moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent i szef MON o bezpieczeństwie na granicy

Sytuacja na granicy polsko- białoruskiej, wydarzenia w Afganistanie oraz rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad ‘21” – to główne tematy odprawy prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra Mariusza Błaszczaka z wojskowymi dowódcami. Podczas konferencji prasowej zwierzchnik sił zbrojnych i szef MON-u podkreślili konieczność wzmocnienia granicy polsko-białoruskiej.

Dziś odbyła się odprawa kadry kierowniczej Wojska Polskiego oraz szefów służb dbających o bezpieczeństwo kraju. Wzięli w niej udział prezydent Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od trzech tygodni koczują cudzoziemcy próbujący nielegalnie przedostać się na teren Polski. Prezydent przyznał, że wzmocnienie bezpieczeństwa w tym rejonie jest konieczne. – Widzimy działania hybrydowe ze strony władz białoruskich. Nie ma żadnych wątpliwości, że uchodźcy są z premedytacją spychani na granicę. Dlatego podejmujemy wszelkie działania, aby bezpieczeństwo obywateli RP było w jak największym stopniu zachowane – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

W związku z tym rząd zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie granicznym w części województw podlaskiego i lubelskiego. – Mojej decyzji proszę się spodziewać w najbliższym czasie – zapowiedział Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że napięcie na granicy polsko-białoruskiej należy postrzegać w kontekście zbliżających się manewrów wojsk rosyjskich i białoruskich „Zapad ‘21”. Zdaniem ekspertów ruchy wojsk oraz niestabilna sytuacja na granicy mogą potęgować niepokoje społeczne, co wpisuje się w propagandę Kremla i próbę destabilizacji sytuacji w Polsce.

REKLAMA

Minister obrony Mariusz Błaszczak przypomniał, że na granicy polsko-białoruskiej około 2 tys. żołnierzy wspiera codziennie Straż Graniczną. Jednym z ich zadań jest budowa ogrodzenia. – Pierwsze zasieki zostały położone już w lipcu, teraz budowane jest ogrodzenie. Do dziś powstało ono na odcinku 12 kilometrów. Celem ataku hybrydowego jest przełamanie polskiej granicy i doprowadzenie do kryzysu migracyjnego, nie dopuścimy do tego. Dzięki służbie Straży Granicznej i żołnierzy Polska jest bezpieczna – mówił szef MON.

Podczas spotkania z mediami prezydent Duda nawiązał też do zakończonej kilka dni temu akcji ewakuacyjnej z Afganistanu. Razem z ministrem Błaszczakiem podziękował żołnierzom i dyplomatom, którzy brali w niej udział i sprowadzili z Kabulu współpracowników Wojska Polskiego, a także wojsk sojuszniczych. – Nie mam wątpliwości, że dzięki temu pozycja Polski na arenie międzynarodowej została wzmocniona. Dziękuję z całego serca za tak sprawną, odpowiedzialną i bezpiecznie przeprowadzoną akcję – mówił prezydent. Podkreślił też, że szczególne słowa uznania należą się gen. broni Tomaszowi Piotrowskiemu, dowódcy operacyjnemu RSZ, który nadzorował działania. – Panu generałowi kończy się kadencja, ale już dziś zapowiadam, że w porozumieniu z ministrem Błaszczakiem podejmę decyzję o kolejnej kadencji na tym samym stanowisku. Potrzebujemy w tej chwili stabilności i kontynuacji tak efektywnie prowadzonej działalności – podkreślał prezydent.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
 
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
KFOR: wyższy stopień gotowości
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Afganistan. Czas wracać do domu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Time for Miecznik
Rezerwista ochotnik też musi się starać
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wilk na poligonie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polsko-tureckie obrady
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Wybierz się na wojskowe studia
Kraby dla podhalańczyków
Szef MON-u w Forcie Sill
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Emerytura wypłacana w … karmie
Współpraca i wspólna pamięć
Polityka nie znosi próżni
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
W jedynym słusznym kierunku
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Na granicy stratosfery
Ciemne strony Facebooka
Ostatnie dni kampanii 1939
Course on Diplomacy
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szef MON odwiedził USA
Eto, pies na misje
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
JWK to test siły i motywacji
Dron z LAW-u
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Duch Invictus jest, czas na formę
Advantages of Efficient Organization
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Ogień na alpejskich szczytach
Wzmocnione siły na granicy
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO