moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiartka Cyfrowej Brygady

Transporter opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz Rak, armatohaubica Dana – to tylko część wojskowych pojazdów, które przejechały dziś ulicami Międzyrzecza. Defilada uświetniła obchody ćwierćwiecza 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – jednej z najważniejszych i najbardziej znanych jednostek Wojska Polskiego.

Wiosną 2004 roku Irak stanął w ogniu. Rękawicę sojuszniczym wojskom rzuciła tzw. Milicja Mahdiego. O jej determinacji mieli się też przekonać polscy żołnierze. 4 kwietnia w nocy rebelianci podeszli pod ratusz w Karbali, który wcześniej obsadziły pododdziały z Bułgarii i Polski. Wkrótce rozpoczął się pierwszy szturm. – Atakowali nas godzinami, falami, jak Turcy Kamieniec Podolski – wspominał po latach płk Grzegorz Kaliciak, który dowodził polską kompanią. Walki trwały przez kolejne kilkadziesiąt godzin. Od kul obrońców zginęło około 80 rebeliantów. Wreszcie napastnicy wycofali się. Bitwa o ratusz w Karbali to największe starcie z udziałem polskiej armii od czasów zakończenia II wojny światowej. A zarazem jedna z najchlubniejszych kart w historii 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która dziś świętowała 25-lecie istnienia.

Specjalne życzenia dowódcy 17 WBZ płk. dypl. Dariusza Kosowskiego z okazji 25-lecia brygady. Film: 17 WBZ

REKLAMA

Ćwierć wieku temu jednostka przejęła dziedzictwo m.in. 3 Dywizji Strzelców Wielkopolskich i 17 Dywizji Piechoty. Jej patronem został przywódca powstania wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki. – Przez kolejne 25 lat żołnierze brygady byli zawsze tam, gdzie wymagał tego interes naszego państwa – podkreśla płk Dariusz Kosowski, dowódca 17 WBZ. Tworzyli polskie grupy bojowe podczas misji w Iraku, a potem w Afganistanie. Służyli w Czadzie, Bośni i Hercegowinie, a teraz tworzą kolejne zmiany polskiego kontyngentu w Rumunii. – Można powiedzieć, że zbudowali rzetelną markę, która w oczach przełożonych jest gwarantem dobrze wykonanego zadania – dodaje dowódca. Żołnierze 17 WBZ wielokrotnie przecierali szlaki swoim kolegom z innych jednostek. To właśnie oni stali się pierwszymi w Wojsku Polskim użytkownikami kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, a ostatnio też samobieżnych moździerzy Rak. Ze względu na szerokie wykorzystywanie systemów informatycznych jednostka dorobiła się też miana Cyfrowej Brygady.

Dziś wyposażeniu 17 WBZ mogli się przyjrzeć z bliska mieszkańcy Międzyrzecza. Tam właśnie na co dzień stacjonuje jej dowództwo. Z okazji święta jednostki na ulicach miasta została zorganizowana defilada. Oprócz Raków i Rosomaków przed widzami przejechały m.in. armatohaubica Dana, potężny Hardun, który służy do ewakuacji wozów bojowych uszkodzonych na polu walki, czy samobieżny zestaw przeciwlotniczy Hibneryt. Potem jeszcze pojazdy te zostały zaprezentowane podczas wystawy statycznej na międzyrzeckim rynku. Same obchody rozpoczęły się już w czwartkowy wieczór. Wówczas to odbył się uroczysty capstrzyk przed pomnikiem żołnierzy poległych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju. Wojskowi z 17 WBZ uczcili w ten sposób m.in. trzech swoich kolegów z jednostki, którzy nie wrócili z misji w Afganistanie. Główne uroczystości rozpoczęły się w piątkowe południe w kościele pw. św. Wojciecha oraz na międzyrzeckim rynku. W programie znalazły się uroczysta msza, okolicznościowe przemówienia, występy artystyczne oraz wręczanie wyróżnień.

– Nasza brygada jest jedną z największych jednostek w Polsce. Wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i stacjonuje w trzech garnizonach – w Międzyrzeczu, Wędrzynie oraz Krośnie Odrzańskim – przypomina ppor. Anna Dominiak, rzecznik 17 WBZ.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Afganistan. Czas wracać do domu
 
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
Test mobilności 12 Dywizji
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Dron z LAW-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żołnierze bez testów z WF-u
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
JWK to test siły i motywacji
Ciemne strony Facebooka
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polityka nie znosi próżni
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
KFOR: wyższy stopień gotowości
Współpraca i wspólna pamięć
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Legia Akademicka po raz piąty
Wilk na poligonie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kobiety a pokój
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Kraby dla podhalańczyków
Advantages of Efficient Organization
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Time for Miecznik
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Dron dla hydrografów
Szef MON-u w Forcie Sill
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Star Army
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Duch Invictus jest, czas na formę
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Eto, pies na misje
Ogień na alpejskich szczytach
Wzmocnione siły na granicy
Czy będą podwyżki?
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polsko-tureckie obrady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO