moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pół roku pod egidą ONZ

Służba poza granicami kraju to najwyższa forma poświęcenia, jakiej w czasie pokoju od żołnierza wymaga ojczyzna – powiedział gen. dyw. dr Dariusz Parylak, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej, podczas uroczystości pożegnania żołnierzy, którzy wyjeżdżają na misję do Libanu. To już czwarta zmiana PKW Liban. Tym razem z Polakami będą służyć wojskowi z Węgier.

Pożegnanie żołnierzy, którzy wkrótce polecą na misję do Libanu, odbyło się dziś w koszarach Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Choszcznie. To właśnie wojskowi z tego pododdziału 12 Brygady Zmechanizowanej tworzą główną siłę IV zmiany PKW UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) w Libanie.

 

REKLAMA

– Służba w kontyngencie wojskowym poza granicami kraju, bez względu na to, czy hełm ma kolor niebieski, czy khaki, zawsze jest trudna. To najwyższa forma poświęcenia, jakiej w czasie pokoju od żołnierza wymaga ojczyzna – mówił podczas uroczystości gen. dyw. dr Dariusz Parylak, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej. Dodał, że wówczas zarówno na żołnierzach, jak i dowódcach ciąży większa niż zwykle odpowiedzialność. Służby na misji nie ułatwia także rozłąka z rodziną. – Jednak biorąc pod uwagę wasze intensywne przygotowania, jestem spokojny o wasze umiejętności i profesjonalizm. Mimo to, niezależnie od stopnia czy stanowiska, wszystkim wam życzę żołnierskiego szczęścia, bo ono również jest potrzebne – mówił generał.

Natomiast ppłk Radosław Lewandowski, dowódca IV zmiany, przypomniał, że żołnierze przygotowywali się do wyjazdu na misję przez ostatni rok. – Był to okres dużego wysiłku szkoleniowego. Czas, w którym żołnierze kontyngentu odbywali kursy specjalistyczne, zdobywali wiedzę i doświadczenie niezbędne do służby na wyznaczonych stanowiskach – powiedział. Dodał, że podczas certyfikacji udowodnili, iż są dobrze przygotowani do nowych zadań. Ich zmagania oceniała komisja z Dowództwa Operacyjnego. – Zaangażowanie każdego żołnierza wpłynęło na wysoki wynik uzyskany przez nich podczas tego ćwiczenia. To dowód na to, że kontyngent jest gotowy do działania zgodnie z przeznaczeniem. Życzę wszystkim żołnierzom zadowolenia z wykonywanych obowiązków i szczęśliwego powrotu do swoich bliskich oraz miejsc służby – podkreślił.

Por. Bartłomiej Kulesza z sekcji prasowej 12 Dywizji wyjaśnia, że w skład kontyngentu wchodzi dwustu żołnierzy. – Oprócz przedstawicieli Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, tworzą go także wojskowi z 1 Brygady Logistycznej oraz specjaliści z innych jednostek, m.in. żandarmi, łącznościowcy, informatycy, zespół doradców z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, a także 20 żołnierzy węgierskich sił zbrojnych – wylicza.

Jakie zadania czekają na żołnierzy w Libanie? – Będą one przede wszystkim związane ze wsparciem ludności cywilnej i udzielaniem pomocy humanitarnej. Oprócz tego wyposażona w Rosomaki kompania manewrowa będzie patrolowała tereny w rejonie tzw. niebieskiej linii, wyznaczającej granicę izraelsko-libańską – zaznacza oficer. Żołnierze wyjadą na misję niebawem. Wcześniej jednak każdy będzie musiał przejść obowiązkową kwarantannę. W Libanie, gdzie będą służyć pod irlandzkim dowództwem, spędzą pół roku.

Polscy żołnierze nie pierwszy raz jadą na misję do Libanu. Służyli w tym kraju w latach 1992–2009. Dziesięć lat później o wznowieniu tej operacji wojskowej zadecydował prezydent Andrzej Duda. Rozkaz utworzenia kontyngentu otrzymali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej. IV zmiana PKW wyjedzie niebawem, ale już rozpoczęło się formowanie kolejnej zmiany.

MM

autor zdjęć: 12 SDZ

dodaj komentarz

komentarze


Do broni!
 
Afganistan. Czas wracać do domu
W walce na dwa fronty – bez szans
Przez sport do wojska!
Żołnierze wrócili do Polski
Techniki linowe dla wybranych
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
NATO na tropie dezinformacji
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szczyt NATO już w poniedziałek
Prosty język to najważniejsza maksyma!
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ziemia z misji na pamiątkę
Symulator skoków ze spadochronem
Course on Diplomacy
Srebro dla wytrwałych
Skok na głęboką wodę
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Srebrna strzała na wschodniej flance
Śladami walk 2 Korpusu
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze bez testów z WF-u
W jedynym słusznym kierunku
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Pomnik prawdy o Katyniu
Symulator dla kierowców ciężarówek
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Rzetelna informacja w cenie!
Współpraca i wspólna pamięć
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Emerytura wypłacana w … karmie
Oczy specjalsów
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
MSPO 2021 - serwis specjalny
Kosmiczne technologie na MSPO
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Czołgi do ataku!
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Misja, w której stawką było życie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Defendery w komplecie
Jaki będzie nowy rok akademicki?
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Wybierz się na wojskowe studia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO