moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka

Szer. Radosław Kawęcki zajął szóste miejsce w finale wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. Wynik pływaka to najlepsze osiągnięcie Biało-Czerwonych w siódmym dniu zmagań o medale Igrzysk XXXII Olimpiady. Dzisiaj trzeci wyścig w klasie 470 wygrały nasze żeglarki. Niestety, gorzej poszło sierż. Piotrowi Małachowskiemu, nie wywalczył awansu do finału.

Przed dziewięcioma laty szer. Radosław Kawęcki zajął czwarte miejsce na igrzyskach w Londynie w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. W Tokio reprezentant Wojska Polskiego ponownie walczył w finale o olimpijskie podium. Tym razem rywalizację na igrzyskach na ulubionym dystansie zakończył na szóstej pozycji. Przez pierwsze 150 m zajmował ostatnią lokatę. Na ostatnich 50 m wyprzedził dwóch rywali. Polak uzyskał czas 1 min 56,39 s. Triumfował Jewgienij Ryłow z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (z czasem 1.53,27). Srebro zdobył Amerykanin Ryan Murphy (1.54,15), a brąz Brytyjczyk Luke Greenbank (1.54,72).

 

REKLAMA

Liderki w klasie 470

Nadal liderkami rywalizacji żeglarek w klasie 470 są mar. Agnieszka Skrzypulec i mar. Jolanta Ogar. Reprezentantki Wojska Polskiego po sześciu wyścigach prowadzą w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 10 punktów. Drugie miejsce z 14 oczkami zajmują Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre. Na trzeciej pozycji z 17 punktami sklasyfikowano Francuzki Camille Lecointre i Aloïse Retornaz. Na czwarte miejsce awansowały, z dorobkiem 28 oczek, Japonki Ai Kondo Yoshida i Miho Yoshioka. Z kolei z czwartego na piąte spadły Szwajcarki Linda Fahrini i Maja Siegenthaler – do Japonek tracą tylko punkt.

Dzisiaj na wodach zatoki Enoshima w klasie 470 odbyły się dwa wyścigi. W piątym z kolei triumfowały Francuzki. Cztery sekundy za nimi ukończyły rywalizację Japonki. Trzecie miejsce, ze stratą 9 s do zwyciężczyń, zajęły Brytyjki. Piąty wyścig był bardzo wyrównany. Siedem załóg straciło do pierwszej na mecie mniej niż minutę. Polki finiszowały na 13. miejscu ze stratą 1 min 26 s do Francuzek. Żeglarki z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego przegrały zaledwie o trzy sekundy z żeglarkami z Turcji, o 6 s z reprezentantkami Izraela i o 10 s z Chinkami. Z kolei Polki wyprzedziły o 8 s Brazylijki. W szóstym wyścigu mar. Agnieszka Skrzypulec i mar. Jolanta Ogar aż o 54 s wyprzedziły Japonki. Trzecie były Brytyjki, które straciły do Polek minutę, czwarte Brazylijki – 1 min 3 s, a piąte Amerykanki (Nikole Barnes i Lara Dallman-Weiss) – 1 min 7 s.

Mniej optymistyczne wieści niż z zatoki Enoshima nadeszły ze strzelnicy Asaka Shooting Range w Tokio, gdzie w drugim dniu kwalifikacji w strzelaniu kobiet z pistoletu sportowego zawodniczki sprawdziły się w próbie szybkościowej. St. szer. Klaudia Breś, która po pierwszym dniu zawodów po strzelaniach precyzyjnych zajmowała 35. pozycję, ukończyła rywalizację na 24. miejscu. Nie awansowała jednak do finału, do którego przepustki wywalczyło osiem najlepszych zawodniczek. W trzech seriach strzelań szybkich Polka zdobyła 293 punkty na 300 możliwych. W pierwszej serii uzyskała 98 punktów, w drugiej – 100, a w trzeciej – 95. Najlepszy wynik – 299 oczek (99, 100, 100) – należał do Niemki Doreen Vennekamp. Polka w klasyfikacji łącznej zdobyła 578 punktów. Natomiast zawodniczka z Korei Południowej Minjung Kim, ósma w klasyfikacji, ostatnia z awansujących do finału, uzyskała 584 oczka. Koreanka świetnie spisała się w ostatecznej rywalizacji o medale – wywalczyła srebro. Złoto zdobyła Witalina Batsaraszkina z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a brąz Chinka Jiaruixuan Xiao.

Dzisiaj do rywalizacji o medale przystąpili lekkoatleci. Jako pierwszy z Biało-Czerwonych pojawił się na Stadionie Olimpijskim w Tokio sierż. Piotr Małachowski. Dyskobol z CWZS i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław po raz czwarty w bogatej karierze walczył o awans do olimpijskiego finału. Niestety, po raz pierwszy nie udało mu się przebrnąć przez kwalifikacje. Z wynikiem 62 m 68 cm uplasował się na 15. pozycji, a miejsce tuż przed nim zajął drugi z Polaków Bartłomiej Stój (w najlepszej próbie posłał dysk na odległość 62 m 84 cm). Dwunaste – ostatnie miejsce premiowane awansem do finału –– wywalczył Jamajczyk Chad Wright (62,93). „Machałkowi” zabrakło więc do czwartego startu w finale olimpijskim zaledwie 26 cm. Najlepszy wynik w kwalifikacjach – 66 m 12 cm – uzyskał Szwed Daniel Stahl, który jako jedyny pokonał barierę 66 m.

W sesji popołudniowo-wieczornej na Stadionie Olimpijskim rywalizowały o awans do finału w pchnięciu kulą mar. Paulina Guba i szer. Klaudia Kardasz, a o miejsce w finale w biegu sztafet mieszanych 4x400 m szer. Małgorzata Hołub-Kowalik i szer. Iga Baumgart-Witan. Niestety, zawodniczek nie zobaczymy w finale. Kardasz z wynikiem 17 m 76 cm została sklasyfikowana na 18. pozycji, a Guba na 27. (16,98). Bardzo dobrze spisała się natomiast polska sztafeta mieszana, która uzyskała najlepszy czas w biegach półfinałowych. Wynikiem 3 min 10,44 s Polacy ustanowili nowy rekord Polski i Europy. Wraz z Hołub-Kowalik i Baumgart-Witan w polskiej sztafecie pobiegli: Dariusz Kowaluk i Kajetan Duszyński.

W półfinale wyścigu na dystansie 50 m stylem dowolnym zabrakło miejsca dla szer. Konrada Czerniaka. Pływak z CWZS, z czasem 22,33 s, zajął w siódmej serii kwalifikacyjnej szóste miejsce i odpadł z dalszej rywalizacji. Lepiej popłynął Paweł Juraszek, który z 15. czasem (21,97 s) awansował do półfinału. Czerniaka ostatecznie sklasyfikowano na 31. pozycji.

Weekend z medalami?

W sobotę i niedzielę na olimpijskich arenach odbędzie się 47 finałów. W sobotę o godzinie 12.50 wystąpi w finale podnoszenia ciężarów w kategorii 96 kg szer. Bartłomiej Adamus, o godz. 14.35 rozpocznie się rywalizacja o medale w lekkiej atletyce sztafet mieszanych 4x400 m, a w finale strzelań z karabinu dowolnego 3x40 strzałów może wystartować szer. Aneta Stankiewicz (finały o godz. 9.00, a eliminacje o 5.00). Natomiast w sobotę na Stadionie Olimpijskim w Tokio w kwalifikacjach weźmie udział czworo żołnierzy: kpr. Paweł Wojciechowski (w skoku o tyczce), szer. Mateusz Borkowski i mar. Patryk Dobek (w biegu na 800 m) oraz szer. Joanna Linkiewicz (w biegu na 400 m przez płotki).

W niedzielę żeglarki mar. Agnieszka Skrzypulec i mar. Jolanta Ogar o godzinie 5.05 rozpoczną siódmy wyścig w klasie 470, a po jego zakończeniu wystartują w ósmym. Natomiast o 2.10 rozpoczną się kwalifikacje w rzucie młotem, w których weźmie udział szer. Malwina Kopron. Wreszcie, jeśli przebrną kwalifikacje, o 13.25 pobiegną w biegu półfinałowym na 800 m szer. Mateusz Borkowski i mar. Patryk Dobek.

SZUS

autor zdjęć: Szymon Sikora / PKOl, Sailing Energy, Marek-Biczyk / PKOI

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
NATO na tropie dezinformacji
Współpraca i wspólna pamięć
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Symulator skoków ze spadochronem
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Ziemia z misji na pamiątkę
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Rzetelna informacja w cenie!
Srebro dla wytrwałych
Kosmiczne technologie na MSPO
Wybierz się na wojskowe studia
Skok na głęboką wodę
Do broni!
Oczy specjalsów
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Srebro sztafety i brąz kajakarek
W jedynym słusznym kierunku
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Czołgi do ataku!
Techniki linowe dla wybranych
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
MSPO 2021 - serwis specjalny
W walce na dwa fronty – bez szans
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Course on Diplomacy
Pomnik prawdy o Katyniu
Afganistan. Czas wracać do domu
Śladami walk 2 Korpusu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Misja, w której stawką było życie
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Symulator dla kierowców ciężarówek
Emerytura wypłacana w … karmie
Defendery w komplecie
Żołnierze wrócili do Polski
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Srebrna strzała na wschodniej flance
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Żołnierze bez testów z WF-u
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Przez sport do wojska!
Bogate tradycje pancernego Sulejówka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO