moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Emerytura wypłacana w … karmie
Ogień nad Bałtykiem
Pomnik prawdy o Katyniu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz się na wojskowe studia
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Konkurs o Katyniu
Czesanie Atlantyku
23 medale żołnierzy na torze
W walce na dwa fronty – bez szans
Jaki będzie nowy rok akademicki?
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Współpraca i wspólna pamięć
Święto wojsk lądowych
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
„Albatros” na ostatniej prostej
Misja, w której stawką było życie
Szefowie resortów o sytuacji na granicy
Żołnierze bez testów z WF-u
Black Hawki w GROM-ie
Śladami walk 2 Korpusu
NATO na tropie dezinformacji
Skała hartuje kawalerię
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Żołnierze dostaną nowe legitymacje
Ziemia z misji na pamiątkę
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Baczyński – poeta walki
Przez sport do wojska!
Srebrna strzała na wschodniej flance
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
How to Improve Jasmine?
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Polska schodzi do podziemia
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W jedynym słusznym kierunku
Pozostańcie zawsze gotowi, zawsze blisko!
Tajfuny dla polskich okrętów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Oczy specjalsów
Afganistan. Czas wracać do domu
Wojskowi mistrzowie szosy
Quality is Priority
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Herculesy nad Polską
Czołgi do ataku!
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Srebro dla wytrwałych
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO