moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmotoryzowani gotowi do dyżuru w NATO

Konflikt we wschodniej części Europy zaostrza się, dlatego dowództwo Sojuszu Północnoatlantyckiego aktywuje jednostki pełniące dyżur bojowy. Pododdziały mają odeprzeć atak agresora na jedno z państw członkowskich. Takie zdarzenie dało początek ćwiczeniom „Tygrys-21”, w czasie których narodowy sprawdzian przed dyżurem w Siłach Odpowiedzi NATO zdała 12 Brygada Zmechanizowana.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim zameldowało się w ubiegłym tygodniu ponad pół tysiąca żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej, pojawiło się też przeszło sto jednostek sprzętu wojskowego, m.in. transportery Rosomak, wozy rozpoznania technicznego, wozy ewakuacji medycznej, moduł ogniowy Rak oraz wóz zabezpieczenia technicznego Hardun. Najwięcej wojska do udziału w ćwiczeniach taktycznych „Tygrys-21” skierował 1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej. To właśnie ten pododdział w przyszłym roku rozpocznie dyżur bojowy w Siłach Odpowiedzi NATO. Zmotoryzowanych będą wówczas wspierać także specjaliści od współpracy cywilno-wojskowej, żołnierze Centralnej Grupy Działań Psychologicznych oraz JTAC-y. Pododdział na czas dyżuru wejdzie w skład francusko-niemieckiej brygady stacjonującej w Niemczech.

REKLAMA

– Ćwiczenia „Tygrys-21” były podsumowaniem naszego rocznego przygotowania do dyżuru w SON. A to nie było proste, chociażby dlatego że nasi żołnierze, poza szkoleniem, wspierali także administrację publiczną w walce ze skutkami pandemii, patrolowaliśmy granicę kraju i pomagaliśmy w szpitalach oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych – mówi kpt. Tomasz Wierucki, szef sekcji operacyjnej 1 Batalionu, a w czasie SON szef sztabu batalionu. – Umiejętności żołnierzy są na wysokim poziomie, dlatego mogliśmy niektóre etapy przygotowania skrócić, choć finalnie i tak przeszliśmy cały cykl szkolenia od zgrywania drużyn i plutonów, kompanii aż po certyfikację całego batalionu – dodaje oficer.

Wyjaśnia też, że żołnierze 1 Batalionu podobne przygotowania przeszli w ubiegłych latach, m.in. przed dyżurem Grupy Bojowej Unii Europejskiej, czy też przygotowując kolejne zmiany polskich kontyngentów wojskowych np. do Afganistanu. – Przez ostatnich kilkanaście miesięcy zmotoryzowani przeszli treningi w terenie zurbanizowanym, zalesionym i pełnym jezior oraz na wybrzeżu morskim. Doskonaliliśmy także współpracę z marynarką wojenną. Ćwiczyliśmy np. przerzut kompanii piechoty na okrętach desantowych ze Świnoujścia do Szczecina – mówi kpt. Wierucki.

Natomiast sierż. Patryk Jochan, zastępca dowódcy plutonu, dodaje, że w czasie szkolenia żołnierze koncentrowali się m.in. na szlifowaniu umiejętności medycznych i trenowali działanie w warunkach skażeń. – Procedury obowiązujące podczas przygotowania do SON już dobrze znaliśmy. Sztuką było połączenie działań typowo misyjnych, regularnych z niemilitarnymi – przyznaje sierżant.

Scenariusz ćwiczeń „Tygrys-21” oparto na hipotetycznym konflikcie pomiędzy dwoma państwami we wschodniej części Europy. Z powodu napiętej sytuacji militarnej dowództwo NATO zdecydowało o aktywowaniu dyżurujących pododdziałów. Zadaniem żołnierzy 1 Batalionu było odstraszanie przeciwnika i przygotowywanie do prowadzenia operacji obronnej. – Rozmowy dyplomatyczne nie dały efektów, a pododdziały agresora przekroczyły granice państwa gospodarza. Przeszliśmy więc do operacji opóźniająco-obronnej i chroniliśmy kluczową infrastrukturę – mówi kpt. Wierucki.

Podczas kilkudniowych ćwiczeń żołnierze musieli się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Wojskowi Błękitnej Brygady współpracowali z JTAC-ami, ćwicząc procedury CAS (Close Air Support – wsparcie z powietrza), neutralizowali improwizowane ładunki wybuchowe i ewakuowali uszkodzony sprzęt. Zmotoryzowani przećwiczyli również elementy z zakresu medycyny pola walki. Musieli np. właściwie reagować podczas wypadku komunikacyjnego, w którym rannych zostało ponad 10 żołnierzy. Prowadzili triaż i wzywali śmigłowiec Medevac. – Musieliśmy zareagować także na działanie grup dywersyjno-rozpoznawczych, rozwiązywać konflikty z ludnością cywilną, a nawet przećwiczyć procedury związane z poszukiwaniem zaginionego personelu, bo zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń jeden z naszych żołnierzy został porwany – wyjaśnia kpt. Wierucki.

Ćwiczenia „Tygrys-21” potwierdziły przygotowanie wojska do SON na poziomie narodowym. W przyszłym miesiącu żołnierze będą doskonalić współpracę z francusko-niemiecką brygadą, a w kolejnym roku wyjadą do Norwegii na ćwiczenia sprawdzające gotowość całego składu SON.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
 
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Combining Two Worlds
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Afganistan. Czas wracać do domu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Abrams – czołg z najwyższej półki
Abramsy dla 1 Brygady
Pancerniacy ruszają na Łotwę
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polak najlepszym podoficerem NATO
Afganistan: powrót do domu
Kurs na dyplomację
Nowe książeczki wojskowe
Stalowy człowiek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
„Zginęli, bo byli Polakami”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wisła i Narew w Sejmie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Course on Diplomacy
Wiosłują dla Emily
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Groty dla proobronnych
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Desantowanie z transportowego giganta
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
V-2 leci do aliantów
Lato w wojskowym klimacie
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Psy (w) WOT
Ankona – bitwa po polsku
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Co ze sprawdzianem z WF?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Javelin gwarantuje skuteczność
Rusza PKW Islandia
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Podwodne centrum przyszłości
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kontyngent do zmiany
Lufy prosto z Huty
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podwodne rozpoznanie i ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO