moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwa operacja „Silne wsparcie”

Razem z pogranicznikami prowadzą patrole wzdłuż rzeki Bug i zwiad z powietrza za pomocą dronów. Każdego dnia spotykają się z mieszkańcami terenów przy granicy z Białorusią, a także z sołtysami i urzędnikami gmin. Tych ostatnich szkolą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Operacja „Silne wsparcie” trwa od dwóch tygodni.

Obecność żołnierzy na terenach przygranicznych związana jest ze stabilizacją sytuacji i uspokojeniem nastrojów mieszkańców na terenach objętych stanem wyjątkowym. Chodzi o części województw podlaskiego i lubelskiego, gdzie imigranci z białoruskich terenów próbują nielegalnie przekroczyć granice Polski. Stan wyjątkowy został wprowadzony przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 września na 30 dni. – Działamy w ramach operacji „Silne wsparcie” już dwa tygodnie – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u. – W terenie w dzień i w nocy są mobilne zespoły zadaniowe delegowane przez 1 Podlaską BOT i 2 Lubelską BOT. Obecnie żołnierze koncentrują swoje działania w 183 miejscowościach położonych na terenie tych dwóch województw – dodaje oficer.

Co należy do ich obowiązków? Terytorialsi spotykają się z lokalnymi władzami, burmistrzami, sołtysami i nauczycielami, ale przede wszystkim z mieszkańcami terenów objętych stanem wyjątkowym. Zbierają informacje o zapotrzebowaniu na wsparcie i oferują pomoc. – Na przykład osobom starszym i schorowanym możemy dowieźć leki albo przewieźć je do lekarza. Odpowiadamy także na różne potrzeby władz lokalnych – mówi kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik 1 BOT. Podlascy terytorialsi pożyczyli samorządowcom np. maszt oświetleniowy, który stanął w gminie Lipsk.

REKLAMA

We współpracy ze Strażą Graniczną żołnierze WOT-u prowadzą na Podlasiu rozpoznanie z powietrza za pomocą bezzałogowców, a w województwie lubelskim udostępniają pogranicznikom łódź wraz z obsługą do patrolowania nabrzeży rzeki Bug. – Wzmocnienie szczelności granicy nie jest naszym głównym zadaniem, to oczywiście domena funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy wojsk operacyjnych, konkretnie 16 DZ, która działa bezpośrednio na granicy. Nasi żołnierze są w trzykilometrowym pasie objętym stanem wyjątkowym. Nasze zespoły oceny wsparcia spotykają się z samorządowcami, sołtysami oraz bezpośrednio mieszkańcami strefy. Sondujemy potrzeby lokalnych społeczności, aby udzielić adekwatnego wsparcia – mówi płk Pietrzak.

To nie wszystko. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się także szkolenia urzędników z zakresu cyberbezpieczeństwa. W wybranych urzędach gmin prowadzą je eksperci z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT-u. – To nasza kolejna odpowiedź na ataki o podłożu hybrydowym. Szczególnie narażone są na nie systemy informatyczne na najniższym, powiatowym i gminnym szczeblu. Organizujemy więc kilkugodzinne bezpłatne szkolenia i warsztaty – mówi rzecznik WOT-u.

Na Podlasiu odbyły się już trzy tego typu kursy, a na Lubelszczyźnie dwa. Kolejne zostały zaplanowane w najbliższych dniach. – Specjaliści z cyberzespołu z DWOT-u mówią o potencjalnych zagrożeniach, np. dotyczących kradzieży tożsamości, tzw. phishingu, czyli wyłudzeniu danych. W kursach uczestniczą pracownicy różnych referatów oraz informatycy – mówi kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 BOT.

WOT uruchomił także linię wsparcia dla osób z rejonów przygranicznych. Pod numer 800-100-115 można dzwonić całą dobę. Można zgłosić się tam po pomoc psychologiczną lub z innymi potrzebami, a także dowiedzieć się czegoś o aktywności wojsk w danym terenie.

W ubiegłym tygodniu terytorialsi rozpoczęli także dystrybucję specjalnego wydania „Polski Zbrojnej”. W jednodniówce znajdują się informacje o tym, czym jest stan wyjątkowy, na czym polegają zagrożenia hybrydowe, można także znaleźć dane kontaktowe do terytorialsów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
 
Advantages of Efficient Organization
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Ciemne strony Facebooka
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Kraby dla podhalańczyków
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
W jedynym słusznym kierunku
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Time for Miecznik
KFOR: wyższy stopień gotowości
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kobiety a pokój
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wzmocnione siły na granicy
Wybierz się na wojskowe studia
Dron dla hydrografów
Wilk na poligonie
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Duch Invictus jest, czas na formę
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Course on Diplomacy
Afganistan. Czas wracać do domu
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Współpraca i wspólna pamięć
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Emerytura wypłacana w … karmie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polsko-tureckie obrady
Szef MON-u w Forcie Sill
Polityka nie znosi próżni
Żołnierze bez testów z WF-u
JWK to test siły i motywacji
Szef MON odwiedził USA
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Czy będą podwyżki?
Dron z LAW-u
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ogień na alpejskich szczytach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Star Army
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Legia Akademicka po raz piąty
Test mobilności 12 Dywizji
Eto, pies na misje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO