moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gniazdo-21, zgrywanie zachodniopomorskich służb z 14 ZBOT

Atak terrorystów, wypadek autokaru, pożar elektrowni i skażenie środowiska - tyle jedocześnie wydarzyło się w okolicach Oleszna na terenie drawskiego poligonu. W sobotę w ćwiczeniu „Gniazdo-21” wzięły udział wszystkie służby ratownicze i wojska obrony terytorialnej.

Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego „Gniazdo-21” zarządziło Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda zachodniopomorski zaangażował w nie siły ratownicze zmobilizowane z jednostek z całego województwa zachodniopomorskiego: straż pożarną, policję, pogotowie ratunkowe, służby leśne a także, po raz pierwszy w tym wymiarze, terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Ich celem jest zgrywanie wszystkich służb, które na poziomie wojewody zachodniopomorskiego mają zabezpieczać reagowanie w sytuacjach kryzysowych związanych zarówno ze zdarzeniami na drodze, terrorystycznymi czy masowymi działaniami ratownictwa medycznego. Zgrywamy kilka poziomów służb, które muszą zabezpieczać to działanie - mówi płk rez. Paweł Rodzoś, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Do ataku terrorystycznego doszło na drodze z Oleszna w kierunku Karwic. Pojazd dostawczy, transportujący beczki z materiałem skażonym został zaatakowany przez nieznanych sprawców. Ci przerzucili ładunek do drugiego pojazdu i odjechali w kierunku Karwic, zanim na miejsce dojechały służby ratownicze i policja. Chwilę potem, w tym samym miejscu doszło do poważnego wypadku drogowego. Kierowca autobusu, wiozącego młodzież szkolną widząc przewrócone samochody, gwałtownie hamując wpadł w poślizg. Autokar przewrócił się. Część poszkodowanych została w pojeździe inni - w szoku, weszli do lasu. Na miejsce, powiadomione już służby ściągnęły pokaźne siły straży pożarnej, wraz z ratownictwem chemicznym, nadjechała policja i karetki pogotowia a wkrótce żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak wkrótce ustalono, w autokarze było aż 25 osób.

REKLAMA

Akcją ratunkową zajęli się strażacy i inne służby ratownicze, z poszukiwanie zaginionych osób zaangażowany został Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy ze 141 batalionu lekkiej piechoty WOT z Choszczna oraz policjanci.

Zanim zakończyła się akcja ratownicza i poszukiwawcza, do kolejnego zdarzenia kryzysowego doszło tuż obok, w samym Olesznie. Do znalezionego, niezidentyfikowanego przedmiotu, wezwano grupę saperską, która zidentyfikowała go jako powojenny pocisk. Teren zabezpieczyła policja a saperzy podjęli ładunek i przetransportowali go w bezpieczny rejon w celu zdetonowania.

Godzinę później, 20 km. dalej, w miejscowości Głębokie doszło do wybuchu nieznanej substancji i pożaru w elektrowni. Akcję ratowniczo gaśniczą strażaków zabezpieczali tam żołnierze z Choszczna. Część strażaków uległa skażeniu. Dodatkowe niebezpieczeństwo przyniósł wiatr, który przeniósł, jak się okazało, skażoną chmurę dymu w kierunku pobilskich miejscowości. Wojsko i ratownicy musieli ewakuować mieszkańców.

Ćwiczeniem „Gniazdo-21” kierował sztab działający w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Olesznie złożony z przedstawicieli wszystkich służb ratowniczych. W sumie, w ćwiczenie zaangażowano około 300 osób, w tym ok. 200 realnie biorących udział w akcjach ratunkowych, w tym 24 żołnierzy WOT ze 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna.
- Tak szerokie spektrum ćwiczeń z zarządzania kryzysowego przy zaangażowaniu tylu służb i sprzętu mogliśmy przećwiczyć dzięki temu, że otrzymaliśmy środki w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wyjaśnia Maciej Rodzoś. - Dzięki temu mogliśmy je urozmaici o wiele epizodów, które mogą się rzeczywiście wydarzyć. Po raz pierwszy w tych działaniach na poziomie wojewody biorą udział wojska obrony terytorialnej. Już działaliśmy razem podczas ćwiczenia „Renegade - Sarex 21”. Tego typu ćwiczeń z 14 Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej będzie jednak na pewno znacznie więcej, WOT będzie uczestniczył w naszych, a nasze służby w działaniach terytorialsów.

- Mamy już olbrzymie doświadczenie we współdziałaniu ze służbami zarządzanymi przez wojewodę zachodniopomorskiego w czasie pandemii - dodaje zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, to nie tylko nasze hasło, ale realny cel, do którego zostaliśmy powołani, by służyć tu, na Pomorzu Zachodnim w potrzebie, w każdej sytuacji kryzysowej. Możliwość współdziałania, „docierania” się ze służbami ratowniczymi na ćwiczeniu jest nieoceniona i zaprocentuje na pewno w realnych działaniach. - Nasz Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy szkolony jest stricte do działań, jakie tutaj ćwiczymy. Niejednokrotnie angażowaliśmy już jego siły w poszukiwanie zaginionych osób, ale nigdy na taką skalę - mówi ppłk Maciej Paul, dowódca 141. batalionu lekkiej piechoty 14 ZBOT z Choszczna. - Żołnierze otrzymali tu nieocenione doświadczenie i umiejętności działając w trudnych warunkach, ekstremalnie wysokiej temperaturze, stresie a przede wszystkim we współpracy ze służbami ratowniczymi.

Służby ratownicze, zaangażowane w ćwiczenie „Gniazdo-21” musiały jednocześnie interweniować w realnych wydarzeniach, do których doszło w czasie ćwiczeń w okolicach drawskiego poligonu. M.in. w Cybowie koło Kalisza Pomorskiego ratowano tonące w jeziorze osoby, na drodze 163 koło Czaplinka doszło do wypadku drogowego a w Drawsku Pomorskim ratownicy interweniowali podczas pożaru mieszkania.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polacy blisko podium, ale bez medalu
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
NATO ćwiczy w Gruzji
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Desantowanie z transportowego giganta
Abrams – czołg z najwyższej półki
Lato w wojskowym klimacie
Abrams – czołg niepokonany w walce
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Ankona – bitwa po polsku
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kontyngent do zmiany
Nagroda nie tylko od dowódcy
Javelin gwarantuje skuteczność
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Podwodne centrum przyszłości
Psy (w) WOT
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wiosłują dla Emily
Kat warszawskiego getta przed sądem
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wisła i Narew w Sejmie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Combining Two Worlds
Umowa na Mieczniki podpisana
Co ze sprawdzianem z WF?
Rusza PKW Islandia
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Lufy prosto z Huty
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Abramsy dla 1 Brygady
Groty dla proobronnych
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wilki znów na Mazurach
Nowe książeczki wojskowe
„Zginęli, bo byli Polakami”
V-2 leci do aliantów
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Stalowy człowiek
Żołnierze bez testów z WF-u
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan: powrót do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO