moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Walkę mamy we krwi”

30 kwietnia w Powidzu odbędą się Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie. W rywalizacji wezmą udział żołnierze ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W akcji zobaczymy m.in. czołgistów, spadochroniarzy, specjalsów, terytorialsów oraz gwiazdy sportów walki. Udział w wydarzeniu potwierdził Mateusz Masternak, jeden z najlepszych polskich bokserów.

Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie to wydarzenie, które od 2015 roku organizuje Akademia Wojsk Lądowych. Już za tydzień odbędzie się ich szósta edycja. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Walkę mamy we krwi”, a żołnierze będą walczyć w formule MMA. Gala odbędzie się 30 kwietnia w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Zaplanowano siedem pojedynków w różnych kategoriach wagowych, a także jeden specjalny z udziałem gwiazd sportu.

REKLAMA

O tym, kogo zobaczymy w oktagonie, przekonamy się już wkrótce. Dziś w Akademii Wojsk Lądowych rozpoczęły się eliminacje. Bierze w nich udział ponad 80 żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych (w tym kilkanaście kobiet), którzy rywalizują w 11 kategoriach wagowych.

– Po pierwszych treningach widzę, że większość zawodników ma bardzo duże doświadczenie, niektórzy mają za sobą walki w różnych federacjach, więc poziom gali finałowej na pewno będzie bardzo wysoki. Szczególnie silną reprezentację wystawiły wojska obrony terytorialnej, a także 12 Dywizja Zmechanizowana – mówi ppłk dr Dariusz Lenart, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej uczelni. – Co istotne, na eliminacjach stawili się żołnierze z różnych korpusów osobowych. O możliwość uczestnictwa w gali, która odbędzie się za tydzień, walczą zarówno szeregowi, podoficerowie, jak i oficerowie. Widać, że jednostki przywiązują dużą wagę do sportów walki. Część zawodników trenowała wcześniej judo, zapasy czy boks. Teraz przestawiają się na MMA, czyli mieszane sztuki walki – zaznacza.


Film: MON

Zmagania sportowców w mundurach obserwuje m.in. płk Tomasz Bartkowiak, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Poziom zawodników jest bardzo wysoki, ciężko wyłonić faworyta. Niech wygra najlepszy, na tym polega piękno sportu – mówi.

Zwycięzcy walk, które toczą się właśnie we Wrocławiu, zostaną zaproszeni do reprezentowania swoich związków taktycznych 30 kwietnia w Powidzu. Wówczas zawalczą o tytuły mistrzów Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie. – To bardzo prestiżowy tytuł, bo jest on potwierdzeniem wysokiego poziomu ich wyszkolenia – zaznacza Bartkowiak. Ale to nie wszystko. Podczas gali głównej odbędą się też tzw. super fight, w których z czempionami Wojska Polskiego zmierzą się gwiazdy sportów walki.

30 kwietnia w oktagonie zobaczymy m.in. Mateusza Masternaka, jednego z najlepszych polskich bokserów, a od niedawna także żołnierza Wojska Polskiego. – Bez względu na to, gdzie i z kim walczę, traktuje to bardzo poważnie. Można grać w piłkę, można grać w koszykówkę, ale boks to już nie gra. Tu trzeba walczyć i szanować każdego rywala. Moje doświadczenie nie ma żadnego znaczenia, po prostu trzeba wyjść i wypełnić jak najlepiej swoje zadanie – mówi w rozmowie z „Polską Zbrojną” szeregowy. Masternak jeszcze nie ujawnia, z kim stoczy walkę. – Zapewniam, że to będzie niesamowita gala ze świetną obsadą. Gwarantuję, że walki będą bardzo emocjonujące. Zachęcam wszystkich do śledzenia wydarzenia – zaznacza.


Grafika: MON

Dlaczego wojsko zdecydowało się na organizację takiego wydarzenia? – Stawiamy na rozwój i popularyzację sportów walki w Wojsku Polskim, bo dostrzegamy w tych działaniach duży potencjał promocyjny, który wpływa na zainteresowanie siłami zbrojnymi. Jednym z priorytetów ministra Mariusza Błaszczaka jest zwiększanie liczebności wojska, a sporty walki w siłach zbrojnych mogą przyciągnąć do służby młodych ludzi, którzy będą rozwijali swoje pasje i służyli ojczyźnie – mówi Mateusz Kurzejewski, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. – Oczywiście ważny jest także aspekt czysto sportowy. Żołnierze powinni dobrze czuć się w walce, to naturalna zależność, a formuła walk MMA doskonale się tu sprawdza. Zachęcam wszystkich do oglądania gali. Będzie się działo – zapewnia.

Niestety, z powodu sytuacji epidemicznej wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności. Zmagania żołnierzy jednak będzie można obejrzeć w telewizji (transmisja w sobotę 30 kwietnia o godz. 19.00 na kanale TVP Sport).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Monika Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Afganistan. Czas wracać do domu
NATO ćwiczy w Gruzji
Kurs na dyplomację
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Psy (w) WOT
Abrams – czołg niepokonany w walce
Pół roku pod egidą ONZ
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Medalowy dzień Polaków!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Javelin gwarantuje skuteczność
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Cel: namierzyć okręt podwodny
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Lecieć między graniami
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Polscy żołnierze polecą na Islandię
GROM, czyli gotowi ratować życie
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Lider po amerykańsku
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Sięgając po oficerskie gwiazdki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Żołnierze bez testów z WF-u
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Raki dla 12 Brygady
Co ze sprawdzianem z WF?
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Żeglarki na kursie po medal
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Military Doctor 2021
NATO Andersa
Rusza PKW Islandia
Kontyngent do zmiany
Polak najlepszym podoficerem NATO
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Nowe książeczki wojskowe
Powstanie było czymś niezwykłym
Rozkaz: nie brać jeńców
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Course on Diplomacy
Świętuj razem z żołnierzami!
Umowa na Mieczniki podpisana
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Poligon na miarę XXI wieku
Afghanistan: Going Back Home

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO