moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy i duńscy weterani zmierzyli się na… murawie

To był przyjacielski pojedynek, ale emocji nie brakowało. Polscy weterani pojechali na zaproszenie strony duńskiej do Odense w Danii na rewanżowy mecz piłki nożnej. Towarzyskie spotkanie zakończyli wynikiem 2:0. Po meczu weterani pojechali na cmentarz w Slaglille, by oddać honory polskim lotnikom dywizjonu RAF, których Halifax został zestrzelony w 1943 roku nad Danią.

Weterani z Polski i Danii spotkali się na piłkarskiej murawie po raz drugi. W 2018 roku Duńczycy zaproponowali rozegranie meczu towarzyskiego między drużyną „Krigsveteran Landsholdet” oraz polskimi weteranami misji, aby w ten sposób uczcić 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych obu państw. Drużyny po raz pierwszy rywalizowały na boisku w 2019 r. w Lesznie. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla Polaków. W 2020 roku planowany był rewanż, do którego jednak nie doszło ze względu na pandemię. Udało się dopiero pod koniec sierpnia tego roku. Do Danii pojechało 18 zawodników, weteranów misji w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach, którzy służą w jednostkach podległych DG RSZ.

– Jest to jedna z wielu inicjatyw, jakie wspieram, aby konsolidować środowisko weteranów i weteranów poszkodowanych. Piłka nożna to gra zespołowa, która jest dyscypliną najlepiej budującą relacje i więzi między zawodnikami – mówi generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny.

REKLAMA

W meczu wzięli udział weterani z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 4 Pułku Przeciwlotniczego, 11 Pułku Artylerii, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 6 Batalionu Powietrznodesantowego, 23 Pułku Artylerii, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 11 Batalionu Dowodzenia. – Pandemia uniemożliwiła nam zorganizowanie zgrupowania, ale zawodnicy znali się z wcześniejszych treningów, spotykali się także podczas różnych rozgrywek – mówi st. chor. sztab. Tomasz Mucha, pierwszy trener drużyny. Wielu z żołnierzy gra amatorsko w piłkę nożną w różnych klubach.

W Jasielskim Klubie Sportowym Czarni 1910 Jasło trenuje plut. Wojciech Dziedzic, który podczas meczu z duńskimi weteranami grał na pozycji obrońcy. – Każdy z nas znał swoje miejsce na boisku i związane z tym zadania. Łatwo było się zgrać, bo dobrze się rozumieliśmy – ocenia. W drużynie przeważali zawodnicy ze starego składu, ale byli także nowi, gdyż niektórych wyłączyły z gry kontuzje.

Na trybunach pojawiła się minister obrony Danii Trine Bramsen oraz attaché obrony płk Andrzej Sypniewski. Wśród kibiców byli także przedstawiciele duńskiej Polonii oraz Duńczycy. Polacy wygrali 2:0. – Nie było jednak niezdrowej rywalizacji, choć dla sportowca wynik ma znaczenie. Tym bardziej, że występowaliśmy w koszulkach z białym orzełkiem na piersi – mówi mł. chor. Stanisław Klein, kapitan drużyny.

– Głównym celem spotkania było umacnianie więzi i współpracy między żołnierzami. Od wyniku ważniejsza była idea wspierania weteranów. Warto promować działania na rzecz integracji weteranów sojuszniczych wojsk – przekonuje płk Artur Gałecki, pełnomocnik Dowódcy Generalnego do spraw weteranów i poszkodowanych.

Podczas pobytu w Danii polscy żołnierze odwiedzili cmentarz w Slaglille, gdzie oddali hołd polskim pilotom ze 138 Dywizjon Specjalnego Przeznaczenia RAF. W składzie tej jednostki służyli Polacy, których Halifax II BB 309 NF został zestrzelony 17 września 1943 roku, gdy wracał do bazy w Tempsford. Z siedmioosobowej załogi zginęło pięciu żołnierzy. Zostali oni pochowani w zbiorowej mogile, na której po 1945 roku okoliczni mieszkańcy ufundowali granitowy kamień pamiątkowy, a w 1970 roku byli duńscy jeńcy w niemieckich oflagach sfinansowali pomnik wykonany przez duńskiego rzeźbiarza – granitowy słup z brązową rzeźbą dwóch samolotów.

Płk Artur Gałecki zwraca uwagę, że złożenie kwiatów i oddanie honorów pilotom na cmentarzu w Slaglille zbiegło się w czasie z obchodzonym w Polsce Świętem Lotnictwa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
 
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Afganistan. Czas wracać do domu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szef MON odwiedził USA
Emerytura wypłacana w … karmie
Test mobilności 12 Dywizji
Dron z LAW-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wilk na poligonie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szef MON-u w Forcie Sill
JWK to test siły i motywacji
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kraby dla podhalańczyków
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
KFOR: wyższy stopień gotowości
Course on Diplomacy
Wzmocnione siły na granicy
Polityka nie znosi próżni
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Ogień na alpejskich szczytach
W jedynym słusznym kierunku
Współpraca i wspólna pamięć
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciemne strony Facebooka
Legia Akademicka po raz piąty
Eto, pies na misje
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Na granicy stratosfery
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Duch Invictus jest, czas na formę
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Advantages of Efficient Organization
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wybierz się na wojskowe studia
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Time for Miecznik
Polsko-tureckie obrady
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ostatnie dni kampanii 1939
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO