moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Poznaliśmy laureatów konkursu Animus Fortis 2020

Sierż. szt. Maria Myszakowska-Łyjak - dzielnicowa Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Sycowie, Grupa Ratownicza Nadzieja - największa w Polsce społeczna, ochotnicza jednostka ratownicza specjalizująca się w ratownictwie medycznym, sierż. Mateusz Prokopek, strażak, ratownik medyczny Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczurowej oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych to laureaci IV edycji nagrody Animus Fortis (Mężny Duch) 2020.

Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera sierż. Mateusz Prokopek

Statuetki Animus Fortis i Dyplomy Honorowe zostały wręczone podczas Gali VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach objętej honorowym patronatem Premiera RP.

- Ustanawiając nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) chcieliśmy uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych - mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

REKLAMA

Nagroda, która ma nawiązywać do najlepszych tradycji służb medycznych, została przyznana w tym roku po raz czwarty. Zwycięzców wybrała Kapituła Nagrody Animus Fortis. Zasiedli w niej m.in. Dyrektor WIM, przedstawiciele Premiera RP, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Zdrowia, Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski, czasopisma Lekarz Wojskowy, Portalu Rynek Zdrowia oraz WIM. 

Statuetki Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 otrzymali:

W kategorii indywidualnej zwyciężyła sierż. szt. Maria Myszakowska-Łyjak, dzielnicowa Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Sycowie.

W czasie wolnym od służby zauważyła wypadek drogowy, gdzie na łuku drogi doszło do czołowego zderzenia się dwóch pojazdów osobowych Toyota i BMW. W zdarzeniu uczestniczyła m.in. kobieta w ciąży i 3-letni chłopczyk. Policjantka dzięki swojemu doświadczeniu i opanowaniu zdołała udzielić pomocy poszkodowanym przy jednoczesnym powiadomieniu odpowiednich służb ratowniczych oraz zabezpieczeniu miejsca i pojazdów biorących udział w wypadku.

W kategorii instytucjonalnej nagrodę zdobyła Grupa Ratownicza „Nadzieja”.

Trzon grupy stanowią osoby o najwyższych kwalifikacjach, które urodziły się by pomagać: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, psycholodzy, ale również strażacy, funkcjonariusze policji, wojska i służby więziennej. Celem istnienia stowarzyszenia jest przede wszystkim świadczenie pomocy medycznej, prowadzenie działań poszukiwawczych, niesienie pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz rozpowszechnianie ratownictwa i ochrony ludności poprzez prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy zgodnie z mottem Grupy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!”.

Stowarzyszenie funkcjonuje we wszystkich systemach ratownictwa i bezpieczeństwa na terenie północno-wschodniej Polski. Pozostaje w ciągłej dyspozycji Centrum Powiadamiania Ratunkowego reagując na zgłoszenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, niosąc pomoc osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Na podstawie zawartych porozumień współpracuje z Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym udzielając wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto współdziała z Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie. Dodatkowo na terenie woj. Podlaskiego gotowi są na wezwania Centrum Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem katastrof, kataklizmów, ewakuacją lub zapewnieniem bezpieczeństwa ludności. Grupa „Nadzieja” ma status Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kapituła nagrody postanowiła przyznać dwa Dyplomy Honorowe.

W kategorii indywidualnej dla sierż. Mateusza Prokopka, strażaka, ratownika medycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczurowej.

Wracając po zakończonej służbie do miejsca zamieszkania na wysokości miejscowości Nowe Brzesko dostrzegł zdarzenie drogowe. Bez wahania podjął czynności ratownicze wobec poszkodowanego uwięzionego w zakleszczonym pojeździe z licznymi obrażeniami ciała. Po przybyciu na miejsce zastępu straży pożarnej wspólnie ze strażakami przeprowadził ewakuację mężczyzny z wraku pojazdu. W trakcie tych czynności doznał urazu rozcięcia uda prawej nogi.

W kategorii instytucjonalnej dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Od pierwszych dni pandemii Covid-19 Agencja realizuje zadania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem jej skutkom. Prowadzone przez Agencję działania obejmują przede wszystkim udostępnianie sprzętu medycznego niezbędnego do ratowania ludzkiego życia, dystrybucję środków ochrony osobistej służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa, a także konwoje żywnościowe.

Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch) 2020 odbiera Hubert Burczyński, dyrektor Biura Zakupów RARS

Od końca 2020 r. RARS odpowiada za dystrybucję jedynego obecnie środka, przybliżającego świat i Polskę do stanu sprzed pandemii – szczepionki przeciw Covid-19. Jednakże praca Agencji nie ogranicza się jedynie do walki z pandemią. Wsparcie udzielane przez Agencję obejmuje organizacje charytatywne, szkoły, hospicja. Udzielana przez RARS pomoc często wykracza poza granice Polski, obejmując działania międzynarodowe. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wypełnia swą misję „Wspieramy ludność, gospodarkę i państwo w sytuacjach kryzysowych.

Wszystkim uczestnikom IV edycji konkursu Animus Fortis serdecznie gratulujemy.

Laureaci otrzymali statuetkę miniatury „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. bryg. dr n. med. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej funkcjonującej na terenie Zamku Ujazdowskiego w Warszawie oraz gen. bryg. dr n. med. Stanisław Roupert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Kandydatów do V edycji nagrody Animus Fortis będzie można zgłaszać pod koniec tego roku. 

Źródło: WIM

red. PZ

autor zdjęć: PTWP

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
 
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Co ze sprawdzianem z WF?
Misja, która zmieniła polską armię
Sukcesy żołnierzy na AFN
Course on Diplomacy
Desantowanie z transportowego giganta
Wisła i Narew w Sejmie
Afganistan. Czas wracać do domu
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wiosłują dla Emily
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Podwodne centrum przyszłości
Psy (w) WOT
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wilki znów na Mazurach
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kurs na dyplomację
Stalowy człowiek
Ankona – bitwa po polsku
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kat warszawskiego getta przed sądem
Lufy prosto z Huty
Grot – rozwojowa konstrukcja
Szczyt NATO już w poniedziałek
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Klauzula: ściśle tajne
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
Abrams – czołg z najwyższej półki
Afganistan: powrót do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Żołnierze bez testów z WF-u
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Combining Two Worlds
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Plany WB Group
Pałac Saski znów stanie w stolicy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO