moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT przekroczył barierę 30 tys. żołnierzy

Życzę wam, byście wybrali wojsko, bo tu można nie tylko służyć ojczyźnie, lecz także rozwijać swoje pasje i umiejętności – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Lipinach. Szef resortu obrony narodowej obserwował w piątek wspólne ćwiczenia kadetów z tamtejszego liceum i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, odwiedził dzisiaj Lipiny, gdzie przyglądał się ćwiczeniom wojskowym na tamtejszej strzelnicy. Był to wspólny trening kadetów z lokalnego liceum i żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Cieszę się, że zdecydowaliście się na naukę właśnie tutaj – mówił minister do uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP. Minister wyraził nadzieję, że absolwenci tej szkoły swoją przyszłość zwiążą z Wojskiem Polskim. – Życzę wam, byście wybrali wojsko, bo tu można nie tylko służyć ojczyźnie, lecz także rozwijać swoje pasje i umiejętności – mówił szef resortu.

– Szkoła w Lipinach to przykład doskonałej współpracy między Ministerstwem Obrony Narodowej a lokalnym samorządem i wojskami obrony terytorialnej. To właśnie tutaj, w Lipinach, pokazujemy, jak można zgrywać ze sobą te elementy – mówił obecny na szkoleniu Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

– Wojska obrony terytorialnej liczą już 30 tysięcy żołnierzy – poinformował w piątek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To ludzie, którzy nie tylko szkolą się z wojskami operacyjnymi, lecz także pomagają lokalnym społecznościom. Form tej pomocy jest cała gama, ale wystarczy choćby spojrzeć na ich zaangażowanie w niesienie pomocy w czasie pandemii, gdy wspierali administracyjnie medyków. Za taką postawę bardzo dziękuję – mówił szef resortu obrony.

Ćwiczenia obserwował również gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Z każdym tygodniem zwiększamy liczebność WOT. Jeśli nasze plany się sprawdzą, to już jutro będzie nas 30 280 – zapowiedział gen. Kukuła. Dowódca terytorialsów powiedział, że jego żołnierze to w 30% osoby z wyższym wykształceniem, średnia wieku terytorialsów to 33 lata, a co piąty z nich jest kobietą. W większości pochodzą z miast poniżej 75 tysięcy mieszkańców. – To takie miejscowości jak ta, w której dziś gościmy. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do powstawania obiektów takich ja ta strzelnica. One nie tylko wzmacniają lokalną społeczność, lecz także kształtują postawy obronne – mówił gen. Kukuła.

Wspólne szkolenie żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP w Lipinach odbywało się na strzelnicy, która powstała w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie”. Wyposażona jest ona w stanowiska, z których można strzelać w pozycji stojącej oraz leżącej. Ma sześć torów strzeleckich, na których można strzelać do tarcz na maksymalną odległość 100 metrów. Koszt jej budowy wyniósł ponad 3 mln zł.

Program „Strzelnica w powiecie” ma na celu rozbudowę infrastruktury strzeleckiej w kraju, popularyzację sportów strzeleckich oraz umożliwienie prowadzenia zorganizowanego szkolenia strzeleckiego m.in. wśród młodzieży, członków organizacji proobronnych, a także żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb. O dofinansowanie budowy strzelnic mogą się ubiegać w ramach konkursu jednostki samorządowe. Wygrana będzie oznaczać uzyskanie dotacji do 80% wartości inwestycji.

KE

autor zdjęć: Monika Dwulatek / WCEO, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
 
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Nowe radary dla MW
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Zielony, żółty czy czerwony?
Nowa Rada przy prezydencie
Bez AK, ale nadal w walce
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Przesiadka do klasy premium
Legionowski szpital niemal gotowy
Nowe garaże dla Leopardów
Border Protection Is a Priority
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Na wolność przez dwa mury
Misja nie tylko wojskowa
Kolejna prowokacja na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Zostań wojskowym muzykiem
Nauka kruszenia lodu
Wojsko ma nowego biskupa polowego
W Brukseli o przyszłości NATO
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W BBN o sytuacji na granicy
Rodzeństwo na medal
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Z pomocą dla Libanu
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dywizjon 303 w Napoleonie
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Drony na fali
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Wiedza, która ratuje życie
Oczy na wschodnią flankę
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Bombardowanie Monte Cassino
Zima, skały i kawalerzyści
Jak Perun z Piratem
Hiszpańskie dylematy
Rosomaki będą groźniejsze
Jakie zmiany dla podchorążych?
Saperzy rozminowują Kłaj
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Pierwszy krok do zawodowców
Polak w szkole boardingu
Survival w Kosowie
Zbuduj formę na wiosnę!
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO