moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT szkoli snajperów

Uczą się obsługi broni, współpracy w parach snajperskich, zasad maskowania, ale przede wszystkim ćwiczą precyzyjne strzelanie na dystansie do 1200 m. Takie zajęcia znalazły się między innymi w programie kursu podstawowego dla snajperów WOT-u. Terytorialsi zdobywają nowe umiejętności pod okiem byłych komandosów z Lublińca.

– W wojskach obrony terytorialnej szkolimy nie tylko strzelców wyborowych, lecz także snajperów. Żołnierze z takimi kompetencjami będą służyć w plutonach wsparcia w kompaniach lekkiej piechoty – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u. Zaznacza jednak, że wyszkolenie snajpera wymaga bardzo dużo czasu. – Założyliśmy, że ten proces zajmie co najmniej sześć lat. Najpierw przez trzy lata szkolimy strzelców wyborowych i ten etap w brygadach, które powstały najwcześniej, mamy już za sobą. Następnie wytypowanych strzelców wyborowych będziemy szkolić jako snajperów, a to zajmie kolejne trzy lata – wyjaśnia rzecznik terytorialsów. Podkreśla również, że choć dla snajpera precyzyjny strzał jest najważniejszy, to w tej specjalności sprawdzą się tylko żołnierze z odpowiednimi cechami charakteru i predyspozycjami psychofizycznymi. – Niewielu kandydatów może sprostać stawianym wymaganiom – dodaje płk Pietrzak.

Dowództwo WOT opracowało koncepcję szkolenia strzelców wyborowych i snajperów. Zgodnie z nią cykl szkolenia snajperów rozpoczął się od pilotażowego, dwutygodniowego kursu snajperskiego dla żołnierzy tej formacji. Bierze w nim udział 12 wojskowych (siedmiu w służbie terytorialnej i pięciu zawodowych). W większości są to żołnierze z brygad, które powstały na pierwszym etapie formowania formacji. – To ludzie, którzy przeszli już cykl szkolenia strzelca wyborowego. Jeżeli teraz ukończą kurs snajperski, w przyszłości mają szansę zostać instruktorami – wyjaśnia płk Pietrzak.

REKLAMA

Szkoleniem kandydatów na snajperów-instruktorów zajmuje się kadra mobilnych zespołów szkoleniowych WOT. To byli snajperzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. – Mamy przygotować kadrę instruktorską, która w przyszłości zajmie się szkoleniem snajperów w brygadach. Zakładamy, że w ciągu pięciu lat w każdym z batalionów OT będzie trzech przeszkolonych przez nas instruktorów – mówi „Kedix”, samodzielny instruktor mobilnego zespołu szkoleniowego. To były komandos z Lublińca, z dwudziestoletnim stażem służby. Był snajperem w zespole bojowym JWK, później odpowiadał za szkolenie komandosów o tej specjalności. Służył na misjach na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. – Budujemy nowe zdolności w wojskach obrony terytorialnej, korzystając ze swojego doświadczenia bojowego. Nie znaczy to jednak, że snajperzy w WOT będą mieli takie same zadania, jak ci z wojsk specjalnych – zaznacza „Kedix”. – Snajper w wojskach specjalnych może samodzielnie działać w dowolnym miejscu na świecie. Likwidować cele o znaczeniu strategicznym, wspierać operacje specjalne, także te, które dotyczą uwolnienia zakładników. Snajper WOT-u będzie wspierał precyzyjnym ogniem kompanię lekkiej piechoty wyłącznie w swoim stałym rejonie odpowiedzialności – tłumaczy były komandos.

Zgodnie z planem Dowództwa WOT w każdej kompanii lekkiej piechoty znajduje się sekcja snajperska (w każdej trzy pary snajperskie: strzelec i obserwator).

Jak szkolą się kandydaci na snajperów WOT? Podczas kursu żołnierze są wyposażeni w powtarzalne karabiny wyborowe SAKO M10. Szkolą się w precyzyjnym strzelaniu na dystansie do 1200 m. – Stopniujemy poziom trudności. Najpierw były wykłady, potem zajęcia praktyczne. Obecnie przygotowujemy się do wykonania zadania taktycznego w terenie. Kurs zakończy się bowiem dwudobowym ćwiczeniem, w trakcie którego żołnierze będą musieli zaplanować operację, przeprowadzić rozpoznanie, następnie już na strzelnicy oddać precyzyjny strzał – mówi instruktor z mobilnego zespołu szkoleniowego. Podkreśla, że kursanci są bardzo zaangażowani w zajęcia i osiągają zaskakująco dobre wyniki. – Wybraliśmy ludzi, którzy nie tylko osiągają świetne wyniki na tarczy, lecz także tych, którzy mają zdolności dydaktyczne i będą umieli w przyszłości przekazać zdobytą wiedzę innym. To opanowani, asertywni, uparci żołnierze, którzy bardzo szybko się uczą, są skoncentrowani na zadaniu i przejawiają inicjatywę – chwali „Kedix”.

Kandydaci na snajperów najpierw poznawali sprzęt i wyposażenie sekcji snajperów. Ćwiczyli też konfigurowanie sprzętu i uzbrojenia. Uczestniczyli w wykładach na temat balistyki oraz w zajęciach dotyczących współdziałania w ramach par snajperskich. Te ostatnie, jak podkreślają instruktorzy, jest szczególnie istotne, ponieważ snajper musi być precyzyjnie naprowadzony przez obserwatora na cel. – Prowadzimy zajęcia z taktyki działania snajperów WOT, a także praktyczny trening na strzelnicy. Żołnierze strzelają na różnych dystansach, w różnych warunkach, także w stresie, na komendę oraz gdy są zmęczeni po intensywnym wysiłku fizycznym. Ćwiczą wtedy, jak opanować oddech i oddać precyzyjny strzał – tłumaczą instruktorzy.

Podczas kolejnego kursu zaawansowanego snajperzy zostaną zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi medycyny pola walki i łączności, ze sposobami przetrwania i bytowania w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych. Poznają zasady taktyki i ochrony obiektów strategicznych. Zgodnie z założeniami DWOT kadra instruktorska będzie się szkolić podczas trzech kursów: podstawowego, zaawansowanego i instruktorskiego. Każdy będzie prowadzony w innym terenie w Polsce. Żołnierze, którzy przejdą cały cykl, zostaną instruktorami szkolenia snajperskiego WOT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Święto Dowództwa Generalnego
Siła braterstwa
Nowe książeczki wojskowe
CePeLek czeka na weteranów
Nigdy nie zostawiamy swoich
Równanie do najlepszych
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Borsuk pokazał swoje możliwości
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podoficer, czyli lider
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Marynarz na „Korfantym”
CBW świętuje
„Albatros” wyszedł na morze
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Misje kształtują charakter
Co ze sprawdzianem z WF?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Gorzka parada zwycięstwa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Dragon ’21” zakończony
Afganistan. Czas wracać do domu
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Karakal w natarciu
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Studenci w sytuacji kryzysowej
Course on Diplomacy
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Szable w dłoń! Lance do boju!
Grupy niszczycieli czołgów
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żandarmeria świętuje
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
W drodze do Ameryki
„Dragon” wskazał cel
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
PKW Turcja już działa
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Pierwszy dzień do zwycięstwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO