moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc w walce z dezinformacją

Usprawnienie komunikacji strategicznej w Wojsku Polskim, uświadamianie wagi zagrożeń płynących ze środowiska informacyjnego i pomoc w ich zwalczaniu – tym właśnie zajmie się Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Eksperci nowego think tanku, który powstał w Akademii Sztuki Wojennej, będą szkolić m.in. wojskowych rzeczników, dyplomatów oraz kadry administracji publicznej.

W okolicach Czarnobyla wybuchły wielkie pożary lasów. Ukraińscy strażacy nie potrafią sobie z nimi poradzić, a na zachód Europy sunie radioaktywna chmura – to zaledwie jeden z fake newsów, który w ostatnich miesiącach obiegł media i fora dyskusyjne m.in. w Polsce. Informację o rzekomym zagrożeniu niemal od razu zdementowała Państwowa Agencja Atomistyki. Eksperci zapewnili, że sytuacja radiacyjna na kontrolowanym przez nią terenie nie uległa zmianie, a z oświadczeń strony ukraińskiej wynika, że tamtejsi strażacy stosunkowo szybko opanowali ogień. Analitycy związani ze służbami nie mają wątpliwości: kolportowanie informacji o niebezpieczeństwie nosi znamiona skoordynowanej akcji. Cel: podsycenie animozji w stosunkach Polski i Ukrainy oraz budowanie negatywnych emocji wokół energetyki atomowej. Wszelkie tropy prowadzą do...

Przykłady podobnych zdarzeń można by mnożyć. Działania dezinformacyjne od dawna stanowią poręczne narzędzie do osiągania celów politycznych i militarnych. Wraz z rozwojem mediów elektronicznych ich znaczenie jednak niepomiernie wzrosło. Aby skutecznie reagować na tego typu zagrożenia, trzeba budować kadry specjalistów i... zbiorową świadomość. Pomóc w tym ma Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, które właśnie powołane zostało w Akademii Sztuki Wojennej.

REKLAMA

– Centrum powstało jako efekt powierzenia ASzWoj nowych zadań analitycznych oraz szkoleniowych w obszarze komunikacji strategicznej. Jesteśmy coraz bardziej narażeni na zagrożenia środowiska informacyjnego, stąd potrzeba błyskawicznego reagowania na wszelkie próby dezinformacji. To także potrzeba efektywnego szkolenia kadr dowódczych WP oraz administracji publicznej z obszaru komunikacji strategicznej, który w ostatnich latach nabiera coraz większego znaczenia. Do niedawna wybranymi obszarami komunikacji strategicznej zajmował się Zakład Komunikacji Strategicznej Instytutu Działań Informacyjnych Wydziału Wojskowego. Teraz idziemy krok dalej. Stworzyliśmy think tank, który będzie korzystał z doświadczenia zarówno kadry naszej uczelni, jak i ekspertów zewnętrznych – specjalistów z tak różnych dziedzin jak operacje informacyjne, psychologiczne czy dyplomacja publiczna – informuje płk dr inż. Mariusz Młynarczyk, rzecznik rektora AszWoj.

ACKS ma działać w dwóch obszarach. Pierwszy obejmuje szkolenia organizowane dla rzeczników jednostek wojskowych, pracowników resortu obrony narodowej, dyplomatów oraz kadr administracji publicznej. Podczas zajęć kursanci dowiedzą się między innymi, w jaki sposób demaskować działania dezinformacyjne i jak zapobiegać ich skutkom. Drugi natomiast to przygotowywanie analiz i ekspertyz na rzecz resortu obrony narodowej oraz innych podmiotów bezpieczeństwa państwa. Eksperci z ACKS zajmą się również analizą środowiska informacyjnego, czyli na przykład mediów tradycyjnych, elektronicznych, społecznościowych, różnego rodzaju forów dyskusyjnych. Postarają się wychwytywać fake newsy i skoordynowane akcje dezinformacyjne. Ponadto specjaliści opracują rekomendacje dotyczące rozwijania komunikacji strategicznej (z ang. StratCom) w wojsku. Możemy spodziewać się szeregu nowych publikacji naukowych, seminariów i debat.

Jednym z najważniejszych zadań, jakie ACKS stawia sobie na najbliższe miesiące, jest przeprowadzenie procesu akredytacji kursów anglojęzycznych zgodnych ze standardami NATO. Dzięki temu uczestnicy szkoleń będą mogli otrzymać certyfikat honorowany w państwach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na tym jednak nie koniec.

ACKS nawiązało już współpracę z podobnymi placówkami działającymi za granicą. Wśród nich znalazły się NATO Strategic Communication Center of Excellence na Łotwie, NATO School Oberammergau w Niemczech i Defence Public Affairs Learning Centre z Kanady. Eksperci think tanku będą uczestniczyć też w pracach instytucji związanych z NATO oraz Unią Europejską.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon '21” – Desant pod wiatr
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Dragon” wskazał cel
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kurs na dyplomację
Studenci w sytuacji kryzysowej
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Misje kształtują charakter
Nigdy nie zostawiamy swoich
Równanie do najlepszych
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Co ze sprawdzianem z WF?
Nagroda nie tylko od dowódcy
CBW świętuje
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Święto Dowództwa Generalnego
Course on Diplomacy
CePeLek czeka na weteranów
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Nowe książeczki wojskowe
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szable w dłoń! Lance do boju!
W drodze do Ameryki
„Dragon ’21” zakończony
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żandarmeria świętuje
Karakal w natarciu
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Siła braterstwa
Borsuk pokazał swoje możliwości
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Afganistan. Czas wracać do domu
„Albatros” wyszedł na morze
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Gorzka parada zwycięstwa
PKW Turcja już działa
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Podoficer, czyli lider
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Grupy niszczycieli czołgów
Marynarz na „Korfantym”
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO