moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego

W Warszawie powstanie pomnik upamiętniający kobiety, które wzięły udział w największym zrywie okupowanej Europy. Monument stanie przy placu Krasińskich. Ma być odsłonięty 2 października, w dniu upadku powstania, w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Inicjatorem budowy jest Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

– Pomnik jest poświęcony wszystkim kobietom, które przeżyły lub zginęły w Powstaniu Warszawskim, zarówno tym, które brały w nim czynny udział: walczyły z bronią w ręku, jako sanitariuszki czy łączniczki, jak i osobom cywilnym, które przeżywały gehennę 63 dni walczącego miasta – mówi Monika Sarnecka z Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Fundacja oraz Związek Powstańców Warszawskich są inicjatorami budowy monumentu.

W geście solidarności

– Uważam, że rola kobiet w powstaniu była przez lata niedoceniana. To dobrze, że zaczynamy o tym mówić i przypominać, jak wiele wysiłku włożyłyśmy w ratowanie ojczyzny. Ten pomnik będzie pięknym gestem dla nas wszystkich – mówiła Halina Jędrzejewska „Sławka”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podczas spotkania poświęconego budowie monumentu.

Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego będzie przedstawiał trzy postaci w różnym wieku. Najwyższa z nich, stojąca w środku, ma na ramieniu powstańczą opaskę. Kobiety będą trzymały się za ręce w geście solidarności. – Nie są to wizerunki konkretnych osób, to pomnik alegoryczny, a jego bohaterki mają wyrażać postawę godności, solidarności, szacunku i siły ducha – tłumaczy Sarnecka.

Rzeźbę z brązu wykona Monika Osiecka, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka jest autorką m.in. pomnika, który stanął we Francji, by upamiętnić zwycięską bitwę 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka pod Falaise.

Posągi kobiet wysokości do 180 cm staną na niskim betonowym postumencie, na którym będzie widniał napis „Kobietom Powstania Warszawskiego”. Pomnik zostanie ulokowany na placu Krasińskich na skwerze obok wejścia do Ogrodu Krasińskich. Po przeciwnej stronie placu stoi już pomnik Powstania Warszawskiego. Fundusze na budowę monumentu przekaże Polski Związek Firm Deweloperskich.

Bohaterkom – w rocznicę

W kwietniu rada Warszawy jednogłośnie zaopiniowała plan budowy pomnika. Za jego wzniesieniem opowiedział się też prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. – Żołnierki, sanitariuszki, łączniczki, ale też matki, córki, siostry, wnuczki. Dzielne na polu walki, tragicznie dotknięte koszmarem wojny. Jesteśmy im winni pamięć – mówił wówczas prezydent Warszawy.

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zna już warunki zabudowy, jej przedstawiciele złożyli też wniosek o opinię do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kiedy ją otrzymają, będą wnioskowali o pozwolenie na budowę. Równolegle trwają prace nad pomnikiem. Rzeźbiarka wykonała gliniany model w skali 1:1. Następnie zdjęto z niego silikonową formę, została ona wypełniona woskiem, na jej podstawie powstał brązowy odlew.

Pomnik ma zostać odsłonięty w czasie tegorocznych uroczystości 77. rocznicy powstania. – Chcemy, żeby ceremonia odbyła się 2 października, w dniu upadku zrywu, obchodzonego jako Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, ponieważ współgra to z ideą pomnika – wyjaśnia Sarnecka.

To już trzeci pomnik, który powstaje w stolicy z inicjatywy Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Dwa lata temu w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego odsłonięto monument poświęcony gen. Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu „Motylowi”, dowódcy kompanii „Motyl” w Batalionie „Czata 49”. Natomiast w zeszłym roku upamiętniono Stanisława Jankowskiego „Agatona”, cichociemnego, dowódcę plutonu „Agaton” w Batalionie „Pięść”.

Nie jest znana dokładna liczba kobiet, które wzięły udział w Powstaniu Warszawskim, szacuje się, że było ich około 7 tys. Uczestniczyły w zrywie głównie jako sanitariuszki, pielęgniarki i łączniczki. W specjalnym plutonie łączności kanałowej stanowiły ponad 60 proc. wszystkich żołnierzy. Brały też udział w działaniach powstańczych, wykonując prace minerskie czy kolportując materiały propagandowe AK. Służyły również jako telegrafistki, a część z bronią w ręku walczyła w drużynach bojowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego

dodaj komentarz

komentarze


Skok na głęboką wodę
 
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Course on Diplomacy
Misja, w której stawką było życie
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Srebro dla wytrwałych
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Trwa operacja „Silne wsparcie”
W jedynym słusznym kierunku
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Szczyt NATO już w poniedziałek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
MSPO 2021 - serwis specjalny
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Symulator skoków ze spadochronem
Pomnik prawdy o Katyniu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Defendery w komplecie
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Kosmiczne technologie na MSPO
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan. Czas wracać do domu
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
W walce na dwa fronty – bez szans
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Srebrna strzała na wschodniej flance
Śladami walk 2 Korpusu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Techniki linowe dla wybranych
Do broni!
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Czołgi do ataku!
Współpraca i wspólna pamięć
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Emerytura wypłacana w … karmie
NATO na tropie dezinformacji
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Oczy specjalsów
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Symulator dla kierowców ciężarówek
Żołnierze wrócili do Polski
Rzetelna informacja w cenie!
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Przez sport do wojska!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO