moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie było czymś niezwykłym

Latem 1944 r. mieszkańcy stolicy ruszyli do heroicznej walki. W tym roku przypada 77. rocznica tamtych wydarzeń. – Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie krew przelana przez powstańców – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z bohaterami zrywu. W uroczystości, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego, wziął udział także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

– Powstańcy nie bali się, nie wahali się, nie kalkulowali i nie obliczali szans prawdopodobieństwa zwycięstwa. Po prostu chcieli wolnej Polski za wszelką cenę, również za cenę swojego życia – mówił prezydent Andrzej Duda, który tuż przed 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego spotkał się z bohaterami tego zrywu. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że bez ich poświęcenia, bohaterstwa i przelanej krwi „nie byłoby wolnej, niepodległej Polski”.

Prezydent zaznaczył, że postawa uczestników powstania, którzy „nigdy nie utracili wewnętrznej wolności”, stała się wzorcem dla Polaków. – Wychowaliście kolejne pokolenia w wierze, że wolność da się odzyskać. Serdecznie wam za to dziękujemy. Jesteście nie tylko bohaterami Powstania Warszawskiego, ale także kolejnych pokoleń. To wasza ogromna zasługa dla suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej – zwrócił się do powstańców.

Andrzej Duda wspominał także tych, którzy polegli w czasie walk na ulicach Warszawy. – Nikt nie zwróci życia poległym, nikt nie usunie blizn, które zostały po starcie najbliższych i dramatach, które widzieliście – zaznaczył prezydent.

Obecny na uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, mówił, że pamięć o powstaniu i jego uczestnikach jest zakorzeniona w sercu każdego mieszkańca Warszawy. – Wszyscy wspominamy wasze bohaterstwo, ale pokazujecie także, jak ważne są inne wartości: życzliwość, tolerancja i skromność. Was cechuje wręcz niebywała skromność – mówił do powstańców. – To dzięki wam Warszawa jest stolicą. Bez was nie byłoby Warszawy, bez was nie byłoby Polski. Dziękuję wam za to – podkreślał Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy przytoczył także słowa, które usłyszał od jednej z uczestniczek warszawskiego zrywu. – Podczas naszej rozmowy powiedziała: „wybaczcie nam, że Warszawa została zniszczona”. Odpowiedziałem, że Warszawa tak czy inaczej zostałaby zniszczona, ale dzięki powstańcom ma zapisane w swoim DNA, iż zawsze się podnosi i jest dumna. Tak jak Wy – zaznaczał.

Podczas uroczystości głos zabrali także uczestnicy Powstania Warszawskiego. – My walkę przegraliśmy, ale pozostawiliśmy jasny przekaz: o wolność trzeba walczyć – mówił Leszek Żukowski, do niedawna prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Zauważył też, że dziś „spokój zapewnia nam członkostwo w Unii Europejskiej i partnerska współpraca z sąsiadami”.

Natomiast Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, zwróciła uwagę, iż pamięć o wydarzeniach z 1944 roku jest ciągle żywa. – My, powstańcy warszawscy, do końca życia będziemy pamiętać o tym, co przeżyliśmy – mówiła. – Jestem szczęśliwa, że teraz słyszę ciepłe słowa o powstaniu. Bo bez względu na to, jak trudna to była walka, jak wielkie straty poniosła Warszawa, powstanie było czymś niezwykłym. Daliśmy dowód na to, że kochamy nasze miasto, że będziemy za nie walczyć do ostatniej kropli krwi. I tak właśnie było – podkreśliła.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył także ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego i osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Śladami walk 2 Korpusu
 
Żołnierze wrócili do Polski
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Course on Diplomacy
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
MSPO 2021 - serwis specjalny
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
W jedynym słusznym kierunku
Rzetelna informacja w cenie!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
W walce na dwa fronty – bez szans
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Srebro sztafety i brąz kajakarek
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Srebro dla wytrwałych
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Wojsko dla mediów, media dla wojska
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Misja, w której stawką było życie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Defendery w komplecie
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Techniki linowe dla wybranych
NATO na tropie dezinformacji
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Do broni!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Współpraca i wspólna pamięć
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Kosmiczne technologie na MSPO
Emerytura wypłacana w … karmie
Skok na głęboką wodę
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Przez sport do wojska!
Wybierz się na wojskowe studia
Symulator dla kierowców ciężarówek
Szczyt NATO już w poniedziałek
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Czołgi do ataku!
Srebrna strzała na wschodniej flance
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Pomnik prawdy o Katyniu
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Oczy specjalsów
Ziemia z misji na pamiątkę
Symulator skoków ze spadochronem
Prosty język to najważniejsza maksyma!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO