bardziej rozbudowanym od tego, jaki się instaluje na korwetach – podkreślał. Jak zaznaczył, bez fregat jednostki wsparcia praktycznie nie mogą wykonywać swoich zadań. – Nie dysponują bowiem systemami zdolnymi do obrony przed środkami napadu powietrznego – komentował. Wiceadm. Ziemiański podkreślał także, że fregaty będą mogły być wykorzystywane nie tylko na Bałtyku. – Zapewnią one polskiej marynarce wojennej zdolność do operowania poza Bałtykiem, na odległych akwenach, na których konieczne będzie zabezpieczenie polskich interesów – mówił oficer.

Inspektor marynarki wojennej zapowiedział również, że aby wzmocnić potencjał floty wojennej, w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych trwają prace nad dozbrojeniem ORP „Ślązak”, tak aby uczynić z niego jednostkę wielozadaniową. – Mogłoby to się odbyć na przykład podczas jego remontu średniego – komentował wiceadmirał.

Uczestnicy panelu byli zgodni, że program „Miecznik” powinien być zrealizowany w oparciu o rodzimy przemysł stoczniowy – państwowy i prywatny, w połączeniu z silnym wsparciem partnera zagranicznego. To co mają do zaoferowania w tym zakresie zachodnie koncerny stoczniowe i zbrojeniowe było tematem kolejnego panelu dyskusyjnego, który odbył się drugiego dnia konferencji NATCON. Podczas debaty reprezentujący koncern Leonardo (i stocznię Fincantieri) Antonino Arecci przybliżył realizowany na rzecz włoskiej marynarki wojennej program fregat PPA, Krystian Chmielewski z Kongsberga mówił o projekcie fregat Vanguard, a Jaime Johnson z Navanti o programie fregat F110 i korwet zbudowanych dla Norwegii. Z kolei reprezentujący firmę SAAB Jyrki Kujansuu oraz Marcin Ratajczak z Thales Poland, czyli firm, które nie oferują fregat a ich komponenty, omówili zakres ewentualnej współpracy z polskim przemysłem. Podkreślali zarazem, że globalne doświadczenie ich macierzystych firm jest gwarancją sprawnej współpracy z firmą, którą MON wybierze na wiodącego realizatora programu „Miecznik”.

Choć „Miecznik” zdominował tegoroczne Balt Military Expo, to trzeba podkreślić, że nie był jedynym tematem rozmów i prezentacji. Firmy uczestniczące w targach pokazały m.in. najnowsze drony morskie i dedykowane do pracy w środowisku wodnym latające UAV, nowe rozwiązania w zakresie zwalczania okrętów podwodnych, nowe urządzenia przeciwminowe oraz systemy uzbrojenia okrętowego.

Wojskowy Instytut Wydawniczy był patronem medialnym Balt Military Expo oraz konferencji NATCON.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
 
Równanie do najlepszych
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Misje kształtują charakter
Nigdy nie zostawiamy swoich
Święto Dowództwa Generalnego
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Afganistan. Czas wracać do domu
Studenci w sytuacji kryzysowej
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
CePeLek czeka na weteranów
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
CBW świętuje
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
PKW Turcja już działa
Siła braterstwa
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Szable w dłoń! Lance do boju!
Borsuk pokazał swoje możliwości
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
„Dragon ’21” zakończony
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Karakal w natarciu
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Nowe książeczki wojskowe
Podoficer, czyli lider
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Gorzka parada zwycięstwa
Co ze sprawdzianem z WF?
Marynarz na „Korfantym”
W drodze do Ameryki
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żandarmeria świętuje
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Kurs na dyplomację
„Dragon” wskazał cel
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Albatros” wyszedł na morze
Course on Diplomacy
Grupy niszczycieli czołgów
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO