moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Klauzula: ściśle tajne

Ruchome kancelarie tajne produkowane przez Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 umożliwiają bezpieczne przetwarzanie ściśle tajnych dokumentów, a także ich natowskich i unijnych odpowiedników. Zastosowane w nich zabezpieczenia chronią przed włamaniem, a także przed skutkami ataku bronią masowego rażenia. Wojsko korzysta już z dwunastu takich kancelarii, kolejne sześć żołnierze otrzymają niebawem.

Ruchoma kancelaria tajna produkowana przez Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. z Zegrza umożliwia przetwarzanie, przechowywanie oraz przewożenie dokumentów niejawnych w warunkach polowych. Została zbudowana na bazie kabiny typu 891P na podwoziu pojazdu Jelcz 442.32. RKT może być częścią infrastruktury stanowisk dowodzenia oraz być wykorzystywana np. w ramach szkoleń poligonowych, ćwiczeń, operacji połączonych, ale może też służyć żołnierzom w czasie misji poza granicami kraju.

– Ruchome kancelarie tajne służą do przetwarzania danych w każdej postaci – jako tradycyjny dokument papierowy, a także w formie cyfrowej. Pozwala na to połączenie z systemami teleinformatycznymi. Dzięki temu działania Wojska Polskiego w kraju i za granicą są prowadzone ze spełnieniem nawet najbardziej rygorystycznych wymagań narodowych czy koalicyjnych w zakresie ochrony informacji niejawnych – mówi płk rez. Tomasz Więckowski, dyrektor Biura Strategii i Rozwoju WZŁ-1 S.A. Dodaje, że w kancelarii można przetwarzać dokumenty o klauzuli „ściśle tajne”, a także „Cosmic Top Secret”, która jest jej równoważnikiem w NATO, oraz unijnej „EU Top Secret”. – Nasze koalicyjne zobowiązania obligują wojsko do utzymywania zdolności do przetwarzania dokumentów międzynarodowych na potrzeby stacjonującej w Polsce Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, Batalionowej Grupy Bojowej oraz jednostek narodowych, które są w strukturach sojuszniczych czy też wykonują zadania w ramach misji czy dyżurów. Współpraca z międzynarodowymi jednostkami wymaga od Wojska Polskiego stosowania odpowiednich procedur. Nasze kancelarie spełniają wszystkie wymagania i umożliwiają przetwarzanie wrażliwych danych nawet w warunkach polowych – zaznacza dyrektor.

REKLAMA

Kancelarie RKT wyposażone są w szereg zabezpieczeń, m.in. system kontroli dostępu, alarmowy, sygnalizacji pożarowej, a także antywłamaniowy. Komfort pracy zapewnia system ogrzewania, klimatyzacji oraz regulacji wilgotności powietrza. W kancelarii znajdują się trzy stalowe szafy do przechowywania dokumentów. – Natomiast w kabinie pojazdu, na którym jest ulokowana RTK, znajduje się mobilny radiotelefon, który w czasie przemieszczania kolumny wozów umożliwia utrzymanie łączności – zaznacza Grzegorz Górczyński, kierownik Projektu WZŁ-1 S.A. Dodaje, że w kancelarii przewidziano też stanowiska pracy dla dwóch osób i wydzielono pomieszczenie dla interesanta.

Mobilność RKT umożliwia Jelcz 442.32 (choć z kancelarii można korzystać także poza pojazdem bazowym). Można ją transportować drogą morską, powietrzą oraz kolejową.

Pierwsza ruchoma kancelaria tajna powstała w 2018 roku. Rok później Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. podpisały z Inspektoratem Uzbrojenia umowę dotyczącą dostarczenia wojsku osiemnastu sztuk tego typu sprzętu. Wartość kontraktu wynosi 35,5 mln zł. Wojsko korzysta już z dwunastu RKT, kolejne sześć ma otrzymać jeszcze w tym roku. Zainteresowanie produktem pojawiło się także poza granicami kraju. – Otrzymujemy wiele pytań o RKT, jednak koncentrujemy się na polskim rynku, m.in. dlatego, że nasza rola nie ogranicza się tylko do dostarczenia sprzętu. Użytkowane przez wiele lat kancelarie muszą być bowiem serwisowane i modernizowane. Bierzemy za to całkowitą odpowiedzialność – podkreśla Roman Tętnik, prezes Zarządu WZŁ-1 S.A.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
 
Szczyt NATO już w poniedziałek
Czołgi do ataku!
Pomnik prawdy o Katyniu
Symulator dla kierowców ciężarówek
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Do broni!
Śladami walk 2 Korpusu
Emerytura wypłacana w … karmie
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Srebrna strzała na wschodniej flance
Wyścig zbrojeń nie ustaje
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Rzetelna informacja w cenie!
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Misja, w której stawką było życie
W jedynym słusznym kierunku
Skok na głęboką wodę
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Kosmiczne technologie na MSPO
NATO na tropie dezinformacji
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Ziemia z misji na pamiątkę
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Symulator skoków ze spadochronem
Oczy specjalsów
MSPO 2021 - serwis specjalny
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Course on Diplomacy
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
W walce na dwa fronty – bez szans
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Defendery w komplecie
Srebro dla wytrwałych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Współpraca i wspólna pamięć
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Przez sport do wojska!
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze wrócili do Polski
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Techniki linowe dla wybranych
W Tokio zgasł olimpijski znicz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO