moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy

Strzelcy i kajakarze zakończyli batalię o medale mistrzostw Starego Kontynentu. O miejsca na podium walczyli również reprezentanci Wojska Polskiego. W Osijeku, gdzie rywalizowali strzelcy, żołnierze zdobyli trzy srebrne krążki i jeden brązowy. Dwa tytuły wicemistrzowskie wywalczył szer. Oskar Miliwek. W Poznaniu natomiast duet kajakarek zdobył srebro.

Katarzyna Kołodziejczyk i Dominika Putto. Mistrzostwa Europy w kajakarstwie. Poznań, 04.06.2021 r. Fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

Na czempionacie strzelców w Chorwacji w rywalizacji seniorów reprezentacja Polski postarała się o cztery medale. Wszystkie trafiły do zawodników, którzy są na etatach w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym. Najlepiej z nich w Osijeku spisał się szer. Oskar Miliwek, który zdobył dwa srebrne krążki: w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu oraz w konkurencji pistolet standard, 3x20 strzałów. Tytuł wicemistrzowski wywalczyła również st. szer. Paula Wrońska (karabin, 300 m, postawa leżąca). Na najniższym stopniu podium stanął szer. Tomasz Bartnik (karabin standard, 300 m).

 

REKLAMA

Podwójny wicemistrz Europy w strzelectwie szer. Oskar Miliwek w Osijeku był o włos od złotego medalu. W konkurencji pistolet standard 3x20 uzyskał 571 pkt – tyle samo co Czech Matej Rampula. O złotym medalu zadecydował lepszy wynik ostatniej serii, a ten miał akurat rywal Polaka. Z kolei w strzelaniach z pistoletu centralnego zapłonu Miliwek przegrał walkę o złoto z Estończykiem Peeterem Oleskiem. Mimo zdobycia dwóch srebrnych medali reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz po starcie w Chorwacji czuł niedosyt, gdyż trzy punkty zabrakło mu do awansu do finału w konkurencji pistolet szybkostrzelny i tym samym stracił szansę zdobycia przepustki na igrzyska w Tokio.

Podobnie jak szer. Oskar Miliwek w pistolecie standard 3x20, bardzo blisko najcenniejszego medalu była szer. Paula Wrońska w konkurencji karabin na 300 m na leżąco. Reprezentantka Polski uzyskała tyle samo punktów – 595 – co Szwajcarka Muriel Zueger. O podziale medali zadecydowały strzały zakwalifikowane jako wewnętrzne dziesiątki. Według przepisów międzynarodowej centrali strzeleckiej (ISSF) są nimi takie przestrzeliny, które co najmniej dotykają dodatkowego pierścienia znajdującego się wewnątrz pola „10”. Polka trafiła 25 wewnętrznych dziesiątek, a Szwajcarka 26. Tytuł mistrzowski przypadł więc Zueger. Brązowy medal z wynikiem 594 oczek zdobyła Szwajcarka Anji Senti.

Jedyny brązowy medal w Chorwacji wywalczył dla reprezentacji Polski szer. Tomasz Bartnik, mistrz świata z 2018 roku w strzelaniach z karabinu z trzech postaw. Strzelec trenujący na co dzień w sekcji strzeleckiej warszawskiej Legii w konkurencji karabin standard, 300 m, musiał uznać wyższość zawodników z Austrii. Złoto zdobył Gernot Rumpler, a srebro Bernhard Pickl.

W Osijeku blisko podium była drużyna pistoleciarzy w konkurencji pistolet szybkostrzelny. Szer. Oskar Miliwek, mł. chor. mar. Piotr Daniluk i Dawid Klimek w pojedynku o brązowy medal przegrali jednak 7:9 z reprezentantami Czech. Piątą lokatę wywalczyła w finale strzelań z pistoletu sportowego st. szer. Klaudia Breś, która dogrywkę o pozostanie w czołowej czwórce przegrała z Rosjanką Witaliną Batsaraszkiną.

Z kolei Polki miały pecha w konkurencji drużynowych strzelań z karabinu w trzech postawach. Do rywalizacji zgłosiły się wraz z nimi jedynie Szwajcarki i dlatego finał z udziałem naszych reprezentantek i ich konkurentek potraktowano jako potyczkę o medale Grand Prix, a nie mistrzostw Europy. Polki okazały się lepsze i złote krążki odebrały plut. Sylwia Bogacka, kpr. Karolina Kowalczyk i st. szer. Paula Wrońska.

Jedyny brązowy medal w Chorwacji wywalczył dla reprezentacji Polski szer. Tomasz Bartnik. Fot. CWZS

Na poznańskim torze regatowym Malta o medale mistrzostw Europy w kajakarstwie rywalizowało około 700 zawodników z 35 państw. W ostatnim sprawdzianie przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio reprezentanci gospodarzy wywalczyli sześć medali: złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Jeden z nich wywalczył duet z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Szer. Dominika Putto i szer. Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły srebro w nieolimpijskiej konkurencji K-2200 m. Polki przegrały o 0,38 s ze Słowenkami oraz wygrały zaledwie o 0,033 s z Węgierkami. Z kolei 0,015 s zabrakło do podium Kołodziejczyk i jej koleżankom (szer. Helenie Wiśniewskiej, Annie Puławskiej i Justynie Iskrzyckiej) w finale czwórek na dystansie 500 m. Polki finiszowały na czwartej pozycji, a na trzeciej były reprezentantki Danii.

SZUS

autor zdjęć: Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

dodaj komentarz

komentarze


Military Doctor 2021
 
Pół roku pod egidą ONZ
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rusza PKW Islandia
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Afganistan. Czas wracać do domu
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Co ze sprawdzianem z WF?
Żeglarki na kursie po medal
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Medalowy dzień Polaków!
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Course on Diplomacy
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
NATO Andersa
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Cel: namierzyć okręt podwodny
Umowa na Mieczniki podpisana
Poligon na miarę XXI wieku
Sięgając po oficerskie gwiazdki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nowe książeczki wojskowe
Afghanistan: Going Back Home
Kontyngent do zmiany
Lider po amerykańsku
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Abrams – czołg niepokonany w walce
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Raki dla 12 Brygady
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rozkaz: nie brać jeńców
Psy (w) WOT
Kurs na dyplomację
Żołnierze bez testów z WF-u
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
NATO ćwiczy w Gruzji
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Lecieć między graniami
Dwa zwycięstwa zapaśnika
GROM, czyli gotowi ratować życie
Powstanie było czymś niezwykłym
Świętuj razem z żołnierzami!
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Javelin gwarantuje skuteczność
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Nagroda nie tylko od dowódcy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO